Gıda israfını azaltmanın 10 yolu

Dünyada üretilen tüm yiyeceklerin en az üçte biri farklı nedenlerle atılıyor ve bu yiyecek atığı yıllık 1.3 milyar tonu buluyor. Kendi evinizde yiyecek israfını en aza indirmeye yardım etmek istiyorsanız , yiyecekleri uygun şekilde saklamak ve buzdolabınızı düzenli olarak temizlemek gibi küçük değişiklikler yapın.

Araştırmalara göre gıda kaybı perakende satış noktalarında hat safhaya ulaşırken, evsel atıklarda da her 5 üründen birini tüketmeden çöpe atıyoruz. “Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması Sonuçları Açıklandı” yazımızda Güvenilir Gıda Derneği çalışması yayımlanmıştı. Gıda atıklarıyla başa çıkmanın birden fazla yolu var. Bilim dünyası bu konuyu oldukça önemsiyor ve Gıda Atıklarından Yeni Gıdalar Üretilebilir mi? sorusunun yanıtlarını dahi bulma çabasında…

Dikkat et, israf ettiğiniz yemek ekonominize zarar veriyor, bünyenize hiç bir fayda sağlamıyor.

Yiyecek atıklarının üstesinden gelmek karmaşık bir çaba olmak zorunda değildir. Evde yapacağınız küçük değişikliklerle görevinizi yerine getirmek oldukça basit.

(1) Bir alışveriş listesi yapın.

Mağazaya gitmeden önce ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini yapmak en önemli birinci adımdır. Burada iki önemli tehlike söz konusudur. Bunlardan birincisi alışverişe çıkarken aç olmaktır; bu yüzden çıkmadan önce bir şeyler atıştırın. İkinci kısım ise listenin dışına çıkmaktır. Listeyi yaparken evdeki bir eksiği göz ardı etmiş olabilirsini, gayet doğal. Ama, süpermarket sektörü de sizin daha fazla alışveriş yapmanızı istemektedir. Bunu asla unutmayın ve listenin dışına çıkmamaya özen gösterin.(2) Çirkinlere de şans verin.

Mükemmel domatesler, kalem gibi salatalıklar size daha cazip gelebilir. Ancak bilmelisiniz ki dolabınızda zamanla çirkenleşeceklerdir. Manav reyonlarında daha ucuza satılan biraz çirkinleşmiş meyve sebzeden az miktarda alabilirsiniz. Bu sizin tat bakımından kaybınıza yol açmayacağı gibi israfı da ilk noktada temizleme gücünü kazandıracaktır.

(3) Uygun gıda saklama uygulamaları.

Yiyecekler çoğu zaman boşa harcanmaktadır, çünkü insanlar taze ürünleri nasıl saklayacaklarını bilmemektedir, bu da erken olgunlaşmaya ve nihayetinde bozulmaya neden olabilir.

Asla soğutulmaması gereken bazı gıda maddeleri arasında salatalık , sarımsak, soğan, patates ve domates bulunur. Bunlar oda sıcaklığında tutulmalı, az alınıp öz tüketilmelidir.

Ayrıca diğer gıdalarda olgunlaşmayı artırabilecek daha fazla etilen gazı üreten yiyecekleri de ayırmalısınız. Bütün meyve ve sebzeleri alışverişten döner dönmez buzdolabının sebzeliğine tıkmak akıllıca bir fikir değil.

Olgunlaşma sırasında etilen gazı üreten meyve ve sebzeler şunlardır:

 • Avokado
 • Muz
 • kavun
 • Yeşil soğanlar
 • Şeftaliler
 • Armutlar
 • Domates

(4) Kendi öğle yemeğinizi hazırlayın.

Her gün öğle yemeğinizi hazırlamak sadece bütçeniz için zor değildir; gıda atıklarına da katkıda bulunabilir. Para biriktirmek ve yemek israfınızı azaltmak için, bir gün önceki akşam yemeğinden kalma yemekleri tüketebilirsiniz. Sefer taslarınızı hazırlayın. Oldukça akıllıca bir hareket.

Unutmayın, en güvenli gıdayı ancak kendiniz hazırlayabilirsiniz.

