Yaşınız ilerlerken: “B vitaminleri” sizi korur!

Kardiyovasküler hastalık ve bilişsel gerileme riskleri yaşla birlikte artmaktadır. Ancak bu sorunlar önlenemez sorunlar değildir. Yaşlı insanlar sağlıklı bir diyete sadık kalarak ve B vitaminleri içeren takviyeler alarak kendilerini koruyabilirler.

NaturalHealth365.com web sitesinde yayınlanan bir makalede , B9 vitamini (folat), B6 ​​vitamini (piridoksin) ve B12 vitamini (kobalamin) gibi vitaminlerin bilişsel işlevlerin korunmasına ve kalp hastalıklardan korunmasına nasıl yardımcı olabileceği  tartışılmıştır .

 

Alzheimer en yaygın demans türüdür ve yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında 50 milyon demans hastası vardır. 2050 yılına kadar bu değerin 130 milyonu bulması beklenmektedir. Türkiye’de tahmini Alzheimer hastası sayısı 600 bin kişi civarındadır. Demans yaşlı yetişkinler arasında üçüncü önde gelen ölüm nedenidir. Bu ölümcül hastalık hafıza azalması ve beyin büzülmesi ile ilişkilidir.

Alzheimer hastalığının ilerleyişiyle ilgili kapsamlı gözden geçirmeler, düşük folik asit ve B12 vitamini düzeyleri ile yüksek et kaynaklı homosistein proteini düzeyi ile ilişkili olduğu görünmektedir. Yaklaşık 34.000 deney ve 12.000’den fazla katılımcıyla yapılan 33 prospektif çalışmayı kapsayan 77 kesitsel çalışmanın gözden geçirilmesi, homosistein ve B vitaminlerinin seviyelerinin bilişsel bozulma veya demans gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Kanda yüksek homosistein seviyelerine, B2, B6, B9 ve B12 vitaminlerinin yetersiz alımlarından karşılaşılmaktadır. Bu nedenle B vitamini takviyesi almak homosistein seviyelerini ve Alzheimer riskini düşürebilir.B vitaminleri kalp sağlığını destekler

Araştırmacılar Harvard Üniversitesi’nde yüksek homosistein düzeylerinin kalp krizi riskini üç katına çıkarttığını keşfetmişlerdir. Homosistein ayrıca inme riskini arttırır ve ateroskleroz, erektil disfonksiyon, böbrek hastalığı, periferik vasküler hastalık ve retinopati gibi diğer sağlık problemleriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.
Homosistein büyük miktarlarda bulunduğunda, fazlası hücreler tarafından kabul edilmez ve kan dolaşımına girer. Oradan, damarların daralması ve sertleşmesi – plak birikmesi riskini ve aterosklerozun başlangıcını artırarak arterlere zarar verebilir. B6, B12 ve B9 Vitaminleri homosistein düzeylerini düzenleyebilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Ek olarak, riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini, serbest radikallerle savaşan ve kalp hastalığının başlamasını önleyen bir antioksidan olarak çalışır. Bu B vitamini ayrıca oksijenin vücutta doğru şekilde dağılması için önemli olan kırmızı kan hücresi üretimiyle de bağlantılıdır.

Niasin adı verilen başka bir B vitamininin (B3 vitamini Vitamin B3: Kalbini, Beynini ve cildini sevenler için!… başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterol üretimini teşvik ederek kalp sağlığını desteklediği bilinmektedir .


B vitaminleri almanın yolları

B vitaminleri suda çözünür, yani vücutta depolanamayacakları anlamına gelir . Bu nedenle, bir kişinin beslenmesinde bu vitaminleri her gün sağlayabilmesi gerekir. B vitaminleri takviye halinde bulunurken, bunları doğrudan gıda kaynaklarından almak en iyisidir.

  • B2 (riboflavin): Sakatat, sığır eti ve mantarlar yüksek miktarda B2 vitamini içeren yiyeceklerdir.
  • B3 (niasin): En çok tavuk, ton balığı ve mercimekte bulunur.
  • B5 (pantotenik asit): Bu vitamini içeren yiyecekler arasında karaciğer, balık, yoğurt ve avokado bulunur.
  • B6 (piridoksin): Nohut , somon ve patates  iyi birer kaynaktır.
  • B9 (folat): B9 vitamini yapraklı yeşillikler, karaciğer ve fasulye gibi yiyeceklerden elde edilebilir . Takviye gıdalarda , bu vitamin folik asit şeklinde bulunabilir.
  • B12 (kobalamin): B12 Vitamini doğal olarak etlerde, yumurtada, deniz ürünlerinde ve süt ürünlerinde bulunur.

B5 Vitamini vücudun yiyeceklerden enerji almasına yardımcı olur ve hormon ve kolesterol üretiminde yardımcı olur. B7 Vitamini veya biotin karbonhidrat ve yağ metabolizması ve gen ekspresyonunun düzenlenmesi için önemlidir. B7 Vitamini somon, yumurta ve mayalı yiyeceklerden elde edilebilir.

Hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar, vejeteryanlar ; kanser, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, anoreksi veya hipotiroidizm gibi tıbbi durumları olan kişilerin B vitaminlerinde eksik olmaları muhtemeldir , bu nedenle B vitamini kompleksi takviyeleri almaları şarttır .Kaynak
Food.News
NaturalHealth365.com
Healthline.com
MedicalNewsToday.com