Zerdeçal Yiyin; Kalıtsal ve Kronik Rahatsızlıklar Sizden Uzak Kalsın!..

Zerdeçalın sağlığınız için yapabileceği harika şeyleri duymuş olabilirsiniz. Ancak, ailenizde diyabet veya kanser gibi kalıtsal rahatsızlıklar varsa zerdeçal daha cazip bir gıda haline gelebilir. Araştırmalar, zerdeçalının, epigenetik durumu düzenleyerek sizi hastalıktan koruyabilecek bir bileşiğine sahip olduğunu gösteriyor . Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarınızın bu konuda şaşırtıcı derecede önemli etkiye sahip olduğunu unutmamak gerek tabii.

Epigenetik, belirli genlerin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu belirlemek gibi DNA’nız üzerinde etkisi olan tüm faktörleri kapsar; bu da bir hastalık geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirler. Belirli bir durumu geliştirmek için genetik bir yatkınlıkla gelen belirli genlere veya gen kümelerine sahipseniz, sizi hasta etmeden önce açılmaları gerekir.

Ancak, doğru yiyecekleri yerseniz, temelde bunu geçersiz kılabilirsiniz ve zerdeçal onlardan biri. Kurkumin olarak bilinen bir bileşik içerir ve sağlık yararları etkileyicidir. Kurkumin genlerin ekspresyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve çeşitli kanser türlerini ve yaşa bağlı çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Bu can kurtaran etkiyi yaratmasının önemli bir yolu, gen ifadesini kontrol eden metilasyon işlemini etkilemektir. Metilasyon, nörobilişsel hastalıklar, enflamatuar bozukluklar, otoimmün hastalıklar, diyabet ve prostat, akciğer ve kolon kanseri gibi hastalıkların ilerlemesine katkıda bulunabilir. Esasen, bu hastalıklara neden olan genleri ayarlayarak, hastalıklardan uzak kalabilirsiniz.Kurkumin’i beslenmenize dahil etmenin birçok harika yolu vardır.

Diyetinizde nasıl daha fazla kurkumin elde edebileceğinizi merak ediyorsanız , seçim yapmakta zorlandığınızı bilmek sizi mutlu edecektir. Taze zerdeçal kökü ve zerdeçal tozu birçok gıda ile beraber tüketilebilir. Köri ise diğer belirgin seçenek olabilir, ancak sebze sotelere salata sosu olarak da ekleyebilirsiniz. Pilav ve hayal edebileceğiniz her çeşit et yemeği ile mükemmel bir uyum içindedir.

Zerdeçal tüketmenin bir başka popüler yolu altın süt. Tek yapmanız gereken  zerdeçalı  sütle karıştırmak; iyi bir oran için bir çay kaşığı kadar zerdeçalı bir bardak süt ile karıştırabilirsiniz. Tadını geliştirmek için biraz tarçın, bal, zencefil veya akçaağaç şurubu da ekleyebilirsiniz. Bir tutam karabiberi de unutmak gerek.!

Yiyeceklerinize zerdeçal eklemek kolay olsa da, biyoyararlanımının çok iyi olmadığını bilmeniz gerekir. Karabiber eklenmesi biyoyararlanım oranını yüzde 2,000 artırabilir, bu nedenle pişirerek tükettiğiniz gıdalarda bu baharatı kullanmanızı öneririz. Ayrıca, altın sütün mükemmel bir seçim olmasının bir nedeni olan yağ ise kurkuminin çözünmesine yardım edecektir.

Genetik yatkınlıkları geçersiz kılmanıza yardımcı olabilecek sadece zerdeçal değildir . Genel olarak sağlıklı bir beslenme tipi, düzenli egzersiz ve sigaradan kaçınmak da büyük fark yaratabilir. Araştırma açık: Sağlığınız üzerinde sandığınızdan daha fazla kontrol sizde!Kaynak:

Food.News
FoodRevolution.org
Naturalpedia.com