Brezilya’da Tarım Dijitalleşiyor

AgroPages ile yapılan özel bir röportajda, Climate FieldView Brezilya Ticari Direktörü Alexandre Barioni, dijital tarımın ülkedeki üretimi nasıl dönüştürdüğünü açıklıyor. Piyasada mevcut olan çok sayıda teknoloji ve platform seçeneğiyle Barioni, farklılıkları ve üreticilerin neden Climate FieldView’i seçmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Dijital tarım neden Brezilya’da tarımsal üretimi dönüştürecek?

Sadece tarım değil, dünya kendini dijitalleştiriyor. Çok pratik ve kişisel bir örnek sunmak isterim: Beş yaşında bir kızım var ve cep telefonunu açtığında nasıl bir selfie alacağını biliyor; bir çok şeyi nasıl yapacağını biliyor. 18 yaşındayken ilk defa bir bilgisayarla tanıştım. Ben de bir çiftçiyim, tüm ailem çiftçilerden oluşuyor, kızımın tek olup olmayacağını bilmiyorum ama bugün evimin içinde yaşadığım gerçekliği yaşayan kaç çiftçinin çocuğu var?

Bununla ne demek istiyorum? Bu alanda da yeni neslin kendisini bir bütün olarak hayata döndürdüğü konusunda hiçbir şüphem yok. Bu yeni nesil, tarımda mülkleri bu şekilde sayısallaştırılmadan yaşamayacaktır. Benim için, burada sorgulayabileceğimiz bir gerçektir, bunun meydana gelme hızı ve pazardaki baskın platform ne olacak, ama dünya dijitalleştiriliyor. Çiftçilerin çocuklarının da bu kavrama gireceğini düşünüyorum.Dijital tarım, kurumsal dünyadaki dijital dönüşümün eşdeğeri midir?

Evet, dijital dönüşüm hakkında çok konuşuruz. Çok basit bir dijital dönüşüm örneği vermek istiyorum, çünkü bazen bunun çok uzak ve çok karmaşık olduğu hissine kapılıyoruz. Ve burada, WhatsApp örneğini geri getirdim.

Bugünün tarım dünyasında, kaç çiftçi WhatsApp kullanıyor? Muhtemelen büyük çoğunluğu. Tahıl satmak, girdi almak, mülkte neler olduğunu anlamak, çalışanlarla konuşmak. Dijital dönüşüm mü? Tabii ki öyle! Bu dijital dönüşüm, halihazırda gerçekleşmekte olan süper basit, süper pratik bir yoldur. İnsanlar pazardaki değeri fark ettiklerinde, bunun gibi değişiklikler meydana gelecektir.

Bugün birkaç platform var. Üreticiler neden FieldView’u seçmeli?

FieldView, pazardaki birkaç makineyi birbirine bağlamak için büyük bir fark var. Örneğin, bir hasat makinesi verimlilik haritası oluşturmak yeni bir şey değil, değil mi? 20 yıldan fazla bir süredir eğitildim, bir tarım uzmanıyım, Brezilya’da hassas tarımın başlatılmasıyla çalıştım, bu yüzden Brezilya pazarında mükemmel platformlara sahibiz. Bugün Brezilya pazarında ekim haritalarımız ve tohumlarımız var.Ee başka? FieldView Drive, çiftçinin elindeki tüm platformları birbirine bağlamamıza izin veren şeydir. Üreticinin istediği makineye, biçicinin rengine, traktöre, yeni veya daha eski bir traktöre, daha büyük veya daha küçük olduğuna göre tercih etme gücü olmalıdır. FieldView, bugün piyasada bulunan tüm platformları birleştirerek çiftçiye seçim yapma hakkını verir. Bugün insanlar her şeyi tek bir yere koyarlar.Geçen yıl 100’den fazla güncelleme yapıldı mı?

Evet, platformda yıl boyunca süren 100’den fazla güncelleme yapıldı. Brezilya’da burada talep edilen ve yapılan 100 güncelleme vardı, ancak burada Brezilya’da yaptığımız tüm güncellemeler Amerikan çiftçi, Avrupalı ​​çiftçi ve Kuzey Amerika pazarından gelen diğer güncellemeler de Brezilya’nın yararına çiftçi. Bir ürünü geliştirdiğinizde, mühendisiniz Amerika Birleşik Devletleri’nde veya burada São Paulo’da çalışıyor olabilir, ancak bu avantaj dünyadaki her çiftçi tarafından karşılanıyor.

Avantaj ile ilgili olarak, sonuç uygun mu?

Maliyet avantajlıdır ve günün sonunda sağlanan faydalar her çiftçiye bağlı olacaktır. Dikim kalitesi, sulama sisteminin düzenlenmesi, ekici hızları, daha iyi agronomik uygulamalar hakkında konuşabiliriz. Bu nedenle, bence belirli bir şekilde görecek çiftçilere sahip olacaksınız, diğerleri ise farklı bir şekilde görecek. Ayrıca öğreniyoruz, maliyet bizim için sınırlandırılamıyor; FieldView’e baktığınızda, hedefi mümkün olduğunca çok sayıda çiftçi için platform geliştirmek, böylece pazarda giderek daha tutarlı bir ürün elde etmemiz ve değeri giderek daha etkin bir şekilde sunabilmemiz.Kaynak: İsmail UĞURAL: globalagrifood.blogspot.com