Bayram Tatili Zehir Oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesi, Ramazan Bayramı nedeniyle sezonun en yoğun günlerini yaşıyor. Ancak son günlerde plajlar ve sokaklar kadar hastanelerde de doluluk var.

CNN Türk’ün Haberine göre Bodrum’da şimdiye kadar gıda zehirlenmesi nedeniyle hastanelere 50 kişi başvurdu. Yapılan incelemelerde, 25’inin midye yediği anlaşıldı.
İlçe Tarım müdürlüğü ve bodrum belediyesi harekete geçti ve midye başta olmak üzere açıkta satılan bütün gıdaların satışı durduruldu.

Gıda denetim yetkisi elinde olan Tarım İlçe Müdürlüğü, Belediye’nin Zabıta müdürlüğü’nden fiziki yardım alarak ilçe genelinde denetime başladı. Bodrumda alınan bu önlemler sayesinde zehirlenmelerin önüne geçilmesini umuluyor.Ayrıca; Belediyelerin gıda işletmelerini; teknik ve hijyenik açıdan denetleme yetkisi yoktur.5996 sayılı kanuna göre gıda işletmeleri teknik olarak sadece Tarım ve Orman Bakanlığı (eski adıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) tarafından denetlenebilmektedir. Bu haber de olduğu gibi bazı durumlarda bakanlık yetkilileri, yerel yönetimlerden veya kolluk kuvvetlerinden yardım talep edebilirler.

Kaynak:
CnnTurk.com