Akıllıca Bir Hareket; Çikolata ye MUTLU ol!

Çikolatalar stresli bir gün geçiren herkesi neşelendiren lezzetli bir ikramdır. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, özellikle koyu çikolata yemek , stresi hafifletmeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir .

San Diego Loma Linda Üniversitesi’nde gerçekleşen 2018 Yıllık Biyoloji Toplantısında sunulan bulguları sizi için derledik.

Bitter çikolata, serbest radikallere bağlı hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek lif ve antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca kan akışını iyileştirir, kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler hastalık gelişme riskini azaltır.

Bitter çikolata ve beyin dalgası frekansı

Bilim insanları, çikolata tüketmenin , beyin dalgası frekansınızı değiştirmenize yardımcı olduğunu buldu; bu da belleği artırabilir ve stresi azaltabilir.

Çalışma için, Loma Linda Üniversitesi Sağlık Meslek Okulu Dekanı Dr Lee Berk,  yüzde 70’i kakao çekirdeklerinden yapılan 48 gramlık bitter çikolata  çubuklarını kullandı.

Berk, koyu çikolata gibi antioksidan bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin , beyin frekansını yararlı bir beyin frekansı olan gama frekansı ile değiştirmeye yardımcı olduğunu açıkladı . Bu gama frekansı, çikolatadaki antioksidanlar tarafından açılması sağlanır, yükseltilir ve gelişir.

Beyin dalgaları, radyolara benzer şekilde farklı frekanslarda gelir. En yüksek gamma frekansıdır ve bilişsel işlem, hafıza ve hatırlama için en yüksek seviye olarak kabul edilir. Gama dalgaları, streste  azaltma, bilgi işleme ve hafızayı geliştirme gibi karmaşık fonksiyonlara yöneliktir.

Bitter çikolata, gelişmiş nöroplastisite ile ilişkilidir ve bu olumlu etkiler, yarım saatlik bir çikolata yemeyle ortaya çıkabilir. Gama frekansındaki beyin dalgalarındaki artış, en az birkaç saat etkili kalır.

Bulgular, özellikle yaşlanan popülasyonlar arasında, bilişsel işlevlerin iyileştirilmesine uygulanabilir. Araştırmacılar, bitter çikolatanın bilişsel süreçlerin ileri yaşlarda kötüleşmesinde ince ayar olarak kullanılmasını umuyorlar.


Kakao ve çikolata

Kakao tohumları veya kakao çekirdekleri kakao kabukları içerisinde bulunur. Futbol topu şeklindeki bu meyveler, Afrika, Orta Amerika ve Güney Amerika gibi sıcak iklimlerde ağaçlarda yetişiyor. Kakao çekirdekleri meyvenin içinden toplanır, ardından kurutulur ve fermente edilir.

Taneler daha sonra kakao likörü veya kakao yağı haline getirilir . Çiğ kakao kendi kendine yenebilir veya pişirme işleminde kullanılabilir.

Çiğ kakaoyu bir bara dönüştürmek için kakao likörüne ve kakao yağına süt ve şeker eklenir. Öte yandan, çiğ kakao kavrulduktan sonra kakaoya (sıcak çikolata olarak içersiniz) dönüştürülür.

Kısaca, kakao işlenirken ham, daha az işlenmiş veya işlenmemiş versiyonları ile aynı anda karşılaşabilirsiniz.

Farklı çikolata türleri, farklı miktarlarda tereyağ, likör ve sütün miktarına bağlı olarak değişir.

  • Bitter çikolata – Bitter çikolata genellikle iki kategoriye ayrılır: acı tatlı ve yarı tatlı . Yüzde 35 çikolata likörüne sahip çikolata ya yarı tatlı ya da acı tatlı olarak kabul edilir, ancak etiketleme üreticiye bağlıdır. Bu arada, yarı -tatlı çikolata , acı-tatlı çeşitlerine kıyasla daha fazla şeker içerir. Çok koyu çikolata yüzde 80 kadar çikolata likörü tutabilir, ancak bu çeşit çikolata çok acı ve kırılgandır.
  • Sütlü çikolata  – Bu genellikle yüzde 12 süt ve minimum yüzde 10 çikolata likörü içerir. Daha kaliteli sütlü çikolatalar en az yüzde 30 ila 40 oranında kakao içerebilir. Gerisi şeker, vanilya veya emülgatörlerden oluşur. Sütlü çikolata genellikle koyu çikolatalardan daha tatlı ve daha az acıdır.
  • Beyaz çikolata  – Beyaz çikolata, herhangi bir kakao türevi içermez ve saf kakao yağı ve şekeri veya yaklaşık yüzde 20 kakao yağı ve yüzde 14 süt,biraz da ilave vanilya içerir. Beyaz çikolata çok tatlı ve kremsidir, ancak normal çikolatanın meyveli ve acı karmaşıklığından yoksundur.

Genel olarak, yüzde 70 kakaonun üzerindeki herhangi bir şey, Dr. Berk’e göre “bitter çikolata” olarak kabul edilir.


Antioksidan bakımından zengin koyu çikolatalar

En az yüzde 70 kakao veya kakaolu bitter çikolata, faydalı antioksidanlarla doludur. Bu yaban mersini, kiraz ve diğer meyve ve sebzelerin antioksidan içeriğini bile geçiyor.

Bitter çikolata sağlık yararlarından en iyi şekilde yararlanmak için, yaklaşık yüzde 85 kakao’lu çikolata yemek gerekiyor. Bu bitter çikolata çok acıdır, ancak daha fazla kakao ve daha az şeker  içerir .

Yüzde 85 oranında kakaolu bitter çikolata yemek, diğer çikolata türlerinde ilave şeker tüketmenin yan etkilerini elemine ederek antioksidan ve antienflamatuar faydaların keyfini çıkarmanızı sağlar.

Uzmanlar, en iyi sonuçları elde etmek için günde 50-60 gram koyu çikolata tavsiye ediyor. Bu durum hafızanızı güçlendirerek sizi daha akıllı yapabilir ve ruh haliniz olabildiğince mutlu olacaktır. Trafikte strese mi maruz kalıyorsunuz, bir miktar çikolata yiyin, iş yerlerinizde çekmecelerinizde de bir miktar koyu çikolata barındırmanızda da fayda olacak gibi duruyor.Kaynak

Food.News
Healthline.com
BonAppetit.com

Fotoğraf Pixabay dan Pexels