Trump’ın onayı Amerika’yı GDO Cennetine çevirecek

GDO’lar hakkında siyasi mercilerin devreye girmesi bilimin ne kadar kıymetli olduğunu askıya alıyor. Bir örnek de Amerika’dan geldi; GDO üretimini kısıtlamaktan kaçınan, gözetleme ve düzenleme mekanizmalarını ortadan kaldıran “GDO yasası”, Trump tarafından imzalandı.

 

Başkan Trump, Amerika toprakları devasa bir GDO laboratuvarına dönüştürmesi emrini verdi . AP’nin haberinde, “Bitkiler ve hayvanların özelliklerini kontrol etmeyi kolaylaştıran  genetik mühendisliği tekniklerine yönelmeye doğru hareket ediliyor” denilmekte. Bu yüzden  kolay, düşük maliyetli genetik malzemelerin piyasa hakimiyeti ile hızla ortaya çıkan yeni ürünler ve küçük şirketlerin büyük şirketler tarafından yutulması zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor.Yeni kurallara göre, günümüzde GDO’lu mısır ve soya fasulyesi ürünleri hiçbir güvenlik testine tabii tutulmayacak . ABD Tarım Bakanlığı’nın verdiği raporla beraber GDO’lu mısır ve soya fasulyesinin ABD’de yetiştirilmesinde özel gözetimlerinin tamamı sona erecek.

Ayrıca, yeni bu yeni yasa ile genetik olarak işlenmiş hayvanların düzenleyici gözetimini rahatlatılıyor. Buradaki en büyük endişelerden biri de ileri düzey genetik mühendisliği çalışmaları ile “hayvan organ fabrikaları” gibi gün yüzüne çıkmamış ve amacı dışında kullanılacak bir piyasanın ortaya çıkmasını da sağlayacak olması.

Sağlık ve Gıda Güvenliği konularında bu İkinci Trump ihaneti

Başkan Trump’ın daha önce de çocuklar ve bebeklerin aşı güvenliği konusunda esnek davranışları; sağlık güvenliği konusunda Amerikalılar tarafından bir ihanet olarak görülüyor.Amerikalılar Monsanto’nun kobayları olduklarını ve yaşadıkları toprakların da GDO çöplüğü haline gelmesini istemiyorlar. Trump’ın Monsanto/Bayer gibi genetik mühendisliği ürünlerini kuralsızlaştırması halk tarafından sinsice olarak kabul ediliyor. Konu hakkında yapılan yorumlarda; Trump’ın kullanacağı kimyasal bir madddenin gelecekte; şuan yaptıklarına pişmanlık duymasını sağlayacağı yönünde. Hatta bazı pskiyatri ilaçlarının toplu olarak çocuklara denendiğini ve bu deneme de Trump’ın çocukluk çağında olmasından kaynaklı günümüz hatalı kararları bu testlerden dolayı verdiği yönünde mizahen yorumlar da mevcut.

Tüm dünya da Gıda’nın sağlıklı ve güvenli olması birinci öncelik haline gelmeli. İnsanların da bu yönde düşündükleri, demokratik ortamlarda oy haklarını düşünceli bir şekilde kullanmaları gerektiğini düşünebilirsiniz; ama bir kaç kişilik bir grubun eline Gıda Bilimi ve Teknolojisi üzerine yasa koyma yetkisi verilirse sonuçlar bu bir kaç kişilik grubun lehine olurken insanlığın da aleyhine olur…

Güvenli gıda her insanın Hakkı

Kaynak:

Ms-Nbc.com
Food.News