Ultra Hijyenik Gıda Konveyörü geliyor!…

AVrupalı bir makine üreticisi olan Proseal, gıda üreticileri için yüksek kalitede ve güvenlik standarlarına uyumlu yeni bir konveyör tasarladı. Tasarımın en dikkat çekici özelliği ise Ultra Hijyenik olması.

Yeni nesil OC Konveyör, yıkama sırasında hızlı ve kapsamlı temizlik sağlayan gelişmiş bir tasarıma sahip. Çok fazla girinti içermiyor ve potansiyel çapraz bulaşmaların önüne geçerek gıdaları koruyor.

Konveyörün bant kısımlarında kenar kıvrımları tamamen katlanmış durumda ve bu yapı gıda partiküllerinin barınmasına müsade etmiyor. Ayrıca kutu, şişe ve tüp ambalaj geçişleri için ekstra aparat da içermiyor. Mevcut konveyörlerde kutu için ayrı, şişe için ayrı, tüp ambalajlar için ayrı bant tutucular kullanılır ve bunlar aslında ürünün statik yapısını işlem esnasında korumantan başka bir iş yapmazla. Gıda güveliği için çapraz kontaminasyon (bulaşma) riski elbette bu aparatların çıkarılmasıyla daha aza indirilmiş durumda. Konveyör sistemlerinde yiyeceklerin düşebileceği veya sıkışabileceği alanlar vardır. Bu alanların yeniden tasarlanması ve daha düz bir yüzey kullanılması bakterilerin buralara pek uğramamasını sağlayacaktır…

Benzer şekilde, açık kablo demetleri de bakterilerin uğrak yeridir ve bu yeni konveyör sisteminde tek bir kablo ile bu demetler değiştirilmiş; sistem sadeleştirilmiştir. 

Diğer bir önemli özellik ise hareketli kayışların yerine  yeni bir geçiş zincir taşıma sistemi getirilmesi olmuştur. Bu durum  temizlik işlemlerini hızlandırmanın yanı sıra kayış bakım maliyetlerini de ortadan kaldıracaktır.

Proseal’ın OC Konveyörünün bu en son sürümü, müşterilerin üretim hattına tam entegrasyon için uzunluk, genişlik ve tepsi perdesi belirlemesini sağlayan modüler bir tasarım da dahil olmak üzere mevcut tüm avantajlarını koruyor.

Tek şeritli konfigürasyonda dakikada 60 ürün ve ikiz şeritli dakikada 120 paket ambalajlanabilmektedir. 

Kullanım paneli ise bu konveyörün negatif yönünü oluşturuyor, kolay kurulum ve sadelik üzeirne inşa edildiği iddia edilse de kurulum aşamaları ve ilk kullanım için profesyonel destek şark gibi görünmekte..Kaynak: FoodNewsİnternational.com