Donmuş pizza pazarı 20 milyar $ üzerinde bir değere koşuyor

Küresel dondurulmuş pizza pazarının 2017 yılında 12.20 milyar ABD doları olduğu ve 2026 yılına kadar 20.80 milyar ABD doları seviyesine ulaşması bekleniyor.

Dondurulmuş pizza pazarı gıda piyasasında popüler olmaya başlıyor ve umut verici bir büyüme gösteriyor. 2017 yılında  12.20 milyar dolarlık  piyasa değerinin  2026 yılına kadar 20.80 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Yıllık ortalama büyümenin ise %6,59 olacağı tahmin ediliyor.
Yoğun yaşam tarzı yaşayan ve yemek yeme geleneklerini değiştiren tüketiciler nedeniyle, dondurulmuş pizza pazarındaki artışın öngörülme sebebi esas olarak; anlık ve kullanışlı gıda ürünlerine olan talebin artması olarak değerlendirilmekte. Ayrıca, kişisel gelirlerdeki artış ile yaşam standartlarındaki küresel yükseliş bu pazardaki büyüme beklentisini de arttırıyor.

Konu hakkında sosyal medyanın da etkisi büyük. Yiyecek alanında oluşan yeni trendler ile dondurulmuş gıdaların teşvik edildiği düşünülüyor. 

Dondurmuş ürün teknolojilerindeki ilerleme ve gelişmekte olan ekonomilerdeki zincir Hızlı-Gıda (fastfood)  satış noktalarının kurulmasındaki artışın, bu pazardaki büyümede kilit sebepler olarak görülüyor.

Pizzaların, kompakt kalorileri, kişiye özel çeşitliliği ve hamur kalitesi; dondurulmuş pizza pazarında bu önemli büyüme trendinin arka plan aktörleri konumunda. Ayrıca, çeşitli pizzaların süpermarketlerde , hipermarketlerde ve çevrimiçi perakende satışta kolayca bulunabilirliği dondurulmuş pizza pazarındaki büyümeyi teşvik eden diğer etmenler.

Dondurulmuş pizza pazarı için büyüme bölgeleriyle ilgili olarak ise; hali hazırda Kuzey Amerika’da artış gözlemlenmekte. Artış rüzgarının Avrupa ve Güney Asya’yı da etkilediği, yapılan istatistiki araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde gözlemlenmekte. Tüketicilerin büyük harcama kabiliyetleri, yemek için kısıtlı süreler; göz önüne alındıkça hazır yemek için taleplerin artacağı ve piyasa hacimlerinin de genişleyeceği yorumlanmaktadır. 

Asya Pasifik bölgesi, kültürel engeller nedeniyle donmuş yiyeceklerin taze yiyeceklere daha az kabul edilmeleri nedeniyle yavaş yavaş artmaktadır. Ancak, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ekonomilere bazı yabancı ve özel kilit oyuncuların katılımı ile piyasanın arttığı belirtilmektedir. Bu bölgedeki öngörülen süre zarfında dondurulmuş pizza pazarındaki perakende altyapısını artıracağı tahmin edilmektedir.
Kaynak:
NewFoodMagazine