Bakterilerin Şekilleri Neden Birbirinden Farklı?

Bilim insanları bazı bakterilerin neden farklı şekilleri olduğu üzerine araştırmalar yaptılar. Kavisli bir şeklin yiyecek bulmayı kolaylaştıracağını keşfedildi. Yani bakterilerin şekli en sevdiği besi yeri ile doğrudan alakalı.

 

Lincoln Üniversitesi’ndeki Yaşam Bilimleri araştırmacıları, farklı şekilli bakterilerin yüzmesini karşılaştırmak için bilgisayar simülasyonları yaptılar. Sonuçlar, kavisli bir şeklin verimli yüzmek ve kimyasal izlerin (kemotaksis olarak da bilinir) kullanımı yoluyla yiyecek bulmak için faydalı olabileceğini göstermiştir. Bu şeklen değişik yapılar maliyet bakımından olumsuz olsa da bakteriler için hayatı kolaylaştırıyor.


Bulgular, hastalığa neden olan bakterilerin farklı şekillerde olup olmadığına dair sorularla ortaya çıktı…

Bazı bakteri türlerinin, ortamlarına ve aktivite seviyelerine bağlı olarak şekillerinin belirli bir dengede olduğu bilinmektedir. Mikroskop altında kimileri konik yapıda, kimi kısa çubuklara benzer ve bazılar da yuvarlak koklardır.

Daha önce, farklı bakteri şekillerini neyin belirlediği anlaşılmamıştır. Büyük canlıların şekli yer çekimi ve çevre koşullarından etkilendiği bilinmektedir. Peki ya bakteriler nelerden etkilenmektedir?

Lincoln Üniversitesi’ndeki Evrimsel Biyofizik Profesörü Prof. Stuart Humphries’a göre :Bu çalışma, hastalığa neden olan bakterilerin farklı şekilleri olup olmadığı veya farklı hücre şekillerinin yeteneklerini geliştirip iyileştirmediği gibi, bir dizi soru sormanın kapısını açıyor.  ”

Gıda kaynaklı hastlaıklara neden olan bakterileriçin yaşam formlarını etkileyebilecek yeni kapılar açılma hedefindeki bu çalışma endüstriyel amaçla kullanılan bakterilerinde gelişimine katkı sağlayacak gibi duruyor.

Çok yakında yeni veri tabanımız açılıyor; gıdalarda bulunması muhtemel mikroorganizma arşivimizi yakında yayınlamaya başlayacağız…Dergi Referansı :

Rudi Schuech, Tatjana Hoehfurtner, David J. Smith, Stuart Humphries. Motil kavisli bakteriler Pareto-optimaldir . Ulusal Bilimler Akademisi’nin Bildirileri , 2019; 201818997 DOI: 10.1073 / pnas.1818997116

Kaynak: ScienceDaily.com

Fotoğraf Public Domain Pictures gelen Pexels