Süt’te hipertansiyon engelleyici madde bulundu…

Süt, Beslenme Araştırmaları (Nutrition Research) dergisinin bir çalışmasına göre, anti-hipertansif özelliklere sahip biyoaktif peptitler içermektedir . Makalelerinde Sırbistan’daki Novi Sad Üniversitesi’nden ve Finlandiya’dan Abo Akademi Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu keşfin gıda teknolojisinde, özellikle de hipertansiyon riski altındakiler için fonksiyonel gıdalar geliştirmede önemli olduğunu belirtti.

Özellikle araştırma ekibi, bazı süt proteinlerinin ACE’yi inhibe edici özelliklerini vurgulayan önceki çalışmalara baktı. ACE ( anjiyotensin I) dönüştüren enzim, vücut suyunu ve sodyum içeriğini arttırdığı bilinen bir protein hormonu olan anjiyotensin II’ye dönüştürür . Vücutta çok fazla anjiyotensin II olması yüksek tansiyona (hipertansiyon) neden olabilir. Proteinin kalbin büyümesini etkilediği de düşünüleceğinden kalp yetmezliğine de yol açabilir.ACE İnhibitörleri Kaynağı Süt

ACE’nin olumsuz etkileriyle mücadele etmek için çoğu doktor , enzimin aktivitesini yavaşlatan, ancak aynı zamanda anjiyotensin üretimini azaltan ACE inhibitörlerini reçete eder. ACE inhibitörü, genelde yüksek tansiyon ve konjestif kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Bu gruptaki ilaçlar kan damarlarının genişletilmesi ve kan hacminin düşürülmesine yol açar. Böylece kan basıncını ve kalbin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını düşürür.Bununla birlikte, bu ilaçlar artan ürik asit seviyeleri, yüksek kan potasyum seviyeleri, doku şişmesi (anjiyoödem), karaciğer fonksiyon bozukluğu ve böbrek yetmezliği gibi yan etkilerle birlikte gelir. ACE inhibitörleri ve hipertansiyon tedavisi için diğer ilaçlar da pahalıdır. Araştırmacılar, kolayca bulunabilen, doğal ve gıda kaynaklı ACE inhibitörlerine ihtiyaç duyulduğunu, konunun ciddiyetine bastırarak dile getirmekteler.

Çok sayıda çalışma süt proteinlerinin anti-hipertansif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bu onların süt türevli nutraceutical içeceklere dahil edilmesine yol açmıştır. Bir alfa-laktalbümin türevi olan YGLF’nin, hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını  azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, araştırmacılar bu biyolojik aktivitenin arkasındaki mekanizmaları daha fazla araştırmak için silico yöntemlerinde kullandılar. Ayrıca deneysel verilere ihtiyaç duymadan hangi peptid dizilerinin enzimatik sindirimden salınacağını tahmin etmek için karşılaştırmalı bir moleküler alan analiz modeli (CoMFA) oluşturmaya çalıştılar. CoMFA, bir kimyasalın moleküler yapısı ile etkinliği arasındaki ilişkiye bakan bir yaklaşımdır.
Moleküler yerleştirme simülasyonunun sonuçlarına dayanarak, araştırmacılar hidrofobik amino asitleri içeren peptitlerin en güçlü ACE önleyici aktiviteye sahip olduğunu bulmuşlardır. Bu amino asitler, ACE aktif sahasının hidrofobik cebine yerleştirilir ve artıkları ile etkileşime girer. CoMFA, dipeptitlerin sonuçlarında, C-terminusunda, deneysel verilerle aynı olan uygun sterik reaksiyonları tanımladığını göstermiştir. Ayrıca, süt dipeptitlerinin, C-terminusunda, inhibe edici aktiviteleri için önemli olan elektronegatiflik gösterdiğini bilgisine de ulaşılmıştır.

Araştırmacılar, “Süt türevi di ve tripeptitler, önemli antihipertansif aktiviteye sahiptir ve insan beslenmesinde takviye olarak kullanılabilecek yeni ACE inhibitörlerinin taranması ve tasarımı için bilgi sağlar” diye yazdı. Fonksiyonel gıda takviyeleri ve ACE inhibe edici ilaçlara doğal alternatifler olarak uygulama için  süt tavsiye edilebilir
Kaynak
Food.News
YourHormones.info
MedicineNet.com
ScienceDirect.com

Fotoğraf Pexels gelen samer daboul