Doğada bir başına hayatta kalma notları: Yenilebilir Yabani Kökler

Vahşi doğa en ücra köşelerinde aç kalmanızın imkansız olduğunu kesinlikle biliyorsunuz. Ünlü araştırmacı, spor adamı, seyyah ve bilim insanı Badi Ekrem’den öğrendiklerimizi bu gönderimizle tekrarlıyoruz. Bu kökler birer alfabe deposu…. Türk Sinemasının Duayeni Şener Şen’e saygılarımızla

Aşağıda, vahşi doğada yiyecekler listesine ekleyebileceğiniz yedi adet yabani yenilebilir kök bulunmaktadır. Bu yabani yenilebilir kökler yaygın olarak dağlık bölgelerde ve özellikle vadilerde görülür.
# 1 Amerikan Bistort ( Bistorta bistortoides )

Amerikan bistort, açık çayırlardaki nemli alanlarda, akarsu kıyılarında, dağ kanyonlarında veya Haziran ayı boyunca herhangi bir nemli alanda bulunabilir. Çiçeklenme zamanında,  60 cm uzunluğa ulaşabilir. Önce soyarak, sonra kızartma veya buharda pişirerek yiyebilirsiniz.

 


# 2 Hint patatesi ( Orogenia linearifolia )

Diğer isimler: Orogenia ya da kardelen.

Hint patatesleri genellikle erime karların altında bulunan nemli topraklarda yetişir. Çiğ veya pişmiş ampulleri patates gibi yiyebilirsiniz. Acı tadını soyarak çıkarabilirsiniz, ancak soymak için zaman ayıramayacak kadar küçük olabilir. Ayrıca, kökleri kızartıp ezerek de koruyabilirsiniz.

 


# 3 Sego zambak ( Calochortus nuttallii )

Diğer isimler: Kedi kulağı, yıldız lale, kelebek lale, mor gözlü mariposa, mariposa zambak.

Bu yabani kök kuru açık yamaçlarda veya kuru dağ çayırları ve güney cephelerde bulunabilir. Nisan-Ağustos aylarında çiçek açan krem, pembe, mor, kırmızı, beyaz veya sarı çiçekler üretir. Bütün bitki yenilebilir. Yeşil yapraklarını yiyip çiçek açmadan önce çiğ ya da haşlanmış saplarını yiyebilirsiniz. Çiçeklenmeden sonra, çiğ veya haşlanmış fide yiyebilirsiniz. Soğan kökü en çok kullanılan kısımdır ve çiğ, kavrulmuş veya kremalı olarak yenilebilir.


# 4 Bahar güzelliği ( Claytonia lanceolata )

Diğer isimler: Lance yaprağı, yer fıstığı.

Bahar güzelliği tipik olarak nemli topraklarda, vadilerde, dağ çayırlarında ve yamaçlarda, genellikle eriyen karların ve kar akış alanlarının altında büyür. Çiçekleri yaşlandıkça koyulaşan pembe renk tonu ile beyaz olur. Çiçek açtıklarında, kök çapı 1-3 cm  iken,  boyu 4-20 cm’e kadar ulaşır. Sego lily gibi, tüm bitki yenilebilir. Çiğ veya haşlanmış yeşillikleri ve çiçekleri yiyebilir, çiğ, haşlanmış veya kavrulmuş kökü yiyebilirsiniz.


# 5 Yampa ( Perideridia gairdneri )

Diğer isimler: Vamp, sahte kimyon, vahşi kimyon, squawroot, ipo, apah, bolender’ın yampası.

Dokuz tür yampadan sekizi,ilkbahar ve yaz aylarında açık çayırlarda ve yamaçlarda gelişir,  Kayalık dağların doğu  ve güney eteklerinde sıklıkla rastlanır. Temmuz-eylül ayları arasında çiçek açar ve beyaz çiçekleri vardır. Yumru, çiğ, haşlanmış, kurutulmuş veya kızartılmış yiyebilirsiniz. Bitki çiçek açtıktan sonra tadının daha iyi olduğu söylenir.

 

 


# 6 Bisküvi Kökü ( Lomatium )

Diğer isimler: Coos, havuç yaprağı , çöl maydanozu, eğrelti yaprağı, yabani havuç, çalı süpürgesi.

Biscuitroot, kuru ovaları, açık alanları ve kayalık toprağı seven bir ilkbahar bitkisidir. Toprağın durumuna bağlı olarak çiçek açarken 50-60 uzunluğa kadar büyüyebilir. Şalgamdan ve turp şekline benzer uzun ve ince olan kök, haşlanmış, çiğ, kavrulmuş şekillerde yenebilir veya güveçlere eklenebilir. Yemekten önce ince siyah kabuğunu çıkardığınızdan emin olun.

 


# 7 Buzul zambak ( Erythronium pudica )

Diğer isimler: Ek dil, dogtooth menekşe, açık kahverengi, kar zambak, alabalık zambak ve sarı açık kahverengi zambak.

Bu yabani kök, nemli toprakta, tipik olarak yüzeysel akış alanlarında büyürken bulabilirsiniz. Bütün bitki yenilebilir; yeşil kısımlar ve tohum kabukları çiğ veya haşlanmış olarak tüketilebilir. Soğan kökler çiğ, haşlanmış veya kızartılmış olabilir.

 

Vahşi doğada güvenle yiyecek arama

Yaz aylarında doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz, bu anlatılan bitkilerinin benzerleri ile karşılaşabilirsiniz. Turlarınıza rehbersiz, yabani ot tüketiminize uzmansız başlamayın. Bu yabani gıdalar hakkında detay bilgiler için literatür araştırması yaparak sizler de birer uzman olabilirsiniz. Uzmanlığınızı da Badi Ekrem Ağabeyimiz gibi konuştura bilirsiniz.
Asla pozitif olarak tanımlamadığınız bir şey yemeyin. Yanlış bir kimlik vakası mide kramplarına veya daha kötüye neden olabilir. Yiyecek arama sırasında kazayla zehirli bir şey almak istemezsiniz.
Yabani yenilebilir yiyecekler için yiyecek arama hakkında daha fazla bilgi edinmek için adresini ziyaret edin .Kaynak
EmergencyFood.news
Food.News
PreppersWill.com
PlantSnap.com