FDA; Bir Çok havayolu şirketine gıda tedarik eden firmayı uyardı

 

Havayolu şirketlerinde yolculuk esnasında size ikram edilen gıdaların kalitesi sorgulanıyor. Gıda ve İlaç İdaresi Başkanlığı (FDA) , Havayolu şirketlerine gıda tedariği sağlayan en önemli firmalardan birine “kirli mutfaklar” ve “sağlığa zararlı gıdalar” uyarısı verdi ve bu mektubu yayınladı.

Gate Gourmet, Inc. isimli şirket büyük havayolu şirketlerine yiyecek tedarik sağlıyor. British Airways, Virgin Atlantic, LAN Havayolları, Air Algérie, Air Canada, Amerikan Havayolları, United Airlines, Qantas, Aerolíneas Argentinas, Avianca, Iberia Havayolları, Air China, Air France, Delta Havayolları, Emirates, Thai Airways, İsviçre Uluslararası Havayolları, TAM Havayolları, Air Indus, Alitalia ve EasyJet bu firmanın tedarikini sağladığı başlıca firmalardan…Havayolları için en iyi gıda üreticisi olarak görülüyor ama, kirli bir geçmişe sahip

2004 yılında Gate Gourmet tarafından üretilen yemeklerde bulunan havuçları yiyen 45 yolcuda şigelloz adı verilen bağırsak enfeksiyonunu tespit edilmişti. Bu tespit de yine FDA tarafından Honolulu tesisi kaynaklı olduğu tespit edilmişti. Kirli çöp kutularının yiyeceklerin yanında tutulması ve bakteriyel büyümeyi önlemek için yiyecekleri doğru sıcaklıkta tutmaması gibi ağır hijyen hataları da mevcuttu.

Salata hazırlama alanının yanında meyve sineği ve hamamböceği bulunan çöp arabaları, çalışanların buz küplerini çıplak ve yıkanmamış ellerle tutmaları FDA’nın gözünden kaçmadı.  Tesisin “pencerelerinde küf oluşumu” ve “yapışkan, eski yiyecek kalıntısı olan aletler” uzun süreli hijyen yoksunluğunun bir kanıtıydı. Yıkama ekipmanlarının gayet temiz ve kullanılmamış olması dahi olayın boyutlarını daha ayrıntılı anlamaya yardımcı olmakta.FDA ölü hamamböceklerini sayamadı ve havayollarında tüketilen gıdalar konusunda uyardı.

2004 yılından bu yana ise işleyişte bir değişiklik görülmedi. FDA, aşağıdakiler de dahil olmak üzere Kentucky hazırlık tesisindeki bir dizi yeni ihlal için Gate Gourmet’ye atıfta bulundu:

  • Hamamböceği aktivitesi: sadece zeminlerde değil aynı zamanda fırınlarda, evyelerde ve sıcak üretim mutfağında sayılamayacak düzeyde mevcut.
  • Ağır yağ birikimi:  ve ızgaralar, fritözler, fırınlar ve ocaklar üzerinde “genel pislik” olarak tabir edilen yiyecek birikimleri mevcut.
  • Hijyenik zemin koşulları: Hazırlık alanındaki sıcak/soğuk su yok ve tek girişli su mevcut. Aynı zamanda yemek artıkları mevcut.

FDA, 30 gün içinde değişiklik yapılmaması durumunda tesisin kapatılabileceği uyarısıyla “Geçici” olarak kapattı.  Gate Gourmet, değişikliklerin yapıldığını doğrulamak için belirli bir fotoğraf kanıtı sağlayamadı. FDA, tesisin başka bir incelemesini planlıyor. Firma, geçmişte havayolu yolcularına listeria bulaştırmasıyla da gündeme gelmişti. 2017 yılının Kasım ayında, American Airlines, Gate Gourmet’nin kötü yemek hazırlama uygulamalarından kaynaklanan kirletici maddeler nedeniyle Los Angeles dışındaki tüm uçuşlar için yemek hizmetlerini askıya almak zorunda kaldı.

Sorun sadece yemekle alakalı değil. Havayollarındaki su, E. coli gibi mikroorganizmalarla kolayca kirlenebilir. Hava taşıtı su depoları, mikrobiyal büyüme için mükemmel bir ortamdır. Aslında, EPA uçak musluk suyunun, incelenen su örneklerinin yaklaşık yüzde 15’inde koli bakteri (genellikle dışkıda bulunur) içerdiğini tespit etmekte. Uçarken musluk suyundan kaçınmak ve bunun yerine şişelenmiş su almak en iyisidir. Aynısı havayolu gıdaları için de söylenebilir: güvenmeyin. Eğer gerçekten açsanız ve uçuşunuzda yemek yemeye direnemiyorsanız, kendinize bir yolluk yapın.THY’de Durum çok farklı

Dünyanın bir çok havayolu şirketi ikramlarının güvenilirliği konusunda sıkıntı içindeyken, THY olayı kökünde hallediyor.

THY gıda tedarikçilerini, havalimanlarından uçaklara kadar HACCP (Gıda Güvenliği Sistemi) sistemi ile donatılmasını zorunlu kılıyor. Bu zorunluluk gıda mühendislerinin sık denetimleri ile sağlaması yapılıyor. Soğuk zincirde bir kırılma söz konusu olmuyor üretim yerleri gerek T.C. Tarın ve Orman Bakanlığı yetkilileri gerekse de iç tetkiçiler tarafından sıklıkla denetleniyor.

THY ve bağlı alt havayolu şirketleri gökyüzündeki başarısını yer yüzünden başlatarak tüm misafirlerine sağlıklı gıdalar sunarak hallediyor.Kaynaklar:
USAToday.com
FDA.gov

 

Anugrah Lohiya adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı