Veganlığın Popülaritesi Bakliyat pazarında yaradı!

Yeni rapor,bakliyat pazarının tüketici alışkanlıklarındaki değişikliklerden dolayı 2028 yılına kadar değer kazanacağınız göstermektedir.

Bakliyatlar protein bakımından oldukça zenginlerdir ve bu nedenle piyasa değeri açısından 2018 yılı sonunda 1 milyar ABD $’nın biraz üzerinde bir pazara ulaştı ve uzmanlara göre 2028 yılında bu değer 1,65 Milyar ABD $ ulaşması bekleniyor. Bu artışın ise tek sebebi, tüketicilerin sağlıkları hakkında daha bilinçli olmalarının bir sonucu olarak protein içeriklerine olan talebin artması.

Vegan ve doğal gıdaya olan talep, hayvansal gıdalara göre son zamanlarda oldukça hızlı ivme göstermektedir. Yiyecek ve içecek endüstrisindeki birçok üretici, tüketici taleplerini karşılamak için yüksek besin değerleri ve proteini içeriğinden dolayı bir çok yenilikçi bakliyat ürünleri üretmiştir. Bu, doğal ve organik ürünlerin kullanımında bir artışa yol açmış olmakla birlikte bu öngörülen dönemde bakliyat pazarının körüklenmesine de yardımcı olmaktadır.Ayrıca, süt ve yumurta proteinlerine karşı toleranssız olan tüketicilerin, protein eksikliğini önlemek için alternatif kaynaklar kullanması gerekir ve bitki bazlı proteinler, protein eksikliğini yerine getirmek için ideal bir yoldur. Bakliyatlar temel bir protein kaynağıdır ve ayrıca  glüten içermez ve  içinde yapay renk, tatlandırıcı veya dolgu maddesi gibi ürünlerde bulamazsınız. Bu nedenle, bazı üreticiler bu tüketicilere hitap etmek için gıda ürünlerine son zamanlarda bitki kaynaklı protein olarak bakliyat bazlı protein tozu eklemektedirler. Tabii bu da farklı bir pazar …

Bakliyat proteini aynı zamanda gıdaların içeriğinde masum tavrını koruduğundan tüketici algısının hemen üzerine çeker. Üreticilerde gönül rahatlığı ile bu proteinleri “içindekiler” kısmına yazmaktadırlar. Burada bilinçli tüketicinin, üreticiyi net bir şekilde yönlendirdiği gözlemlenmektedir. 

Tüketiciler ve üreticiler arasındaki şeffaflığı korumak için, gıda ürünlerine temiz etiketler koymak önemlidir. Bakliyat, şekerleme, atıştırmalıklar, vs. gibi birçok gıda ürününde bakliyat bazlı protein kullanılmaktadır. Halen, insanlar vegan gıda ürünleri konusunda daha az endişe duymakta ve vegan içerikli gıda ürünleri tüketmeyi tercih etmektedir. Bu, temiz etiketli vegan gıda ürünlerine olan talebi arttırmakta ve  pazardaki bakliyatların ve bakliyat bazlı protein tozlarının paylarını da yükseltmektedir.Kaynak
NewFoodMagazine.Com
Persistencemarketresearch.com