Şekerden Kaçarken Diyet İçecek tehlikesine yakalanmak.

“Diyet” içecekleri seçmek kalori miktarınızı aşağıya çekmenize yardımcı olabilir, ancak düzenli aralıklarla içiyorsanız sağlık problemleriniz önemli ölçüde artmaya başlayacaktır.

Şeker yerine Yapay tatlandırıcılar eklenmiş bir içecek sizi yavaş yavaş eritebilir

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yapay şeker yerine tatlandırıcı konulan herhangi bir diyet içeceği tüketilmesinin sağlığınız üzerindeki etkileri ve bulguları oldukça endişe vericidir. On yıldan fazla on binlerce menopoz sonrası kadını takip eden araştırmacılar daha fazla diyet içeceği tüketimi ile kalp hastalığı, felç ve doğal olarak ölüm riski arasında bir bağlantı buldular .

Çalışma, Kadın Sağlığı Girişimi Gözlem Çalışmasına katılan 80.000’den fazla kadını kapsıyor ve ırksal farklılıklarda bu grubun içinde. Çalışmanın  başlangıcında 50-79 yaşları arasında olan kadınlar 11,9 yıl boyunca düzenli olarak takip edildiler.  Takip edilen kadınlara diyet  soda, düşük kalorili kola, ikame şeker ile tatlandırılmış meyveli içecekleri gibi diyet içeceklerini ne sıklıkla tükettikleri soruldu. Araştırmacılar daha sonra yüksek tansiyonu olan, sigara içen ve kronik rahatsızlıkları olan kişileri araştırma kitlesinden farklı kategoride incelediler.Günde iki ya da daha fazla iki diyet içeceği içenlerde, haftada bir diyet içeceğinden az tüketenlere kıyasla, pıhtılaşmadan kaynaklanan  inme riski %31 artarken, genel olarak yüzde 23 daha yüksek inme riski ile ilişkilendirilmekte. Kalp hastalığı ve kalp krizi riski yüzde 29, herhangi bir nedenden dolayı ölüm riski ise yüzde 16 daha yüksek olarak bulunmakta.

Ayrıca, haftada iki  veya daha fazla diyet içeceği tüketen obez kadınların , hafta bir kereden daha az içenlere göre inme riski neredeyse iki kat artarken, diyabet veya kalp hastalığı öyküsü olmayanların da bu risk grubuna dahil edildiği edinilen bulgular arasında. Beynin küçük arterlerindeki tıkanmalardan dolayı felç riski de yine aynı şekilde artış gösteren diğer bulgulardan.

Stroke dergisinde yayınlanan bulguları gözlemsel ve kişisel raporlara dayanıyor, ancak bu ve benzeri veriler içecekleri tüketme konusunda kimseye bir engel değil maalesef. Makaleye eşlik eden bir yazı, sağlıklı, kalorisiz içecek arayanlar için bir kısa yol sunuyor o da; “su”. Tabii su tüketimi de önemli bu konuda hakkındaki Günde Ne Kadar Su İçilmeli? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Çalışma menopoz sonrası kadınlar ile sınırlıydı; bu, araştırmacıların teknik olarak erkeklerin veya genç kadınların aynı etkileri deneyimleyip deneyemeyeceği sonucuna varamayacağı anlamına geliyor. Ancak, bu içecekler herkesin kaçınması gereken doğal olmayan maddelerle dolu olduğunu da unutmamak lazım. Yapmanız gereken tek şey etiket bilgilerini kontrol etmek ve küçük yazılmış yazılarda, ürün içinde bulunan maddelerin ne manaya geldiğini internetten araştırmak. Tabii bunun için zaman ayırmak lazım Gidamuhendisi.net de bunun için var.

Kısa bir zamanda sizleri 150’yi aşkın bilimsel inceleme ve araştırma notlarıyla buluşturan,gıda mevzuatı konusunda mesleki bir farkındalık ortaya koymaya çalışan sitemiz yakında benzer yazılarla hizmetinizde olacak..

Unutmayın ki bir çok bilimsel çalışma  diyet içeceklerini demans, tip 2 diyabet, inme ve metabolik sendromla ilişkilendirmektedir.Diyet içecekler kilo vermenize yardımcı olmaz

Peki ya kilo vermeye çalışanlar? Kalorilerle ilgili endişeler çoğu zaman insanları bu içeceklere iten şeydir, ancak araştırmalar düşük kalorili soda seçiminin ters etki yaratabileceğini ve insanların kilo almasına neden olduğunu göstermektedir. Aslında, araştırmalar yoğun tatlılıklarının daha tatlı yiyecekler istemenize neden olduğunu gösteriyor ve yapay şekerler beyninizin tatlılık reseptörlerini tetikleyip  bu tatlılığın yanında beklediği kalorileri alamadığından kaynaklı olarak aç olduğu sinyalini vererek aşırı yemeye yönlendiriyor.

Ek olarak, bu içecekleri düşük kalorili sayılarıyla seçmek bazen insanların diyetlerinde başka bir yerde daha fazla kalori tüketme hakkına sahip olmasını sağlar. Örneğin, araştırmalar diyet içecekleri içen gençlerin su tüketen akranlarından ortalama olarak günde 200 daha fazla kalori aldıklarını göstermiştir.

Kilo vermek, sıkı çalışma ve özveri gerektirir ve gerçekten hiçbir kısayol yoktur. Yapay tatlandırıcılar gibi “light” ön ekli yiyecekler kalori sayım uygulamanızda iyi görünebilir, ancak aslında kilo almanıza neden olabilir ve ayrıca sağlığınız ve uzun ömürlülüğünüzü olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlıklı olmak istiyorsanız düzenli ve dengeli beslenin; unutmayın insan biyomekanik bir sistemdir ve bazal bir metebolizmaya sahiptir…Kaynaklar

MedicalNewsToday.com
IntegrativePractitioner.com
FoxNews.com