Size Bir İyi Bakteri Haberimiz Var! Obezite ve Diyabet’e Bye Bye

Bilim adamları, Akkermansia bakterisinin etkisini gözlemlemek için insanlarda ilk pilot çalışmayı gerçekleştirdi.  Bakteri, kardiyovasküler hastalıklar için çeşitli risk faktörlerinin artışını sınırlamakta ve  diyabet öncesi ilerlemeyi ılımlı hale getirmekle birlikte kolesterol seviyesini azaltmakta.  Gezegenimizde her İki kişiden birinin aşırı kilolu ve kardiyovasküler risk faktörleri olduğu için önemli bir keşif. Sonraki aşamada araştırmacılar daha büyük ölçekli testler ve bakterilerin ticarileştirilmesini planlamaktadır.

2007’de Patrice Cani (FNRS-WELBIO araştırmacısı) ve UWageningen profesörü Willem de Vos ile yakın işbirliği içinde bulunan Louvain Üniversitesi Louvain İlaç Araştırma Enstitüsü’ndeki ekibi, bağırsak bakterilerinin Akkermansia muciniphila’nın yararlı etkilerini keşfetti. Farelerde, obezite ve tip 2 diyabet gelişimini ılımlı yapabiliyor. 2017’de, ekip (hala farede olan) pastörize Akkermansia formunun kullanılmasının, insülin direnci, hiperkolesterolemi veya yağların depolanması gibi çeşitli kardiyovasküler hastalık risk faktörleri konusunda canlı bakteriden daha fazla koruma sağladığını keşfetti.
Bu keşiflerin ardından UCLouvain ekibi, bakterileri insanlara uygulamak için klinik bir çalışma geliştirdi. Bunun için bakteriyi büyük miktarda üretme kapasitesinin geliştirilmesi ve testlerin katılımcılar için risksiz olacağından emin olmak gerekiyordu.

UCLouvain araştırmacıları, Akkermansia’yı aşırı kilolu veya obez gönüllülere uyguladılar, hepsi de insülin direnci (diyabet öncesi tip 2) ve metabolik sendrom sergilemekte. Başka bir deyişle, kalp-damar hastalıkları için yüksek risk faktörlerine sahiptiler. Gönüllüler rastgele 3 gruba ayrıldı (plasebo, canlı bakteri ve pastörize bakteri) ve beslenme alışkanlıklarını veya fiziksel aktivitelerini değiştirmemeleri istendi. Akkermansia bir besin takviyesi olarak sağlandı.

Bu UCLouvain çalışmasının temel amacı, günlük olarak Akkermansia’yı 3 ay boyunca risk almadan tüketmenin uygulanabilirliğini göstermekti. Araştırmacılar, canlı veya pastörize bakteri alan gruplarda mükemmel uyumluluk gözlemlemekle birlikte hiç bir yan etki gözlemlenmediğini rapor ettiler.

Sonuçlar açık: İnsanlarda yapılan testler farelerde gözlemlenmiş olanı doğrulamaktadır. (Pastörize) bakteri yutulması deneklerin sağlık durumunun bozulmasını önledi. Daha da iyisi, araştırmacılar karaciğerdeki enflamasyon belirteçlerinde bir azalma, deneklerin vücut ağırlığında hafif bir azalma (ortalama olarak 2,3 kg) ve kolesterol seviyelerinin düşmesini gözlemledi. Buna karşılık, deneklerindeki metabolik parametreler (insülin direnci veya hiperkolesterolemi) zamanla bozulmaya devam etti.

Kime yarar sağlar? Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her üç kişiden biri her gün dünya çapındaki kardiyovasküler hastalıktan ölüyor. Batı ülkelerinde iki kişiden biri aşırı kilolu ve kardiyovasküler riskleri yüksek. UCLouvain’in bu araştırması, bu riskleri sınırlayacaktır ve bu nedenle, eğer doğru kullanılırsa, nüfusun yarısını etkileme potansiyeli vardır.

Sonuç olarak, bu pilot çalışma, Akkermansia bakterilerinin insanlara bir besin takviyesi şeklinde uygulanmasının (pastörize) fizibilitesini göstermektedir ve Akkermansia bazlı diyet takviyelerinin kardiyo-metabolik risk faktörlerini azaltmadaki etkinliği konusunda cesaret verici sonuçlar vermektedir.

2021 yılında bakterinin gıda takviyesi olarak ticarileşeceği tahmin ediliyor.Dergi Referansı :

  1. Clara Depommier, Amandine Everard, Céline Druart, Hubert Plovier, Matthias Van Hul, Sara Vieira-Silva, Gwen Falony, Jeroen Raes, Dominique Maiter, Nathalie M. Delzenne, Marie de Barsy, Audrey Loumaye, Michel P. Hermans, Jean-Paul Bu, Willem M. de Vos, Patrice D. Cani. Aşırı kilolu ve obez insan gönüllülerde Akkermansia muciniphila ile takviye: kavram kanıtı bir keşif çalışması . Doğa Tıbbı , 2019; DOI: 10.1038 / s41591-019-0495-2

Kaynak: ScienceDaily.com