Midenizde isyan varsa, ona ufak sürprizler yapın; Gülsün!

Geçtiğimiz günlerde Kabızlığın Giderilmesine Yardımcı 13 Meyve  yazımızı yayınlamıştık. Bu tamamen bağırsaklarla alakalı bir durum. Bir de midenizin bozulma durumu var ki; “Midenizi daima güldüreceğiz!” demişsek, bu konuya  değinmekte fayda var.

Rahatsız şişkinlik, kramp , sulu dışkı gibi ishal belirtileri, genellikle iki ila üç gün sürer. İshalden kurtulmak için yediklerimizi seçerken dikkat etmek çok önemlidir.İshal semptomlarının tedavisine yardımcı olan yiyecekler

İshali en kısa sürede rahatlatmak için, sindirimi kolay olan yumuşak veya basit yiyecekleri yemek daha iyidir.

  • MPET diyeti : MPET; muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bütün bu yiyecekler, bir kişinin ishali yönetmesine yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir. Muz, pilav ve elma püresi, daha sıkı olmaları için gevşek ve akıntılı dışkıları bağlamaya yardımcı olur. Muzlar ayrıca kurumayı önleyen harika bir potasyum kaynağıdır. Öte yandan, tost, içerdiği karbonhidratlar ile dışkı yapısının sıvı durumdan kurtulmasına yardım eder.
  • Probiyotikler açısından zengin besinler : Probiyotikler , midede ve bağırsakta iyi ve kötü bakteri dengesi sağlayarak sindirimi artırmaya yardımcı olur . Probiyotikler açısından zengin yiyecekler yemek de bağırsaktaki iyi bakterileri yeniler ve bağırsak sağlığını iyileştirir. Doğal probiyotik kaynakları arasında yoğurt , kefir, miso ve lahana turşusu bulunur.
  • Nişastalı besinler : Karbonhidrat yönünden zengin lifli gıdaların sindirimi kolaydır. Bu gıdalardaki nişasta dışkıyı bağlayıcı olarak harekete geçirerek daha sert hale getirebilir. Nişastalı bakımından zengin yiyeceklere örnek vermek gerekirse; beyaz ekmek, makarna, kraker ve patatesdir.
  • Yağsız et : İshalden iyileşirken dengeli beslenmek önemlidir. Beyaz tavuk eti mükemmel bir protein kaynağıdır . Tavuk göğsü de istisnai derecede yumuşaktır ve mideyi rahatsız etmez. Tavuk göğüs etinin kuruluğundan şikayet ederseniz, hazırlarken bir miktar tereyağ kullanabilirsiniz.
  • Sebzeler : İshal, temel mikro besinleri vücuttan temizleyebilir, ancak sebze yemek, bu kaybedilen vitaminleri ve mineralleri tekrar kazanmak için. Havuç, yeşil fasulye ve kabak , vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinleri size sağlayacaktır.
İshali arttırabilecek yiyecekler

Bazı yiyecekler lezzetli olsa da, ishal dönemlerinde yemek mide bulandırıcı olabilir ve potansiyel olarak ishali daha kötü hale getirebilir. İşte ishal geçirirken kaçınmanız gereken yiyeceklerden bazıları.

  • Yağlı yiyecekler : Yağlı yiyecekler yemek ishalin şiddetine neden olabilir . Yağların sindirimi zordur ve dışkıların düzgün şekilde oluşumunu önleme olasılığı yüksektir. Yağlı yiyeceklerin ayrıca sindirim sistemini tahriş ettiği ve diyare semptomlarını kötüleştirdiği de bilinmektedir.
  • Süt ürünleri : Probiyotik tavsiye edilirken, diğer süt türlerinden de kaçınılmalıdır. Süt ürünlerinin çoğu yüksek düzeyde yağ içerir ve bağırsakları tahriş edebilir. Ayrıca, ishal, laktaz adı verilen enzim seviyelerinin azalması nedeniyle geçici laktoz intoleransını tetikleyebilir. Laktaz, süt proteinini vücudun  uygun şekilde metabolize etmesine yardımcı olur.
  • Baharatlı yiyecekler : İshal varsa, sindirim sistemini tahriş edebildiği ve ishal semptomlarını ağırlaştırabileceğinden, baharatlı yiyeceklerden ve baharatlı bileşenlerden uzak durun.
  • Şeker ve yapay tatlandırıcılar : Şeker  bağırsakta hasara yol açabilir ve bağırsak mikrobiyotasını etkileyerek ishalin kötüleşmesine neden olabilir. Ek olarak, bazı yapay tatlandırıcıların, müshil etkisi vardır.
  • Lif bakımından zengin besinler: Lif, sindirim sistemi için iyidir, çünkü dışkıların bağırsaklarda daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. İshali çekiyorsanız bu bir problem olabilir. Çözünmeyen lif dışkıları yumuşatır ve ishal semptomlarını daha da kötüleştirir.

İshal ile başa çıkmak zor olabilir, ancak yediğiniz yiyecekler, rahatsız edici semptomlarının ortadan kalkmasına ve daha kötüye gitmemesine yardım eder. Ayrıca, ishalden iyileşirken, kurumayı önlemek için bol su içmeyi unutmayın.


Kaynak:

food.news
VeryWellHealth.com
MedicalNewsToday.com
FoodsForBetterHealth.com

 
FOTOGRAF:"Pexels tarafından rawpixel.com tarafından fotoğraf"