Bulanıklık Sensörü teknolojisi Üretim maliyetlerini düşürüyor, raf ömrü testlerini hızlandırıyor.

Yeni Ölçüm Teknolojileri İle; Proseslere kolay entegre edilebilen, Hızlı Sonuçlar ile standardize edilebilen Veriler İşletme Mühendislerine hizmet etmeye başlıyor …

Seli İsimli Alman bir firma gıdalarda bulanıklık ölçüm teknolojisi alanındaki gelişmeleri ile ön plana çıkıyor. Seli , türbidite alanında faz ayrılması için basit bulanıklık sensörlerinin geliştirmekte ve kalite güvencesi için karmaşık ölçüm cihazlarına öncülük etmekte. Düşük bulanıklık değerlerinden çok yüksek bulanıklık değerlerine, bu teknoloji ile geniş spekturumlu ölçümler mümkünSon gelişme, sıvılarda en yüksek bulanıklık değerleri için patentli  STS15 sensörü.

Optik değerlendirme üzerine önceki cihazlarda yapılan eksiklikle ve hatalar giderilmiş görünmekte. Yeni bir teknoloji, bu yöntemi kullanan cihazlarla ilgili önceki sorunları en aza indirmiştir. Bu yeni cihazla, işlemle temas yüzeyi normal bir  film tabaka üzerinden değil, prizmatik bir numuneye daldırılarak gerçekleştirilmektedir. Doğal olarak tek yönlü bir ölçümden ziyade düm çevrede bulanıklık testi yapılabilmektedir. Bunun avantajı , işlem için uzaktan bir gözlem yerine proses akışında ürünün önüne entegre edilebilmesidir. Bu nedenle cihazın bir kullanıcı tarafından kullanılıp verilerinin değerlendirilmesine gerek yoktur; entegrasyon ile verileri sizin için sensörler akıllarında tutacaklardır.

Prizmatik larak ürüne daldırılmış sensörlerin bir diğer avantajı da yanlış yansıma ve ışık absorpsiyonlarında yanlış ölçümlerinin minimal düzeyde olmasıdır. Akış diyagramı içinde kendine yer edinen sensör için Ortama ölçüm noktası ile  en uygun sonuçları verir.


Gıda İşletme Mühendisliği Hız Kazanıyor!

İşlemde ölçmeye zarar verebilecek optikte kabarcık oluşumu, sensör tarafından dışlanır. Bilya prizmasının ufak bir artışı dışında, cihaz cepheye tam olarak entegre edilebilir. Modüler hijyenik proses bağlantı konsepti, ‘HygienicConnect’ sayesinde her standart proses bağlantısı mümkündür. Bu nedenle, mevcut herhangi proses için de uygulanabilir.

Cihaz, kullanıcıya 4-20 mA’lık ayarlanabilir bir analog çıkış ve ayarlanabilir bir limit değeri sunar. Kullanıcıya uygulamalarının hızlı bir şekilde belirtilmesi için, cihazların kompakt tasarımı, bir  ölçümün doğrudan ölçülecek ürünle birlikte küçük bir kapta yapılmasına da izin vermektedir. Kullanıcı kalibre ederek başladığı cihazla ölçümleri en fazla 30 saniye sürmektedir ve bu gıda proses mühendisleri için oldukça elzem bir süredir. Kalite sistemleri için ürün standartlarına bağlı olarak sınır değerler belirlenebilir ve ürünlerin raf ömrü üzerine hızlı testter bu sensörler ile yapılabilir görünmektedir.Ek bir avantaj olarak, Seli, aletleri test etmek için referans standartları sağlar. Bu, kullanıcının cihaz işlevini hızlı ve kolay bir şekilde kontrol etmesini ve sürekli verilerin güvenliğini de sağlamaktadır.

Kaynak
Newfoodmagazine.com
Seli.de