İnekler Potansiyel Metan İndirgeyici

Uluslararası bir bilim adamı ekibi, metan emisyonlarını azaltmak için sığırları yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermiştir. Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmacılar, tek bir ineğin genetiğinin, rumenindeki (işkembein ilk aşaması) mikroorganizmaların yapısını güçlü şekilde etkilediğini gösterdi

Projenin liderlerinden ve ortak yazarlarından ve Adelaide Üniversitesi’nden Profesör John Williams’a göre İneklerin içindeki metan üreten mikropların seviyesi ve cinsin hayvanın genetik yapısı tarafından kontrol ediliyor. Hali ile metan seviyesi yüksek olan hayvanlardan; düşük olan hayvanlara da bir bulaşma söz konusu.

Sığır ve diğer geviş getirenler, sera gazı metanının önemli üreticileridir – insan faaliyetlerinden kaynaklanan metan emisyonlarının yüzde 37’sine katkıda bulunur. Ortalama tek bir inek yılda 70 ila 120 kg metan üretmektedir ve dünya çapında yaklaşık 1,5 milyar sığır bulunmaktadır.

Araştırmacılar, 1000 ineğin geviş sıvı örneklerinden gelen mikrobiyomları, ayrıca ineklerin yem alımını, süt üretimini, metan üretimini ve diğer biyokimyasal karakteristiklerini ölçtüler. Her ne kadar bu çalışma süt ineklerinde yapılsa da, rumendeki mikrop türlerinin kalıtım derecesi diğer sığırlara da uygulanmalıdır.


Ya Metansız Bir Yaşam; Ya da Etsiz ve Sütsüz…

Profesör Williams, “Önceden, beslenmeyi değiştirerek metan emisyonlarını azaltmanın mümkün olduğunu biliyorduk” diyor. “Fakat genetiği değiştirmek çok daha önemli – bu şekilde kalıcı olarak daha az metan üreten inekleri seçebiliriz.”

Profesör Williams, düşük metan sığırlarının yetiştirilmesinin, et kalitesi, süt üretimi veya hastalık direnci gibi istenen diğer özellikler için seçimi ne kadar tehlikeye sokacağına bağlı olduğunu söyledi.

“Artık düşük metan üretimi için seçim yapmanın mümkün olduğunu biliyoruz” diyor. “Ancak, neyi seçtiğimize ve metan üzerine yerleştirilen ağırlığa bağlı, endüstri veya toplum baskıları tarafından belirlenecek bir şey.”

Araştırmacılar, ineğin mikrobiyomları ile süt üretiminin etkinliği arasında yüksek olmasa da bir korelasyon buldular.

“Henüz bilmiyoruz, ancak düşük metan üretiminin daha yüksek üretim verimliliğine eşit olduğu ortaya çıktıysa – ki bu metan üretmek için enerjinin gerekli olduğu göz önüne alındığında doğru olabilirdi – o zaman bu bir kazanç olurdu. “diyor Profesör Williams.

Seçimlerimiz gezegenimizin gelecek yüzyılları için önemli olacak:Metan Gazından kurtulalım derken karbon salınımı da azaltmış olacağız. Gelecekte Sığır Popülasyonu günümüz kadar geniş olamayabilir.

Belki deAvrupalı Gıda Zinciri Max: Vegan Hamburger Köfte Üretmeye Başladı. ve Nestle Etsiz Burger İşine Giriyor  haberlerimizde de görüldüğü üzere bitki bazlı protein esaslı et mamülleri doğamızı oldukça değiştireceke.Dergi Referansı :

  1. R. John Wallace, Goor Sasson, Philip C. Garnsworthy, Ilma Tapio, Emma Gregson, Paolo Bani, Pekka Huhtanen, Ali R. Bayat, Francesco Strozzi, Filippo Biscarini, Timothy J. Snelling, Neil Saunders, Sarah L. Potterton, James Craigon, Andrea Minuti, Erminio Trevisi, Maria L. Callegari, Fiorenzo Piccioli Cappelli, Edward H. Cabezas-Garcia, Johanna Vilkki, Cesar Pinares-Patino, Kateřina O. Fliegerová, Jakub Mrázek, Hana Sechovcová, Jan Kopečn, Aurélie Bonin, Frédric Boyer, Pierre Taberlet, Fotini Kokou, Eran Halperin, John L. Williams, Kevin J. Shingfield, Itzhak Mizrahi. Çekirdek rumen mikrobiyomunun kalıtsal bir alt kümesi, süt ineğinin verimini ve emisyonlarını belirler . Science Advances , 2019; 5 (7): eaav8391 DOI: 10.1126 / sciadv.aav8391

Kaynak: ScienceDaily

Photo by Kat Jayne from Pexels