Gıda Alerjilerine Çözüm: Bağırsak Bakterileri

Yeni bir çalışma, insan ve bebek bağırsağındaki doğal olarak bulunan  bakteri türlerinin gıda alerjilerine karşı koruyan ve tersine çeviren etkileri olduğunu tanımladı.

İnsanlar gıdalara karşı alerjileri olduklarını öğrendikleri andan itibaren çözüm olarak bu gıdalardan uzak duruyorlar.  Araştırmacılar, hastalardaki gıda alerjilerini önlemek veya tersine çevirmek için aktif olarak yeni tedaviler aramaya devam ediyorlar. Bağırsaklarda ve diğer vücut bölgelerinde yaşayan mikroorganizmaların karmaşık ekosistemi olan mikrobiyom ile ilgili son görüşler, değiştirilmiş bir bağırsak mikrobiyomunun gıda alerjilerinin gelişiminde çok önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmüştür. Brigham Kadın Hastanesi ve Boston Çocuk Hastanesinden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışmada, insanın bağırsaklarındaki gıda türlerine karşı koruyucu olan bakteri türleri tanımlanmıştır. Araştırma ekibi, insan bağırsağında bulunan beş veya altı bakteri türünden zenginleştirilmiş bir oral formülasyonun gıda alerjilerine karşı koruduğunu ve gıda alerjenlerinin toleransını güçlendirerek yerleşik hastalığı tersine çevirdiğini buldu.

Brigham’daki Massachusetts Host-Microbiome Center’ın müdürü Dr. Lynn Bry,  “Koruma ile ilgili mikroorganizmaları ve hastalardaki gıda alerjileriyle ilişkili olan mikroorganizmaları belirledik. Koruyucu mikropları terapötik olarak temsil eden tanımlanmış konsorsiyumlar uygularsak,  gıda alerjilerinin oluşmasını önlemekle kalmaz  geri de koyabiliriz. Preklinik modellerde mevcut gıda alerjilerini yenmek için bağışıklık sistemini yeniliyoruz. ” dedi.


Bebek Dışkılarıyla Başlayan çalışma olumlu sonuçlandı

Araştırma ekibi, gıda alerjilerine dahil olan önemli bakteri türlerini anlamak için hem insanlarda hem de preklinik modellerde çalışmalar yaptı. Ekip, gıda alerjisi gelişen 56 bebekten her dört ila altı ayda bir dışkı örnekleri topladı ve mikrobiyotalarını gıda alerjisi oluşturmayan 98 bebekle karşılaştırırken birçok farklılık buldu. Besin alerjisi olan veya olmayan bebeklerden alınan dışkı mikrobiyota örnekleri, yumurtalara duyarlı hale getirilmiş farelere nakledildi. Sağlıklı kontrollerden mikrobiyota alan fareler, yumurta alerjisine karşı, yiyecek alerjisi olan bebeklerden mikrobiyota alan farelerden daha fazla korunmuştur.
Hesaplamalı yaklaşımlar kullanarak, araştırmacılar, gıda alerjisi olan çocukların mikrobiyotaları ile olmayan çocukların mikrobiyotalarını karşılaştırdılar. Sonunda koruyucu olan iki bakteri konsorsiyumu geliştirdiler. Clostridiales veya Bacteroidetes türlerine ait insan bağırsak florasında bulunan mikroorganizmaların alt türlerinden 5-6 tür ile iki farklı ortak yapı bulundu ve farelerde yumurta alerjisine direnç sağlayan bir model geliştirildi.

Bakteri türlerinin gıda alerjisine duyarlılığı nasıl etkilediğini anlamak için ekip, hem bebeklerde hem de farelerde immünolojik değişikliklere baktı. Clostridiales ve Bacteroidetes konsorsiyumunun iki önemli immünolojik yolu hedeflediğini ve bağışıklık sistemini modüle eden bir hücre sınıfı olan spesifik düzenleyici T hücrelerini uyardığını, alerjik tepkiler yerine toleranslı tepkileri teşvik etmek için profilini değiştirdiklerini buldular. Bu etkiler hem klinik öncesi modellerde hem de insanlarda ortaya çıktı.

Mevcut yaklaşımda bireylere küçük miktarda alerjen verilerek ve zamanla dozu arttırılarak alerjik reaksiyon tetikleme eşiği arttırılmak isteniyor.  Bu yaklaşımın aksine, bakteriyoterapi bağışıklık sistemini alerjenden bağımsız bir şekilde değiştiriyor ve bir kişiyi spesifik bir alerjene duyarsızlaştırmak yerine gıda alerjilerini geniş bir şekilde tedavi etme potansiyeli taşıyor.

ConsortiaTX adıyla şirketleşen bu buluş, Nature Medicine gazetesinde yayınlanan mikrobiyal keşiflerle ilgili fikri mülkiyet için özel bir küresel lisans aldı .
Dergi Referansı :

  1. Azza Abdel-Gadir, Emmanuel Stephen-Victor, Georg K. Gerber, Magali Noval Rivas, Sen Wang, Hani Harb, Leighanne Wang, Ning Li, Elena Crestani, Sara Spielman, William Secor, Heather Biehl, Nicholas Dibendetto, Xiaoxi Dong, Dale T. Umetsu, Lynn Bry, Rima Rachid, Talal A. Chatila. Mikrobiyota terapi, gıda alerjisini bastırmak için düzenleyici bir T hücresi MyD88 / RORγt yolu ile etki eder . Doğa Tıbbı , 2019; DOI: 10.1038 / s41591-019-0461-z

Kaynak: ScienceDaily.com

One thought on “Gıda Alerjilerine Çözüm: Bağırsak Bakterileri

  1. Bu yaşıma dek gıda konusunda sanırım bir kez zehirlendim ve sonrasında apandistim patlamıştı. Gerçekten yediğimiz, içtiğimiz bir çok gıdayı tüketirken dikkatli olmamız gerekiyor.

    Bir belgesel izlemiştim ve fıstık ezmesine alerjisi olduğu için kriz geçirip ölen bir vatandaş varmış. Tüketirken her neresi olursa olsun içeriği hakkında kesinlikle bilgi almamız gerekiyor.

    Kaleminize sağlık. Güzel ve faydalı bir bilgi olmuş.

Comments are closed.