Siyah Sarımsağın Kansere Kalkan Olduğu Tespit edildi

Fujian Normal Üniversitesi ,Shenzhen Third People  Hastanesi ve Hong Kong Üniversitesi ‘nden araştırmacılar  S-allylmercaptocysteine (SAMC) olarak adlandırılan siyah sarımsaktaki bir bileşiğin anti-kanser aktivitesi baktılar. Bulgularını Çin Doğal Tıp Dergisi’nde yayımladılar .

SAMC Kanser karşıtı potansiyele sahip ve günlük besin takviyeleri olarak tüketimi, kanseri önlemenin ve yönetmenin bir yolu olabilir.

Ortaya çıkan kanıtlar sarımsak tüketimi ile azalmış kanser insidansı arasında bir bağlantıyı desteklemektedir.

Özellikle, yaşlanmış sarımsak olarak da bilinen siyah sarımsak özü (AGE), taze sarımsakdan daha güçlü anti-kanser aktivitelerine sahiptir, çünkü SAMC ; siyah sarımsak özünde bulunan organosülfür bir bileşiktir.

Çeşitli kanser modellerinde SAMC’nin proliferatif, anti-metastatik ve pro-apoptotik etkileriyle ilişkili güncel yolları özetleyen araştırmacılar, SAMC’nin reaktif oksijen türlerini (ROS) yok etme ve antioksidan enzimleri arttırma kabiliyeti nedeniyle kansere karşı koruyabileceğini öne sürüyorlar.

SAMC ayrıca mitojenle aktive olan protein kinazı aktive ederek, aktif oksijeni temizleyip enflamasyonu inhibe ederek anti-tümör etkileri sergilemekte.SAMC, Bcl-2 ailesi dengesizliğini, tümör hücrelerinin programlanmış hücre ölümüne neden olacak şekilde indükleyebilir.

Ayrıca, tümör hücresi proliferasyonunu inhibe edebilir ve tümör hücresi istilasını baskılayabilir.

Ek olarak, kanser hücrelerinin kemosensitivitesini artırabilir.

Toplanan kanıtlara dayanarak, araştırmacılar siyah sarımsaktaki SAMC’nin kanseri önleme ve tedavi etmek için umut verici bir günlük gıda takviyesi olarak kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

Çalışmanın tam metnini bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Referans

LV Y, So KF, Wong NK, Xiao J. ANTI-CANCER ACTIVITIES OF S-ALLYLMERCAPTOCYSTEINE FROM AGED GARLIC. Chinese Journal of Natural Medicines. January 2019; 17(1): 43-49Kaynak
ScienceDirect.com
Food.News