Gıda Atıklarından Yeni Gıdalar Üretilebilir mi?

Uygarlık her geçen gün daha fazla atık vermeye başladı. Dünya’nın kaynakları tükeniyor ama bir taraftan da gezegenimiz atıklarla kaplanıyor. Ancak, insan nüfusunu sürdürebilmek için gıda kaynaklarına ihtiyacımız var. Gıda atık hazasında proteince zengin mantar yetiştiriciliği kapımızda!…

 

İsveçli araştırmacılar, gıda atıklarını değerli ürünlere dönüştürmek için mantar kullanma potansiyelinden bahsediyor. Bilindiği gibi atıklardan biyo-yakıtlar, hayvan yemlerine ve tekstillere ürünleri hali hazırda üretiliyor. Ek olarak mantarlar gıda atık dünyasını insanlar için proteince zengin gıdalara dönüştürme potansiyeline sahip!.

Boras Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi,  atık ürünlerden daha fazla yararlanmak için yeni teknikler geliştirerek iki çevre sorununu da ele aldı. Laboratuarlarında hem endüstriyel hem de evsel kaynaklardan atık ürünleri parçalayan ascomycetes isimli faydalı mantar kullanıldı.

Bu mantarlar sadece çöplüklerde ve okyanuslarda biriken çöp miktarını azaltmakla kalmadı, aynı zamanda atık maddeleri mantar biyokütlesine dönüştürdü. Sürdürülebilir protein kaynağı , gelecekte insanlar için potansiyel olarak gıda görevi görebilir .Yiyecek atıklarını yararlı biyokütleye dönüştürmek için mantarlar devrede!

Bioprocess Technology profesörü Mohammad Taherzadeh liderliğindeki Boras araştırmacıları, atık ürünleri çöp yerine potansiyel kaynaklar olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Onların Way2Taste biyoteknoloji projesi, herkesin kaynakları geri kazanabilmesi için mevcut bilgi havuzunu genişletmeyi amaçlıyor.

Ways2Taste, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan ve İsveç’teki bölgesel şirketlerden destek aldı. Boras araştırma ekibine ek olarak,  Chalmers Teknoloji Üniversitesi de Gıda ve Beslenme Bilimleri bölümünün uzmanlığını projeye destek olmaktadır.

Katılan İsveç şirketleri arasında fırınlar, bira fabrikaları, hayvan yemi şirketleri, yiyecek mağazaları ve dondurma fabrikaları yer aldı.  Çeşitli üretim süreçlerinden yiyecek atığı sağladılar .

Atık ürünler saflıklarına göre sınıflandırıldı. Saf ürünler hala tüketilebilecek ekmekler gibi güvenli olduğu iddia edilen atıklar yer aldı. Spektrumun diğer ucu, yani saflık derecesi kötü olan ürünlerde ise gübreler ve mezbahaların ürettiği atıklar yer aldı.

Boras ve Chalmers araştırmacıları, şirketlerin sağladığı gıda atıklarında mantar yetiştirmenin farklı yollarını denediler. Mantarlar atık maddeyi parçaladı ve kendi biyokütlesine ekledi. Ürün saflığının bu noktada önemli bir değer olduğu ve saflık derecesine göre bu çevrimsel yaklaşımın değiştirilmesi gerektiği tespit edildi. Çünkü, ekmek üzerinde yapılan çalışma şekli gübre üzerinde işe yaramadı.Sığır eti gibi görünen mantar kökenli protein

Fungal biyokütle, faydalı son ürünler yapmak için hammadde görevi gördü . Araştırmacılar, proteini biyolojik olarak çözünebilir plastiklere, etanol yakıtına, balık yemine ve insanlar için yiyeceğe dönüştürmeyi planladılar.

Taherzadeh Bir röportajda, “Ürünümüz kıyma gibi görünebilecek bir akıllı protein olacak” dedi. “Ama aynı zamanda pigment, biyoplastik, hayvan yemi ve etanol üretimi üzerinde de çalışacağız.” diyerek devam ediyor.

Kendisi ve meslektaşları Ways2Taste’ı organik atıkların kompostlanması, materyalin yakılması veya biyogaz yakıtı üretilmesi gibi diğer kaynak geri kazanım projelerinden farklı kılmayı planlıyor. Daha önceki yaklaşımlar gıda atıklarını enerji kaynağı olarak kullanırken, onların yaklaşımı atıkları malzemelere dönüştürürdü.

Taherazadeh,  “Gelecekte pek çok malzeme kıt olacak ve sürecimiz önemli bir rol oynayabilir.” dedi.

Yeterli ilgi ve destek almayı başarırlarsa, araştırmacılar Boras’ta bir mantar merkezi kurmak istiyorlar. Gelecekteki bilim merkezi, faydalı mantarlar geliştirecek ve gıda atıklarını İsveç’teki gıda ile ilgili şirketlere gıda israfını azaltmak ve karlarını artırmak için mikroorganizmaların kullanımı konusunda talimat verecek .

Gıda biliminde gelecek, hızla geliyor ve “geleceğin Mesleği Gıda Mühendisliği ” denmesindeki sebepler yavaşça ortaya çıkıyor.Kaynaklar şunları içerir:

Food.News
HB.se
LaBioTech.eu

Photo by Stijn Dijkstra from Pexels