Lif takviyeleri bağımlılık yapabilir!

Sağlıklı beslenme de lif gerçekten bağışıklık sistemine katkıda bulunan sağlıklı bağırsağı destekleyen bir öğe midir? Kemik Suyu, Kollojen, Jelatin ve Kolostrum gibi güçlü gıdaların yarayışlılığı gibi takviye edici gıdalardan elde edilen lif, bilim çevreleri tarafından halen tartışma konusu. Ancak bilinen bir gerçek var ki, bazı lif türlerini almalı ve fazlasından kaçınmalıyız.

Bilim insanları, en iyi lif türünün gıdalardan doğal yolla elde edilen olduğunda hem fikir. Kepek ve psyllium(karnıyarık otu) gibi şeylerde bulunan çözünmeyen lif veya kepekli tahıllar, baklagiller ve birçok meyve ve sebzeler gibi lezzetli yenilebilir yiyeceklerde bulunan çözünen lif, insan vücudunun en çok arzuladığı şeydir.

Çözünmeyen lif genellikle dışkıya hacim kazandırırarak sindirim sistemini düzenlemekte ve kabızlık gibi problemlerde etkilidir. Çözünen lif ise dışkının yoğun ve jel görünüme sebep olmaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesine ve kilo yönetimine yardımcı olmaktadır.Günlük 35g Lif Tüketilmeli!

Yetişkinlerin günde en az ortalama 35 gram bitki bazlı lif tüketmelerini önerilmektedir. Bu sayede kan şekeri ve kolesterol seviyesi dengede kalabilmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği gereği (Ek-9 Bölüm-2) yetişkin bir birey günlük 25 g lif tüketmelidir ve bu optimal lif alımı ise kalp sağlığının artması ve kolon kanseri riskinin azalması ile de ilişkilendirilmektedir.
Doğal Yöntemlerle yiyeceklerden yeterince lif alamadığınızda ne olur?

Bilim insanları, gıdaların yetişemediği noktalarda gıda takviyeleri ile desteklenmenin iyi bir çözüm olabileceğini söylemektedirler.
TGK referans değerinin de altında bir lif tüketiminiz var ise bunu gıda takviyesi ile güçlendirebilir; çözünebilir ve çözünmeyen lif tüketimini sağlayabilirsiniz. Ancak bunun da olumsuz tarafları var. Yiyecekler, her gün sizizn lif kaynağınızı karşılamayıp ara sıra boşluklar verse de hem çözünür hem de çözünmeyen liflerin birincil kaynağınız olmalıdır.Beslenme Uzmanları Bu konuda “Neyse ki, sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar aracılığıyla önerilen bitki bazlı lif miktarını kolayca elde edebiliyoruz” diyorlar. Sadece bunu başaramadığımız zaman takviyeler yardımcı olabilir.


Vücudunuzu yüksek lif alımına alıştırmak birkaç rahatsızlıkla gelebilir, ancak buna değer

Daha önce hiç bir lif takviyesi almadıysanız, dikkatli olun: ilk başta, şişkinlik veya yanık hissetmenize neden olabilir ve biraz da ishal olabilirsiniz. Ancak umutsuzluğa kapılmayın, çünkü sonunda vücudunuz hem sindirim hem de bağışıklık sisteminiz, sağlığınızda gözle görülür bu gelişmelerin ardından değişime alışacaktır .

Uzun süreli lif takviyesi kullanımında, vücudun gıdaları sindirmek ve işlemek için bunlara bağımlı hale gelmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu, biyomekanik bir sistem olan insan vücudu için gerekli bir durumdur. Ana kuralı asla unutmamamız gerekir: “Her şeyin fazlası zarardır.”

Lif bakımından zengin yiyecekleri günlük yeme rejiminin bir parçası haline getirmeniz hiç kuşkusuz yapabileceğiniz en zeki hareket olacak ve gıda takviyesinden yararlanmanızın önüne geçecekti. Vücuduna gıda takviyesi ile lif aldığınızda sizden evvel sistemlerinin kolaya alışacaktır.

Yaşam rutinindeki yoğunluktan dolayı lif durumunuzu takip edemediğinizde gıda takviyesine başvurabilirsiniz. Bu noktada tüm gıda ambalajlarında Beslenme Referans değerlerini takip etmeyi sakın unutmayı!

Genellikle lif için yapılmış gıda takviyeleri sıvı gıdalar ile kolay karıştırılabilir formlarda olduklarından, gıdaların içine eklenip tüketiminde su ve yağ alımını arttırdığını da unutmamak gerekir.Kaynak
Food.news
Cleanfood.news
Mindbodygreen.com
Naturalnews.com