Topraktan Sofraya; Verimli Soğuk Zincirler

Hindistan’da Temiz ve Enerji Verimli Soğuk Zincirleri Teşvik Eden Yeni bir çalışma, akıllı telefon teknolojisinin Hintli çiftçilere sürdürülebilir soğutma konusundaki zorlukla başa çıkmasında yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Shakti Sürdürülebilir Enerji Vakfı ve MP Ensystems ile birlikte çalışan Birmingham Üniversitesi uzmanları, Hindistan’ın Haryana, Pencap, Maharashtra ve Karnataka eyaletlerinde çiftçilerin soğutma ihtiyaçlarını gidermek için dört noktadan oluşan bir ‘yol haritası’ üretti.

Önerilen Dört Temel Eylem

• Kendi soğutma ihtiyaçlarını karşılayan  yeni iş modellerini teşvik etmek;

• Yeni teknolojilerin test edilebileceği kırsal topluluklarda ‘Yaşam Laboratuarları’ oluşturulması;

• Gıda endüstrisindeki kişilerin yeni teknolojiyi kullanmalarını sağlamak için eğitimler;

• Özellikle hasat ve lojistiği yönetmek için bilgisayar tabanlı soğuk zincir çözümleri, kapasite arttırımı için yeni çevresel koşullar.

Etkili soğutma, gıdaları, temel endüstrileri ve ekonomik büyümeyi korumak için esastır. Hindistan’da, gıdaların %50’ye varan kısmı, soğuk zincir eksikliği nedeniyle hasat sonrası kaybedilmektedir. Birleşik Krallıkta %70 oranında soğuk zincirden faydalanan ürün mevcut iken bu değer Hindistan’da sadece %4.
Hasat ve lojistiği yönetmek için mobil uygulamalar ve veri analizini kullanmak, çiftçilerin gelirlerini arttırırken  ihtiyaç duyulan gıda soğutmasının çevresel etkilerini de azaltıyor. Sistematik bu gelişim; çiftlikten süpermarket raflarına giden yolda gıda kaybını azaltmaya da yarımcı olabilir.

Soğuk zincirlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde hızla büyümesi bekleniyor. Çalışma, Hindistan için ileriye yönelik, iklim değişikliği ile mücadele etmek ve daha geniş sosyoekonomik faydalar sağlamak için ortaya atılıyor. Bu çalışma ile daha temiz bir çevrede verimli soğuk hava koşullarının doğaya zarar veren atıklarının da olmaması hedefleniyor.
Soğuk zincir altyapısının ve iş modellerinin toplum tarafından da benimsenmesi gerekiyor. Bu da bir ülkenin beslenme gereksinimlerini karşılarken geçimlerini artırmak için onlara çözümler sunuyor. Araştırma ekibi tarafından önerilen Gelişmiş IoT ve Blockchain teknikleri, çiftçilere ve diğer soğuk zincir operatörlerine önemli faydalar sağlamak için tasarlanmıştır.

Nüfuslar ve kentleşmenin artması ve sıcaklıkların yükselmesine neden olan iklim değişikliği ile birlikte, dünyanın çok daha fazla soğutma sağlaması gerekecektir. Dünya bu zorlukla nasıl başa çıkacak ve büyümekte olan bir orta sınıfa sağlanacak soğutma hizmetleri iklim değişikliğine yapacağı olumsuz etkiler nasıl bertaraf edilecek? 2050’ye kadar beş kattan fazla soğutma ekipmanının artacağı dünyamızda Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşma çabalarını kolayca eritebilir.

Bu yüzden akıllı sistemler ile entegre edilmiş yüksek emisyon gazı ve karbon salınımı yerine, lojistik zincirlerinin kısaltılması çevreci araştırmacılar tarafından önerilmektedir.Referanslar

  • https://www.birmingham.ac.uk/news/latest/2019/04/indian-farmers-reduce-foodwaste.aspx
  • https://fstjournal.org/news/cold-chain-choices/1296

Photo by Quang Nguyen Vinh from Pexels