Vücuttaki zararlı Parazitleri öldüren ve sizi koruyan 10 gıda:

Parazitleri doğal yollarla tedavi edebiliyoruz, tabii yine gıda dünyası bize hizmet ediyor. Güvenli gıda sizi eczaneden ve doktordan uzak tutar:

Vücudunuzda, özellikle sindirim sistemi boyunca bulunabilecek birçok farklı parazit türü var. Peki yediklerinin paraziter enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabileceğini biliyor muydun? Bundan da öte, doğru yiyecekler parazitleri öldürebilir ve vücudunuzun temel besin kaynağı olarak da görev yaparlar.

Bağırsak parazitleri için kötü haber: doğal yöntemler üzerine araştırmalar her geçen gün artıyor.

Modern tıbbın çoğu, daha fazla para kazanmanın “sanat olarak değelendirilmesi taraftarı görünmekte. Hali ile de doğal şifadan kaçınmakta. Ancak doğal tıbba ilgi her geçen gün artıyor. İlaç endüstrisi, bazı hastalıkların önüne geçerken; yan etkiler ile ya da direkt etkilerle hastaları başka hastalıklara sevk edebiliyor.  İnsanlar ise gelişmiş tıp teknolojilerinin ışığında yaşamlarını devam ettiriyorlar ama ilaç firmalarının da büyümesi ve güçlerine güç katmaları hoşlarına gitmiyor.

Alternatif tıp olarak daha fazla değerlendirilse de; aslında ilaç endüstrisi de bir çok ilacını doğal gıdalardan ekstrakte ediyor. Şimdi parazitlerden kurtulmanın kolay yoluna gelelim.

Bu 10 yiyecekle parazitleri öldürür ve dengeyi yeniden sağlar

Paleo Hacks isimli dergide Megan Patiry yazdı; parazitlerle mücadele edebilecek ve faydalarının bilim tarafından desteklendiği  10 gıda

Soğanlar

Soğanlar yüzyıllardır geleneksel tıptaki parazitlerle savaşmak için kullanılmıştır. 2018’de yayınlanan araştırmalar , soğanlardaki kükürt metabolitlerinin parazitik organizmaların hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları temel bileşikleri üretmesini önlediğini göstermektedir.

Sarımsak

Sarımsak da  soğan gibi parazitlerin hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları maddelerin üretimini engelleyerek parazitleri öldürme yeteneğini paylaşıyor. Bir  çalışmada , bilim insanları, sarımsakların doğal olarak meydana gelen enfeksiyonlarda parazitleri öldürmede yüzde 91’in üzerinde etkili olduğunu buldular.

Bulgular o kadar güçlüydü ki ekip, “Sarımsak, hayvanlarda ve insanlarda nematod parazitlerine karşı alternatif bir tedavi olarak faydalı olabilir” denildiHindistan cevizi

Hindistan cevizinin bir dizi sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir, ancak bunun mikroorganizmaları da öldürebileceğini biliyor muydunuz? Hindistan cevizinde bulunan orta zincirli yağ asitlerinin korkunç ishale neden olan bağırsak paraziti Giardia’yı öldürebildiği bilinmektedir. Sonuç olarak, araştırmacılar hindistan cevizi gıda takviyesinin tipik olarak giardiaz tedavisinde kullanılan ilaçların yerini alabileceği yeni bir terapi için umut vaat ettiklerini söylüyorlar.

Ayçekirdeği ve Havuç

Ayçiçeği tohumları mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Yapılan birçok çalışma, E vitamini eksikliğinin paraziter enfeksiyon için bir risk faktörü olabileceğini göstermiştir. Araştırmalar ayrıca daha fazla E vitamini almanın, nematod enfeksiyonuna karşı bağışıklık sisteminin direncini arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bunun yanında Havuç  parazitlerle savaşmak için iyi bir beslenme aracı olabilir. Araştırmalar düşük A vitamini ve beta karoten seviyelerinin  parazit enfeksiyonları ile bağlantılı olduğunu göstermektedir, bu nedenle  bu besinlerin daha fazlasını almanızı önerir.

Papaya tohumları ve bal

Papaya tohumları da aslında bağırsak parazitleri kurtulmak yardımcı olabilir. Nijeryalı çocukların üzerine yapılan  bir çalışmasında , bilim adamı papaya tohumu ve bal karışımının etkili bir alternatif tedavi olduğunu bulundu. Ekip, karışımın çocukların yüzde 76’sını iyileştirerek, çocuklarda yüzde 71 ila 100 oranında parazit temizleme oranları ile sonuçlandığını tespit etti.

Bal ise, antimikrobiyal özellikleri ile ünlüdür . Ham bal ayrıca bağışıklığı destekleyen besinler ve antioksidanlar içerir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği oldukça besleyicidir, ancak aynı zamanda bağırsaklarınızdaki parazitleri temizlemeye yardımcı olabilecek bir bileşik içerir. “Karnında kurt var bu çocuğun” denildiğinde avuç avuç taze kabak çekirdeği yemişliğimiz vardır. Araştırmalar kabak çekirdeği ekstresinin parazitleri gerçekten felç ettiğini ve bağırsak duvarlarına “tutunmalarını” önlediğini gösteriyor .

Bilim adamları, kabak çekirdeği ekstresinin geleneksel ilaçlara “ucuz bir alternatif” olduğunu söylüyor.

Fermente gıdalar ve meyveler

Çalışmalar fermente gıdalarda bulunan probiyotik bakterilerinin zararlı bakteri ve parazitlerin çoğalmasını engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Probiyotik bakteriler aslında kötü mikropların hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları besinleri önce kendileri tüketirler ve kötü mikroorganizmalara ortamda gıda bırakmazlar. Bunun yanında  vücudunuzun kendi doğal bağışıklık sistemini destekleyebilir .

Meyvelerde bulunan polifenoller denilen bileşikler sayesinde ise parazitlerin büyümesini ve yayılmasını durdurabilir. Bilim adamları , meyve özlerinin, parazit Giardia’ya karşı oldukça etkili olduğunu konusunda hemfikirler.Kaynakça

AlternativeMedicine.news
PaleoHacks.com
VeryWellHealth.com
Brighteon.com