(5) Buzdolabınızı düzenli tutun

Buzdolabınızı düzenli tutarak yiyecek atıklarını en aza indirin. “İlk giren ilk çıkar” anlamına gelen FIFO yöntemini kullanmayı deneyin.

Başka bir süt şişesi alırsanız, yeni kutuyu eskisinin arkasına koyun. Bu şekilde, yeni süt kutusunu açmadan önce eski karton ilk önce kullanılır.

Buz dolabında farklı ürünleri birbirinin arkasına koymayın, gözlerinizden saklanmasına müsaade etmeyin. Kapağı açtığınızda tüm stoğunuzu görebilir olmanızda büyük fayda var… Yoksa en arka kalan küçük krem peynir çöpü boylaya bilir.(6) Artıkları kurtarın (ve yiyin).

Artıkları atmaktan vazgeçerseniz fazla yiyeceğiniz olur. Bir salatalığın ucunda bozulma varsa tamamını atmaya bilirsiniz. Ayıklamak ve tüketmek menülerinizi de zenginleştirecektir.

Artıkları yemek ayrıca zamandan ve paradan tasarruf etmenize de yardımcı olur.

(7) Kendi malınızı koruyun.

Kendi bahçenizi geliştiriyorsanız, yiyecekleri nasıl koruyacağınızı öğrenmek de biraz para kazanmanıza yardımcı olabilir. Yaygın gıda muhafaza yöntemleri, hepsi kendi evinizin rahatlığında yapılabilen, kürleme, kurutma ve dekapaj işlemlerini içerir.

Mutfağınızda bazı şeyler yapabiliyorsanız neden pahalı bir turşu kavanozuna para ödeyesiniz?

(8) Meyve ve Sebzeleri bütünüyle yiyin.

Meyve ve sebzelerin kabukları besleyicidir. Zararlı böcek ilaçlarını önlemek için taze, organik ürünler aldığınızdan ve yediğinizden emin olun.

Örneğin, elma kabukları lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengindir. Elma kabuğu triterpenoidler içerir ve bu bileşik grubu vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev görür. Triterpenoidler kanserle savaşta bile yardımcı olabilir.

Besleyici kabuğu olan diğer meyve ve sebzeler şunlardır:

 • Meyveler bir çoğu
 • Havuçlar
 • Kiraz ve vişne
 • Salatalıklar
 • Patlıcan
 • Mantarlar
 • Şalgam
 • Biberler
(9) Yemekte kalanları atmayın çorba yapın

Akşam yemeğinden kalanları çöpe atmayın. Özellikle sebze yemeklerinden kalmışsa bir miktar daha ısıtın ve blenderdan geçirin. Sonraki günlerde yapacağınız çorbalarda aroma verici olarak kullanabilirsiniz.

Kızartılmış ya da fırınlanmış bir et yemeğinden kalan artıkları biraz suda bekledikten sonra haşlayabilirsiniz. Yine çorbalarınız besleyici bir aroma elde etmiş olursunuz.

Çöpe giden gıdaların hayalet olarak ay sonunda kredi kartı ekstrenizde size güleceklerini aklınızdan asla çıkarmayın. Ekstreniz değil mideniz gülsün…

(10) Yemek atıklarını kompostlayın. 

Hepimizin evinde bir kaç bitki vardır. Salonumuzun köşesindeki çiçek, balkondaki saksılar bizi ferahlatır. Bu küçük bahçelerdeki toprak kalitenizi de gıda atıklarınızla zenginleştirebilirsiniz. Yiyecek artıklarını kompoze ederek bitkilerin altına gübre niyetine ekleyebilirsiniz.

Satın aldığınız yiyeceklerle ilgili daha dikkatli olun ve yiyecek israfını asgariye indirmek için tüketin. Yemek artıklarını geri dönüştürmek zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Ayrıca çevrenin korunmasına da yardımcı olabilir .

Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarından “gidamuhendisin” kullanıcı adımızla bizi ve Güvenilir Gıda Derneğini Takip etmeyi unutmayın… Gıda Mühendisleri sizin için çalışıyor….Kaynaklar:

Gıda Güvenliği Derneği: ggd.org.tr
EcoWatch.com
Healthline.com

Fotoğraf:Ella Olsson adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı