Kalsiyum:Neden bu kadar ihtiyacımız var? Efsane mitlerin sonu geliyor

Kalsiyum vücut için önemlidir. Bununla birlikte, bu mineralin en iyi kaynağı süt değildir! Süt de kalsiyumun bulunma sebebi, hayvanın beslendiği bitkilerdir.

Vücuttaki en bol mineral olarak kabul edilen kalsiyum birçok bedensel fonksiyon için gereklidir. Beyin ve diğer vücut parçaları arasındaki mesajların taşıyıcısı olarak işlev görür. Aynı zamanda sinir dürtü iletimi ve kasların kasılması da rol oynar. Kas ve iskelet sistemine işlevsellik kazandırır.

Kalsiyum kan yoluyla vücudun ihtiyacı olan bölgelerine enzimler ve hormonlar vasıtasıyla iletili. Ayrıca kan basıncının normal kalmasını sağlar.

En önemlisi, kalsiyum kalbe kasılmasını söyleyen sinyaller almasını sağlar. Kalsiyum olmadan, kalp vücudun hayatta kalması gereken kanı pompalamaz.Kalsiyum hakkında popüler mitler

Kalsiyum hakkında birçok efsane var . En yaygın kullanılanlar arasında süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynakları, kalsiyum kemik sağlığını desteklemek için en önemli besin maddesi ve kalsiyum takviyelerinin güvenli ve yararlı olması sayılabilir.

Aslına bakarsanız süt ürünleri çok fazla kalsiyum içerirken, bitki bazlı gıdalar daha iyi ve daha güvenli kaynaklardır. Süt, bazılarının yaşadığı intoleransa sebep madde laktoz içerebilir ve hormonlar, kirletici maddeler ve antibiyotikler gibi diğer maddeleri de içerebilir.

İkinci efsane ile ilgili olarak, D vitamini kemiklerin güçlendirilmesi açısından kalsiyum kadar önemlidir. D vitamini, cildimizin güneş ışığından direkt ürettiği bir vitamindir. Yaşlı insanlar için önemli olan yüksek düzeyde fiziksel aktivite, kemik sağlığını iyileştirmenin başka bir yoludur.

Üçüncü efsane ise, kalsiyum takviyeleri iyiden daha fazla zarara neden olabilir. Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan 2008 tarihli bir çalışma , kalsiyum takviyesinin kalp krizi ve felç riskini artırabileceğini buldu . Yüksek dozlarda kalsiyum takviyesi de böbrek taşlarının oluşumunu destekleyebilir.


Kalsiyumun asıl kaynağı bitkisel besinlerdir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bitkiler en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Bu minerali doğruca süt yerine bitkisel kaynaklı gıdalardan alabilirsiniz.

Tohumlar – Susam ve chia tohumları yüksek miktarda kalsiyum içerir. Susam tohumları salatalara eklenebilir veya tahin olarak da tüketmeniz yeterlidir.

Fasulye – Fasulye ekonomik ve çok yönlü, kalsiyum bakımından zengin gıdalardandır. Siyah fasulye , barbunya fasulyesi ve kuru fasulye çorbalar, salatalar, makarnalar için harika bileşenlerdir. Taze fasulye de bu kategoride incelenebilir, ama tazesinin en güzel faydası fenolik bileşiklerce zengin olmasıdır.

Mercimek – Mercimek de ekonomik ve kolay erişilebilen bir gıdadır. Ayrıca, uygun muhafaza koşullarında depolama süresi de uzundur. Çorbalara kırmızı mercimek, salatalara yeşil mercimek ilave edin veya kahverengi mercimekle ekmek pişirin.

Badem – Çiğ badem iyi keyifli bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda birçok gıda ürününe de katılabilir. Badem ezmesi evde yapabileceğiniz bir ürün olmakla birlikte güne başlamak için oldukça enerjik bir gıdadır.

Yeşillikler – Yeşillik dünyası; maydonoz,dereotu, tere ve lahana iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken madde Oksalattır. Oksalat kalsiyum ile birleşerek böbrek taşı oluşumuna sebep olur. Bu yüzden bazı yeşillikler de oksalat bakımından zengindir.Ispanak, pazı ve bazı marul türleri  oksalat oranı yüksek olduğu için vücudun kalsiyumu emmesini engeller.

Soya – Soya iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Kızartmalarda, makarnalarda ve sandviçlerde bize eşlik eden soya; sos için de iyi bir tercih sayılabilir. Bu arada soyadaki olgunlaşmamış form olan edamame humusa dönüştürülebilir veya salatalara eklenebilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken soyanın kendisi değil, menşeidir; Ülkemizde GDO’ya karşı en sert tedbirler mısır ve soya için uygulanıyor.

Turunçgiller– C vitaminin yanı sıra, portakal ve mandalina gibi turunçgiller çok fazla kalsiyum içerir.

Brokoli – Brokoli iyi miktarda kalsiyum içerir. Ancak zor karar: “Haşlanmış, kavrulmuş veya sote edilmiş bir brokoliye kim evet diyebilir ki?”.

Kuru incir – Kuru incir bir çok kuru yemişe göre oldukça zengin kalsiyum kaynağıdır. Geçmiş zamanda Anadolu’da dişi kaşınan bebeklere verilirmiş.Kaynaklar
Food.News
Foodrevulation.orrg