Sarımsak ve Soğan Kolon kanseri riskini azaltır!…

Sarımsak ve soğan, gıdaları lezzetlendirmek için yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle ülkemizde, pide ve kebap ne soğansız ne de sarımsaksız tüketilebiliyor. Ancak çok daha fazla yararlı iki sebzeden bahsediyoruz. Son zamanlarda yapılan bir araştırma sarımsak, soğan ve diğer Allium sebzelerinin (pırasa, chives, arpacık) kolorektal kanseri önleyebileceğini göstermektedir .

Soğan, sarımsak gibi kat kat lezzetli yapsaklarla oluşan sebzelere Allium sebzeleri denmektedir. Allium sebzelerindeki biyoaktif bileşiklerin daha önce meme kanseri ve prostat kanserini önlediği biliniyor . Asya-Pasifik Klinik Onkoloji Dergisi’nde yayınlanan bu çalışmada, Çin’in Shenyang kentindeki Çin Tıp Üniversitesi Hastanesinden araştırmacılar, allium tüketenlerin kolorektal riskini azaltıp azaltamayacağına baktı .

Bunu yapmak için kolorektal kanser tanısı alan 833 katılımcıyı 833 kansersiz birey ile karşılaştırdılar. Her iki grup yaş ve cinsiyet açısından benzerdi ve benzer yerlerde yaşıyorlardı. Araştırmacılar, tüm katılımcıların demografik özellikleri hakkında görüştüler ve onaylanmış bir gıda sıklığı anketi kullanarak diyet alışkanlıklarını kaydettiler.
Araştırmacılar, en fazla Allium sebzesini tüketenlerin, en az tüketenlere göre yüzde 79 daha düşük kolorektal kanser riskine sahip olduğunu keşfetti . Yılda yaklaşık 15 kg Allium cinsi sebzelerden tükertelerin kolorektal kanser riski azala bilmektedir. Bu da günde yaklaşık 40 g’ma denk geliyor.

Kıdemli yazar Dr. Zhi Li, “Araştırmamızda bir eğilim olduğu görülüyor: allium sebzelerin miktarı arttıkça koruma daha iyi” diyor.

Li ayrıca pişirme yöntemlerinin sebzelerin antikanser etkisini de etkileyebileceğini belirttiyor. Li , örneğin, kaynamış soğanların yararlı bileşiklerini azaltacağını, taze sarımsakları dilimlemenin ve ezmenin faydalı olacağını açıklıyor.

Li, “Genel olarak, mevcut bulgular, daha derinlemesine keşifleri hak eden yaşam tarzı müdahalesi yoluyla kolorektal kanserin birincil önlenmesine ışık tutuyor” dedi.


Kolorektal kanseri önlemenin daha fazla yolu

Kolorektal kanser veya kolon kanseri kolon veya rektumda gelişir. Kolorektal kanser, kanserde ikinci önde gelen ölüm nedenidir ve hem erkek hem de kadınlarda üçüncü en yaygın kanserdir . Yüksek oranlara rağmen, bu kanser şekli oldukça önlenebilir niteliktedir. Soğan ve sarımsak yemenin yanı sıra, kolorektal kansere karşı korumanızı arttırmanın altı yolu daha:

  • Düzenli Tarama – Kolon kanseri için düzenli tarama testlerinin yapılması, kolonda polip denilen anormal büyümeleri önceden tespit ederek kansere dönüşmeden önce teşhisini sağlar. Ayrıca, erken teşhis hayat kurtarır. Risk altında insanlar için 45 yaş itibariyle düzenli taramalara tabii olması önerilir.
  • Daha fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar yiyin – Bol miktarda sebze, meyve ve kepekli tahıl içeren diyetler, kolorektal kanser riskini azaltır. Fazla kırmızı ve işlenmiş et yemek ise  kanser riskini arttırır.
  • Fiziksel olarak aktif olun – Hareketsiz bir yaşam tarzı, kolorektal kanser ve diğer hastalıklar geliştirme şansınızı artırabilir, bu nedenle riskinizi azaltmak için hareket etmeye ve fiziksel olarak daha aktif olmaya başlamak en iyisidir. Kaldırın poponuzu, masa başında hayat çok sıkıcı!…
  • Sağlıklı kilo seviyesi Aşırı kilo , kolorektal kanserden gelişme ve ölüm riskini arttırır . Sağlıklı bir kiloyu korumak için daha sağlıklı beslenin ve düzenli olarak egzersiz yapın.
  • Sigarayı bırakmak / sigara içmeyin – Bu alışkanlığı bırakmak sizi sağlık risklerinden koruyacaktır. Kalp hastalığı, felç ve amfizem gibi ciddi sağlık sorunları riskinizi arttırmanın yanı sıra, sigara içmek, kolorektal kanser de dahil olmak üzere en az 14 kanser türünün başlıca nedenlerinden biridir .
  • Alkol alımınızı sınırlandırın/ Alkol de içmeyin – Çok fazla alkol almanızın , diğer sağlık sorunlarının üstünde kolorektal kanseri artırdığı gösterilmiştir. Alkol almayı düşünüyorsanız Alkollü içki Tüketimi İnme Riskini arttırıyor. ve İçkinizi Yudumlarken Bir Kez Daha Düşünün: Alkollü İçkilerde Ağır Metal Kalıntısı Bulundu. başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yaşam tarzı değişikliklerini yapmak zor olabilir, ancak kolorektal kanser ve diğer birçok kanser türünün yanı sıra diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer ciddi sağlık sorunları için riskinizi büyük ölçüde azaltabilir .

Haydi bu gün sağlıklı hayata merhaba diyin; başarabilirsiniz!…


Kaynak

DailyMail.co.uk
ScienceDaily.com
Food.News
CDC.gov
Cancer.org
Siteman.WUSTL.edu

Fotoğraf : Pexels.com^dan Pixebay tarafından sağlandı.