QR kod etiketlerin popülaritesi artıyor

Üretilen QR kod etiketleri , teknolojinin yaygın olarak kullanılabilirliği nedeniyle sağlam gelir artışına sebep olmakla birlikte tüketiciler tarafından olumlu karşılanmaya başlandı!…

QR kod etiketleri pazarı 2018 yılında 996.8 milyon ABD Doları değerinde iken Future Market İnsight dergisinin raporuna göre %8.7’lik bir büyüme gerçekleştirecek. Bu büyüme, teknolojik altyapının gelişmesi ve tüm gıdalara uygulanabilirliği kapsamında 2027 yılını da bulacağı ön görüler dahilinde. Raporda ayrıca , QR kod etiketlerinin hemen her mobil cihaz sayesinde bir kaç küçük uygulama ile okuna bilirliğinin yiyecek ve içecek, sağlık, ilaç ve kişisel bakım endüstrilerindeki sağlam kullanım potansiyelini arttırdığı da vurgulanmakta.

Ürünlerin ve etiket sahteciliğinin ciddi endüstriyel sonuçlar doğurduğu günümüzde, sadece ülkemizde değil neredeyse dünya çapında olan Gıda Teröristlerinin önüne QR kod ile geçilebileceği düşünülüyor. Aynı zamanda bu teknoloji, özelikle satışa hız kazandıran Barkod Tednolojisine de bir muadil olmayı hedefliyor.  Özellikle gıdalarda QR, barkodun yerini alabilir, özellikle gıda perakendesi satış fişlerinde tüketicilere daha ayrıntılı bilgiler verilebilir.Gıdaların etiketlerinin ne kadar okunduğu meçhuldür. Bir de özellikle gıda ve içecek endüstrisinin tüketicilerini muhteşem gözlü zannedip etiketleri okunmayacak küçüklükte yazıyor olması tüketicileri QR kod etiketlerini daha cazip göstermekte. Tüketicileri ürün kimlik doğrulama bilgisine etkin bir şekilde doğrudan ulaşabilmesi QR kod etiketlerinin pazardaki gelir payını arttıracağını göstermektedir.

Yiyecek ve içecek endüstrisinde QR kullanımında en sıkı yaşayacak sektörler paketlenmiş deniz ürünleri satıcıları olacağı tahmin edilmekle birlikte, su geçirmez etiketlerin üretiminin mevcut olduğu da bilinmekte. QR kod etiketleri perakende ve dağıtıcılar arasında lojistik mekanizmaları içinde güzel bir uygulama geritebilir. FİFO(ilk giren ilk çıkar) depoların stok yükleri ve stok hızları en üst düzey QR etiket eğilimleri entegre edilmesi ile çözümlenebilir. Halen TAPDK tarafından alkollü içkilerde, sahte içkilerin önüne geçmek için bu sistem kullanılmakta, üretim yeri, menşe ve üretici bilgilerine hızla ulaşılabilmektedir.

Piyasadaki diğer önemli noktalar:

  • Basınca dayanıklı QR etiketlerininolması sektör tarafından ilgi çekici bulunuyor.
  • Teknolojinin gıda ve içecek endüstrisinde benimsenmesiyle QR etiket kullanım artışlarının yakın gelecekte hız kazanması bekleniyor.
  • Asya Pasifik pazarında yaklaşık yüzde 40’lık bir paya sahip olan Çin, bölgesel pazar için gelir büyüme motorunu koruyor
  • Kuzey Amerika’nın QR kod etiket piyasasının tahmini, gelecek yıllarda gelirlerde olağanüstü bir büyüme göstereceği tahmin ediliyor.
  • Küresel ve bölgesel olarak lider QR kodu, üreticilerin Asya Pasifik ve Orta Doğu ve Afrika’da kazançlı yatırım cepleri kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

QR kod etiketlerinin ayrıca, metin, URL’ler, web sayfaları ve iletişim bilgileri için yüksek depolama kapasitesi nedeniyle daha yüksek çekiş kazanmaya devam edeceği benziyor. Yüzde 30’a varan hasara dayanıklılık kabiliyeti, teknolojinin endüstriler arasında benimsenmesini sağlayan önemli bir faktör olarak da gösteriliyor.Kaynak:
NewFoodMagazine.com
futuremarketinsights.com