Hollandalı Sebze Tohumu Geliştiricisi Dünya Gıda Ödülünü Kazandı..

Hollanda’dan bir tohum geliştiricisi, Filipinler, Tayland ve Endonezya da dahil olmak üzere 60’tan fazla ülkeye yüksek kaliteli ve hastalığa dayanıklı sebze tohumlarının tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı Dünya Gıda Ödülü’ne layık görüldü.

Altıncı nesil tohumculuk uzmanı Simon Groot, ailesinin şirketi daha büyük bir şirket tarafından devralındıktan sonra, 1981 yılında Güneydoğu Asya’daki çiftçilere yardım etmek için daha kaliteli ve hastalıklara dayanıklı sebze tohumları oluşturma arayışına girdi.

Endonezya’ya 16 yıl önce yaptığı ilk ziyarette, Avrupa’nın ılıman iklimi için geliştirilen sebze tohumlarının tropik bölgelerde ekildiğinde zayıf sonuçlar verdiğini gözlemledi. Bunun üzerine bölgeye hibrit sebzeler getirmek için büyük bir fırsat olduğunu ve hibritleri yerel iklime adapte etmeye çalışan sebze tohumu geliştiricilerinin de bulunmadığını gördü.

Groot, “Ne hayır kurumu, ne de ticari bir iş değildi. İyi tohumlar benim için bir tutkuydu” diyor. Groot (85), yapmakta olduğu işe yani tohumculuğa olan tutkusunu şu sözlerle değerlendiriyor: “Bu durum beni her zaman rahatsız etti, dünyanın o bölgesinde tohum kalitesinin standartlarımızın çok altında ve ulaşılabilir standartların altında olduğunu fark ettim. Bir tohumcu olarak, oradaki çiftçilerin iyi ve kaliteli tohumlardan mahrum kalmalarına dayanamazdım. Ve sonuçta çalışmalarım hep bu yönde oldu.”