İçkinizi Yudumlarken Bir Kez Daha Düşünün: Alkollü İçkilerde Ağır Metal Kalıntısı Bulundu.

Şu an bu makaleyi okurken bir bira yudumluyor ya da bir şarabın tadını çıkarıyor olabilirsiniz. Size bir kaç hıçkırık fazla yaptırmanın vakti geldi o halde… Alkollü içkilerde tüketicileri bekleyen sağlığı olumsuz etkileyen durumların dışında pek de hoşunuza gitmeyecek ciddi bir tehlike daha var!…

Birçok insan için, günün sonunda gevşeyecek ya da özel bir olayı daha da muhteşem hale getirmek için buz gibi bir bira ya da bir kadeh şarap gibi bir şey yoktur. Ancak bu eğlenceli alkollü içkide gizli bir tehlike gizlenebilir mi? ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) araştırmacılar tarafından yürütülen ve Amerikan Kimya Derneği’nin   Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi’nde(Journal of Agricultural and Food Chemistry) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, en sevdiğiniz alkollü içeceğin  arsenik, kurşun ve hatta kadmiyum gibi ağır metaller içerme olasılığı çok yüksek.

Diyatomlu (İki atomlu) toprak filtrelerin amacı:

Golden Ale olarak bilinen bira ya da güze kırmızı bir şarap; doğal olarak o renkte değildir. Şişelemeden hemen önce üreticiler rengin bu albenili şekliyle görünmesi için diyatomlu toprak olarak bilinen yumuşak bir taş kullanırlar.

Derin denizlerde küçük organizmaların öldüğünde dibe çökmesiyle oluşan ve zamanla fosilleşip doğanın en yararlı ve en sağlık maddelerinden biri olarak ortaya çıkar diyatomlu toprak…Gıda sınıfı diyatomlu toprak(DE) sindirim  kanalında parazitleri keserak bağırsak duvarının enzimatik geçirgenliğine yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim kanalından geçerken DE, bakteri, virüs, protozoa ve mantar gibi patojenleri üzerine alarak vücuttan uzaklaşmasını sağlar.

Bir de madalyonun öteki yüzü var. Son çalışma, alkollü içecekleri filtrelemek için kullanılan gıda sınıfı DE’nin ters etki yapabileceğini buldu: Bu içeceklerde arsenik gibi ağır metal seviyelerini gerçekten artırabilir.

Benjamin Redan, Lauren Jackson ve arkadaşları bira ve şarabı süzmek için kullanılan iki atomlu toprağın (DE) ağır metalleri içerip içermediğini ve eğer öyleyse, filtre koşullarını değiştirmenin transferi azaltıp azalmayacağını merak etti.

Bulmak için, ekip üç çeşit gıda sınıfı DE’yi test etti ve hepsinde arsenik, az miktarda miktarda kurşun ve kadmiyum tespit edildi. Laboratuvardaki bira veya şarapta  filtrelenmiş ve filtrelenmemiş numuneler arasında arsenik oranları karşılaştırıldığında; filtrelenmiş örneğin 3.7 ile 7.9 kat daha fazla arsenik içerdiği bulundu. Bulunan değer 10 ppm (milyar başına 10 parça) seviyelerinde de olsa güvenilir sınırın üzerinde olarak kabul edildi. (Fda elma suyu için bu değer sınır değer olarak kabul etmektedir.) pH kontrollerinden sonra içecekler önceden yıkanmış DE’ye daha kısa süre maruz bırakılarak bir test daha gerçekleştirildi. Bu son örnekte de arsenik seviyesinin mutlak düşüşü gözlemlendi.

Araştırma ekibi ticari olarak temin edilebilen bira ve şarap örneklerinde ağır metal seviyelerini ölçtüğünde, arsenik bulunduğunu ancak çoğu numunede seviyelerin 10 ppb’nin altında olduğunu buldular. İstisna, sırasıyla 18 ve 11 ug / L arsenik içeren iki ABD beyaz şarabı numunesi olduğu rapor edildi.
Örneklerde bulunan arsenik inorganikti, bu da ne yazık ki organik arsenikten daha toksiktir.

FDA şu anda bu potansiyel ağır metal maruziyet kaynağını azaltmanın yollarını araştırıyor, çünkü bu maruz kalma sağlığı tehlikeye sokabilir üstelik uzun süreli tüketim vücutta birikmeye de neden olabilir.

Ne dersiniz alkol tüketimini; tıpkı sigarada başardığımız gibi bırakabilir miyiz?
Kaynak

Food.News
DailyMail.co.uk
Eurekalert.org
Pubs.ACS.org
NaturalNews.com