Elma Sirkesini Kullanmak İçin 10 Sebep

Elma sirkesi; pektin adı verilen lif içeriği ile sindiriminize dost midenizi güldüren elmalardan elde edilir. Beslenmede oldukça faydalıdır ve bunun yanında ev içi ilaçlamada dahi kullanılabilir. Peki nasıl kullanmalı? kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? BONUS: Sizi ferahlatacak bir tonik tarifi  de bu yazımızda!…

Elma Sirkesi asetik asit, probiyotikler ve diğer besinleri içerir

Elma sirkesinin ana maddesi pH’ı 2,5 olan asetik asittir. Asetik asit, minerallerin taşınması (örneğin kalsiyum), protein sindirimi ve tiroid fonksiyonunun uyarılması için faydalıdır.

Elma Sirkesi, elma suyuna benzer bir vitamin profiline sahiptir; B vitaminleri ve polifenollerle (bitki bazlı antioksidanlar) ile doludur.

Elma Sirkesi ayrıca “Sirke Anası” olarak tabir edilen fermantasyon yoluyla oluşan maya ve bakteri kombinasyonunu içerir . Sirke Anası bağırsak sağlığını destekleyen bir probiyotik olarak kabul edilir ancak Dr. Mustafa Evren’in Sirke Anası hakkındaki uyarılarını derlediğimiz “Sirke Anası” Tavsiyeleri Yerinde Değil!… Başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz

Elma Sirkesi; asetik asit, besinler ve probiyotikler, aşağıda ayrıntıları verildiği gibi birçok sağlık yararından da sorumludur.Antienflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.

Medscape General Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma,  Elma Sirkesinin Pseudomonas aeruginosave  Staphylococcus aureus gibi gram negatif bakterilerin büyümesini en aza indirdiğini ortaya koydu  . Gram negatif bakteriler aşılmaz bir dış duvara sahiptir ve bu da gram pozitif bakterilere kıyasla antijenlerle öldürülmelerini zorlaştırır. Gram negatif bakteriler genellikle antibiyotiklere karşı daha dirençlidir.

Bu bakteri kolonileri, lipopolisakaritler (LPS) adı verilen endotoksinlerce zengindir. Yüksek LPS seviyeleri birçok enflamatuar sağlık problemine ve bağırsak sendromlarına yol açabilir. Elma Sirkesi bu bakteri sayısını azaltabilir ve sonuç olarak iltihabı azaltabilir.

Elma Sirkesi ayrıca, mikrobiyom ve genel bağışıklık dengesini teşvik eden antiviral, maya ve mantar önleyici yararlara da sahiptir.

Sindirim sorunları nedeniyle ağrıyı hafifletir.

Bağırsakta oluşan iltihaplar, ağrıya ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Elma Sirkesi içmek, sindirim sisteminizdeki ve eklemlerdeki iltihaplanmayı azaltan sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu teşvik eder.

Bağışıklığı arttırır.

Çoğu mikrop tipi, Elma sirkesinin yarattığı aşırı asitli ortamda yaşayamaz. Bu da, farklı hastalıklara neden olan mikroplara karşı bağışıklığınızı güçlendirir.

Cilt sağlığını destekler.

Elma sirkesi, sivilcelere karşı asetik, sitrik, laktik ve süksinik aside sahiptir. Hint Dermatoloji, Venereoloji ve Leproloji Dergisi’nde yayınlanan ayrı bir araştırmadan  elde edilen  veriler, laktik asidin sivilceyi azaltabildiğini göstermiştir.

Araştırmada araştırmacılar, bir yıl boyunca günde iki kez laktik asit losyonu kullanan 22 katılımcıyı gözlemledi. Gönüllülerin çoğunluğu sivilcelerde önemli bir azalma olduğunu bildirdi ve yalnızca iki kişi sivilcede yüzde 50’den az iyileşme yaşadı.


Sindirim sağlığını iyileştirir.

Elma Sirkesi, vücudunuzun proteini parçalayan bir enzim olan pepsinin üretmesine yardımcı olarak midenin asitliğini artırır. Peptik asit ise ayrıca sindirime yardımcı olur.

Kilo kaybını arttırır.

Elma Sirkesi, doğal bir açlığı bastırıcıdır. Bir ölçek Elma Sirkesi sizi daha uzun süre için tam toklukta hissetmenize neden olur.

Kan şekeri azaltır.

Şeker hastalığı olan kişiler kan şekeri düzenlenmesine yardımcı olduğundan Elma sirkesi tüketmeleri tavsiye edilir. Elma Sirkesindeki asetik asit, karmaşık şekerleri basit şekerlere parçalayan enzimin aktivitesini azaltır.

Ek olarak, elma sirkesi, glikozu glikojene dönüştüren bir bileşik olan glikoz-6-fosfat seviyelerini, kaslarda ve karaciğerde depolanan ve enerji olarak harcanan bir şeker formunu arttırır. Bu etkiler, elma sirkesinin kan şekeri için sağladığı faydalara katkıda bulunur.

Doğal bir detoks edici ajandır.

Bir elma sirkesi toniği, genel sağlığınızı detokslamanıza ve geliştirmenize yardımcı olabilir.

Baş ağrılarını tedavi eder.

Bir elma sirkesi kompresörü kullanarak baş ağrılarını giderin. Masajınız biraz kokulu geçse de faydasını kısa sürede hissedersiniz.Elma Sirkesi Tonik Tarifi

Bir Elma sirkesi toniğinin sizi rahatlatacağını yaşam kalitenizi arttıracağını düşünerek bu basit tarifini deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 2-3 bardak ılık su (kaynamayan)
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1/4 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)
  • 1/4 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (isteğe bağlı)

Adımlar:

  1. Tüm malzemeleri ılık suya ekleyin.
  2. Tonik tadı geliştirmek için taze zencefil ve tarçın ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Diğer çözümlerde olduğu gibi, Elma Sirkesi kullanımına bağlı yan etkileri de not almalısınız.

  • Bazı araştırmalar, haftalık Elma Sirkesi tüketiminin asetik asit içeriği nedeniyle diş erozyonu riskini artırabileceğini göstermektedir.
  • Hassas bir mideniz varsa, elma sirkesi toniği kullanmak rahatsızlığa neden olabilir. Elma sirkesi ayrıca ishal veya kusma gibi yan etkilerle de bağlantılıdır.

Sindirim sorunlarını hafifletmek ve bağışıklığınızı artırmak için bir yaptığınız tonikte su miktarını biraz arttırabilirsiniz.Kaynak

Food.News
ReadyNutrition.com
UChicagoMedicine.org

Fotoğraf:Pexels tarafından rawpixel.com