Gıda Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır? (2019)

2020 yılı için geçerli maaşlar için tıklayın

İşe Başlangıç brüt 4500 Tl

TMMOB (Türk Mühendis Mimarlar Odaları birliği)’nin 4 Kasım 2018 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2019 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 4500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına” karar verildi.Yani, yeni mezun bir gıda mühendisi; 5996 sayılı kanun gereği “Çalıştırılması zorunlu personel” (izp) değilse en az 4500tl Brüt ücret almalıdır.

Eğer Gıda Mühendisi Çalıştırılması Zorunlu Personel (Meslektaşlar arasında geçen adıyla istihdamı zorunlu personel – İZP) olarak çalışacaksa; TMMOB’un belirlediği asgari ücretin üzerinde almalıdır. Bu değer de; TMMOB Gıda, Kimya ve Ziraat Mühendisleri Odası olarak imzalanan protokol ve alınan ortak karar çerçevesinde 01.01.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2019 yılında İstihdamı Zorunlu Personel unvanı ile tam zamanlı olarak çalışacak olan Gıda Mühendisleri aylık ücreti net 5.076,00 TL (Beş Bin Yetmiş Altı Türk Lirası) maaş almalıdır.


Piyasa Koşullarında Durum Nedir?

İnsan kaynakları üzerine bir çok web sitesi maaşların asgari işçi ücretleri bandında olduğunu belirtmektedir. Gelirini işverenlerin ilanları üzerinden alan bir sistemin mühendis maaşı söz konusu olduğunda düşük ücretleri ön plana çıkarması yadırganan bir durumdur.

Gıda Mühendisliği mesleği, 5996 sayılı kanun ile bir çok meslek grubu gibi Sektörün en önemli meslek grubudur.

işverenler zamanla kıymetimizi anlamaktadır.Ancak, kraldan çok kralcı olan başta kariyer.net gibi ik siteleri düşük ücret gösterisi ile sadece işverenlere yaranma peşindedir. Ne yazık ki, meslektaşlarımız da iş görüşmelerinden önce bu saçma değerleri görmekte ve baz almaktadır.

Özellikle yeni mezun Gıda Mühendislerinin iş görüşmesi öncesinde baz fiyat olarak TMMOB taban ücreti olan brüt 4500 tl”yi ön planda tutmalıdır.