FDA’dan Gıdalarda bulunan PFAS’ın analizine ilişkin yorum.

FDA, gıdalardaki belirli ve polifloroalkil maddelerinin (PFAS) miktarını belirlemek için yeni yöntemler geliştirmek üzere çalışma başlattı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA),  belirli PFAS türleri için tüketilen gıda örneklerini test etmek için yeni yöntemler kullanmaya başladı ve bu ilk test girişimlerinden gelen son analiz edilen verileri raporladı.

Per- ve polyfluoroalkil maddeler (PFAS), tüketiciler ve endüstri tarafından kullanılan geniş bir ürün yelpazesinde bulunan insan yapımı kimyasalların bir ailesidir. PFAS birikimi insanlar ve hayvanlarda meydana gelebilir, PFAS ise  insan ve hayvanların kanında bulunur.

PFAS’ın potansiyel sağlık etkileri gelişmekte olan bilim sayesinde mevcut kanıtları da ele alarak ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu ürün grubunun üretimindeki azalma ve kullanımında sınırlamalar  insanlarda seviyeler düşmektedir.


PFAS, kirli sular ile  tarlaların sulanması ile toprağa ve çevresel kirlenme ile gıdalara bulaşabilmektedir. PFAS madde olarak, yağlı kağıt endüstrisinde, deterjan (özellikle köpürtmek amaçlı), tuvalet kağıdı ve havlu kağıt hatta bir çok kozmetik ürününde girdi olarak mevcuttur.

FDA’nın son değerlendirmesinde PFAS seviyelerinin gıdalarda oluşturduğu toksikolojik birikimler bir bulgu halinde gözden geçirilmekte. Özellikle antikor bakımından zayıf olarak nitelendirilen hassas bireylerde sağlık endişesi oluşturmaktadır. Gıda güvenliği açısında dünya çapında bilimsel çevrelerce kabul görmüş “Hassas Birey” tanımı; hamile kadınlar, bebekler, kronik rahatsızlığı olan kişiler ve yaşlılar olarak değerlendirilmektedir. Bu grup bireylerde vücudun mikroorganizmalar ve toksiklerle savaş mekanizması antikorların zayıf olduğu bilinmektedir. Gruba dahil olan birey sayısı genişletilebilir.

Genel olarak, FDA’nın bulguları test edilen yiyeceklerin büyük çoğunluğunda PFAS’ı tespit etmedi. Sınırlı örneklerde bulunan eser miktardaki seviyeler için ise endişe duyulacak bir durumun olabileceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt da halen mevcut değil. FDA’nın bilim insanları konu hakkında çalışmalarına halen devam etmektedir.

FDA için bir sonraki adımda, bilgi ve analitik gelişmelerini, bu konuda çalışan dünya çapındaki bilim insanlarıyla paylaşma girişiminde olacak. Bu sorunu küresel olarak ele almanın çalışmanın önemli anlamaya yardımcı olacağı görüşünde.

Genel olarak, FDA’nın bugüne kadar yaptığı testler, çok az sayıda yiyeceğin saptanabilir PFAS seviyeleri içerdiğini göstermiştir. Bununla birlikte, seviyelerin tek tip olamayabileceğini ve yapılacak daha çok iş olduğunu belirtiyor.

Henüz yolun başında olan FDA’nın bildirisini tam olarak okumak için buraya tıklayın .

Uluslararası Gıda Kongresi Antalya’da gerçekleşecek!… Haberimizde yayımladığımız Gıda Kongresinde konu hakkında bilimsel yayınlar; Türk Bilim İnsanları Tarafından gerçekleştirilmiş olma hayalini de kurmaktayız…

Kaynak
NewFoodMagazine.com
Fda.gov