Yemen’de Gıda Krizi

Geçtiğimiz Aralık ayında Yemen Hükümeti ve Husiler arasında, İsveç’in başkenti Stockholm’de  ateşkes antlaşması yapılmıştı. Ancak şartların yerine getirilmesi ülkede insani krizleri tetikledi ve ne yazık ki ihtiyaç sahiplerine gıda yardımları ulaşmıyor.

Amerikanın Sesi (VOA) haberine göre Ülkeye gönderilen insani yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını engelleyen kişi ve gruplar ele geçirdikleri yardımı karaborsadan fahiş fiyatlarla satmaya başladı

Kriz Özellikle Husiler kontrolündeki bölgelerde olmakta ve BM yetkilileri konu hakkında yeni önlemler almak üzere harekete geçti.

Güvenlik Konseyi’nin Yemen’le ilgili gerçekleştirdiği son oturumda, Dünya Gıda Programı Başkanı David Beasley, Yemen’e gönderdikleri gıda yardımlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmadığını belirterek, gerekirse gıda yardımını askıya alabileceklerini belirtmiştiBeasley, Husilerin yönetiminde olan bazı bölgelerde çocukların aç kaldığını belirterek “Gönderdiğimiz gıda yardımlarının ulaşması gereken yerlere gitmiyor. Bu durum sonlanıp bir uzlaşma sağlanmazsa Yemen’e yaptığımız bazı gıda yardımlarını askıya alabiliriz. ” diye konuştu.

BM son uyarıların ardından gıda yardımlarının yerine ulaşması konusunda Husiler gerekli teminatı gösteremeyince Dünya Gıda Programı, Yemen’in bazı bölgelerine gönderdiği gıda yardımını askıya aldığını açıkladı.

Yemen’in bazı bölgelerine gönderilen yiyecek yardımım askıya alınmasının 850 bin kişiyi etkileyeceği tahmin edilmekte ve gezegenimizin bir köşesinde çocuklar halen aç. Uzatılan eli karaborsa çektirmek isterse istesin, inatla uzatmalı, yardımların çocuklara ulaşmasını BM sağlamalıdır.Kaynak
Amerikanınsesi.com