İtalyan Salmonella 80 Fransız’ı Hasta Etti

Fransa’da, İtalya’dan gelen bir et ürününe bağlı Salmonella salgını nedeniyle 80’den fazla kişi hasta.

Santé Publique Fransa’dan bir sözcü, Food Safety News’e yaptığı açıklamada 83 kişinin Salmonella Typhimurium’dan enfekte olduğunu ve 13 kişinin hastanede tedavi görmesini istediğini söyledi.

1991 yılında kurulan ve Marsilya merkezli Castelli France tarafından tedarik edilen Di Vittorio markasının Coppa’sı geçen hafta geri çağrıldı . Ülke genelinde 17 Mayıs – 8 Temmuz tarihleri ​​arasında satılan ürünlerde sorun olduğu düşünülerek bu geri çağırma prosesi devreye sokuldu.

Tüketici şikayetleri, Fransız süpermarket Intermarché’yi yetkilileri uyarmaya ve İtalyan şarküterisini satıştan geri çekmeye yöneltti.

Yetkili makamlar, hâlâ tüketemedikleri ürünleri elinde olanların tekrar satın aldıkları yere götürmelerini söyledi.


Yedi çocuk hasta

Gıda kaynaklı salgının İtalyan Coppa’daki Salmonella Typhimurium’dan, Fransa ve Almanya’dan gelen hammaddeden kaynaklandığından şüpheleniliyor.

18-84 yaş aralığında enfekte olmuş erkek ve kadınların yanı sıra yedi çocuk da hastadır. İlk hasta Haziran başında rapor edildi ve şu ana kadar ise Fransa’nın beş farklı bölgesinden şikayet haberleri gelmektedir.

Müşteri şikayetleri, Fransa Gıda Genel Müdürlüğü’ne (DGAL) ve daha sonra ülkenin halk sağlığı ajansı Santé Publique France’a bildirildi. Toplu gıda zehirlenmesi, sağlık uzmanları tarafından Bölgesel Sağlık Kurumları’na (ARS) bildirildi.

Hastalara hastalık başlamadan önce yiyecek tüketimi sorulmuş ve dışkılarından izole edilen Salmonella suşları, yazmak için Institut Pasteur’deki Salmonella Ulusal Referans Merkezi’ne gönderilmiştir.

Salmonella enfeksiyonu belirtileri tipik olarak bakterilere maruz kaldıktan altı ila 72 saat sonra ortaya çıkar ve ateş, titreme, ishal, kramplar, baş ağrısı, bulantı ve kusma içerebilir. Genellikle dört ila yedi gün sürer ve çoğu kişi tedavi görmeden iyileşir.

Yaşlı yetişkinler, çocuklar, gebe kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Salmonella daha çok hayvansal gıdalardan insanlara enfekte olmakta ve gıda kaynağı olarak kullanılan hayvanların yaşama ortamıyla doğrudan ilgilidir. Hatta stresli kesim dahi hayvanlarda salmonella suşlarını (zararlarını) ortaya çıkarabilmektedir.
Kaynak: foodsafetynews.com