Marul Hasadı İçin Yeni Makine Üretildi…

İtalyan “Ortomec” şirketi, marul hasadı için yeni bir elektronik makine olan Gerbex II’yi üretti. Agro-Center’de yer alan habere göre, Rapunzel, Almanya, Fransa, İsviçre ve Batı Avrupa’nın diğer ülkelerinde çok popüler olan bir yaprak sebzesi. Bu aynı zamanda yüksek besin değeri ve iyi bir tadı olan soğuğa dayanıklı bir bitki. Verimi düşük ancak geniş ekim alanları var. Endüstriyel üretimde, manuel hasat neredeyse imkansız, bu yüzden özel makineler tarafından hasat ediliyor.
Ortomec’in bu yeni ürünü, bıçağın kesme kenarının arkasında bulunan metal çubuklarla marul kesip, temizliyor ve taşıyor. Gerbex II hem elektrik motoruyla hem de içten yanmalı bir motorla çalışabildiğinden tarlada ve seralarda kullanıma uygun olarak gösteriliyor. “Ortomec” yöneticisi Nikola Gallo’ya göre, bu makine yüksek hız ve üretim temizliği ile ön plana çıkıyor.

Gallo, “Makinenin kullanımı kolaydır, yapraklara zarar vermez, her türlü toprakta çalışır ve özel bakım gerektirmez. Metal çubukların özel hareketi taşların düşmesini önler ve kuru ve içermeyen kumlu topraklarda çalışırken topak sayısını azaltmaya izin verir” diye ekliyor.

“Ortomec”, Gerbex II’yi Berlin’deki uluslararası FruitLogistica fuarında tanıttı. Yeni makinenin çeşitli versiyonları ise Ekim 2019’un sonunda satışa sunulacak.

 Kaynak
İsmail UĞURAL: globalagrifood.blogspot.com