Sağlığınız ve Mutluluğunuz İçin; Her gün 10 Porsiyon Meyve ve Sebze Yiyin!

Depresyon çağımızın hastalığı ve iş dünyası uzun süreli ruh hali bozukluklarını barındıran insanlarla dolu. Bu kişilerden biri sizseniz veya stres topu bir amirinizden kaçıyorsanız; sabretmek ve stresten uzaklaşmak için her gün tükettiğiniz meyve ve sebze miktarını artırmayı denemelisiniz. İngiltere’deki araştırmacılar , bir kişinin günlük  10 ya da daha fazla porsiyonda bitki bazlı gıda eklemesiyle zihinsel refahını önemli ölçüde iyileştirdiğini bildirdi .

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, daima taze yiyecekler yiyen katılımcılar, sonunda bir işe giren işsiz bir insanla aynı düzeyde mutluluk yaşadılar. Bunun tersi de şöyle: Eğer insanlar aniden taze meyve ve sebze yemeyi bıraktılarsa, yakın zamanda eşini kaybeden bir kişi ile aynı endişe ve depresyon seviyesini yaşadılar.

Leeds Üniversitesi’nden araştırmacı Neel Ocean, “Bulgularımız, insanları daha fazla meyve ve sebze tüketmeye ikna etmenin, sadece uzun vadede fiziksel sağlıklarına değil, aynı zamanda kısa vadede zihinsel sağlıklarına da fayda sağlayabileceğine dair daha fazla kanıt sunmaktadır” dedi . Araştırmanın bulguları Sosyal Bilimler Tıbbı dergisinde yayımladı .


10 porsiyon meyve ve sebzeyi yemek, ruh halinizi ve ruh sağlığınızı arttırır

Leeds araştırmacıları 2010’dan 2017’ye kadar 50.000 kişilik bir kohort (aynı yaşta bulunan bir grup insan) tarafından tüketilen meyve ve sebzelerin sayısı hakkında bilgi edindiler. Ayrıca katılımcıların zihinsel iyiliği hakkındaki bilgileri de değerlendirdiler.
Katılımcılar, her gün veya her hafta tükettikleri taze ürün miktarını paylaştı. Bir fincan çiğ sebze , yarım fincan pişmiş sebze ve her biri ayrı bir bölüm olarak sayılan bir parça meyve…

Ayrıca, mutluluk seviyelerini ve kendilerine verdikleri değeri ölçen ayrı bir anket gerçekleştirdiler. İkinci bir anketle ise katılımcının endişe duyup duymadığını belirlenmeye çalışıldı .

Ocean, katılımcıların ruh sağlığının meyve ve sebzelerden faydalandığını bildirdi. Daha taze ürünler yemek , konuların ruh hallerinde daha önemli gelişmelere yol açtı .

Ayrıca, bol miktarda meyve ve sebze yemeyi bırakan kişilerin de önemli düzeyde duygusal sıkıntı yaşadıkları konusunda uyardı. Taze ürün alımının beş porsiyondan daha aza indirilmesi, zihinsel sağlığı, kronik bir hastalık teşhisi konmuşcasına etkilediğini söyledi.

Fasulye, portakal , ıspanak ve diğer taze gıdalar , depresyonla bağlantılı iltihabı azaltan antioksidanlar içeriyordu . Ayrıca beyindeki serotonin seviyesini yükselten kompleks karbonhidratları vardı.


Çok sayıda fiziksel egzersiz yaparak ruh halinizi daha da iyileştirin

Başka bir deneyde , Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütüldü ve benzer sonuçlar geldi. Yeterli miktarda fiziksel aktivite ile birleştirildiğinde sağlıklı bir diyet, depresyon riskini büyük oranda azalttığı göründü.

Manchester çalışması zihinsel sağlığın bol miktarda sebze ve düşük miktarda fast-food içeren bir diyetten faydalandığını gösteriyor. Ayrıca, sağlıklı beslenmeye geçen insanlara ruh hallerini iyileştirmekten başka bir çok faydanın da gerçekleştiği tespit edilen bulgular arasında.

Katılımcılar, neden daha çok bitkisel ürün ve daha az abur cubur yemeye başladıkları konusunda çeşitli nedenler ortaya koydu. Bazıları kilo vermek isterken, diğerleri diyetlerinden daha fazla besin almak istedi. Ruh hallerine sağlanan fayda, sağlıklı beslenmelerinin hoş bir yan faydası olduğunu kanıtladı.

Katılımcıların meyve-sebze tüketimi arttırmalarına paralel olarak fiziksel aktivitelerini de arttırmasıyla akıl sağlığı üzerine daha verimli bir iyileşme sağlandı. Manchester araştırmacıları, dört hafta boyunca her gün 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmanın etkisinin, aynı süre zarfında ek bir porsiyon meyve, yeşillik veya salata tüketmekle aynı ruh hali iyileştirici etkileri ürettiğini söyledi.

Kaynaklar:Food.News
DailyMail.co.uk
ScienceDirect.com
Manchester.ac.uk