Anne Sütü dünyanın en mükemmel gıdası

Anne sütünün bebeğiniz için en iyi besin olduğu açıktır, ancak bilim adamları hala neyi içerdiğini ve nedenini tam olarak keşfetmeye çalışıyorlar. Yeni araştırmalar, bebeklerin gelişiminde ve sağlığında rol oynayabilecek olan mayanın ve diğer mantar türlerinin varlığını ortaya çıkardı .

Bu mantarlar, birkaç farklı ülkedeki annelerin anne sütünde bulunan mikrobiyomlarda bulundu. Geçmişte yapılan çalışmalar, anne sütünde bebek sağlığı için önemli olan çeşitli bakteri türlerinin bulunabileceğini göstermişti ve bu, anne sütünün, bebekler hayatları boyunca sağlıklı bir sindirim sisteminin temelini oluşturacak bağırsakları için  önemli bir mikroorganizma kaynağı olarak hizmet ettiği fikrine katkıda bulunmakta.

Araştırmacılar, İspanya’daki annelerde anne sütünde maya ve mantar bulduktan sonra, farklı yaşam tarzlarının, hava koşullarının ve beslenmelerin bir rol oynayıp oynamadığını belirlemek için diğer ülkelerdeki annelerin anne sütüne bakmaya karar verdiler. Çin, Güney Afrika ve Finlandiya’daki annelerden anne sütüne baktıktan sonra, bu maya ve mantarların kıtalar arasında evrensel olduğunu belirleyebildiler ve anne sütünün bebeklerin bağırsaklarında çeşitli mantar türlerinin ilk tohumlamasını sağladığı fikrini desteklediler.
Çalışılan ülkeler arasında, en yaygın olan Davidiella ve Malassezia cinsleridir . Penisilin ve Sistotrema da incelenen her ülkeden anne sütünde bulundu. Ancak, farklılıklar vardı. Güney Afrika ve İspanyol annelerden anne sütünün yüzde 70’inden fazlası tespit edilebilir fungal DNA seviyelerine sahipken, aynı durum Çin annelerinden alınan numunelerin sadece yüzde 45’i ve Fin annelerinden gelenlerin yüzde 35’i için geçerliydi.

Ayrıca, sezaryene karşı vajinal olan doğum şeklinin, sütün mantar çeşitliliğinde veya zenginliğinde herhangi bir fark yaratmadığını, ancak vajinal yolla doğum yapan annelerde Cryptococcus gibi daha fazla mantar bulunduğunu buldular .

İspanya’nın Valensiya kentinde bulunan Agrokimya ve Gıda Teknolojisi Enstitüsü’nden Dr. Maria Carmen Collado , çalışmanın baş yazarı olarak şunları söyledi: “Çalışmamız, insan sağlığı için potansiyel olarak fayda sağlayabilecek daha fazla mantar türü ve uygun suşları memeden izole etme olasılığını tanımlamaktadır. Sütün potansiyel faydaları hakkında artık detaylı bir şekilde çalışılmalıdır. ”

Bulgular Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlandı .Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor

Anne sütü sadece faydalı mantar ve maya içermez, aynı zamanda doğal, toksik olmayan antibiyotiklerle doludur. Ayrıca,  antibakteriyel maddeler ve anne sütünün diğer alternatiflerinde bulunmamaktadır. Bakterileri dağıtmak için enzimler, şekerler ve proteinler kullanarak, bebeklerin bağışıklık sistemlerini ve doğal antibakteriyel ajanların onlara yer etmesini kolaylaştırır.

Testler anne sütünün yeni doğanlarda en sık görülen enfeksiyon kaynaklarından biri olan Streptococci bakterilerini öldürebilen özelliklere sahip olduğunu göstermiştir . Diğer çalışmalar, emzirmenin , bebekleri diyarenin önde gelen bir nedeni olan ince bağırsakta enfeksiyon olan giardiasis’e karşı da koruduğunu göstermiştir .

Bu bulguların tümü emzirilen bebeklerin neden kulak enfeksiyonlarından menenjite kadar sayısız hastalığa daha az yakalandıklarını açıklamaya yardımcı olur. Bebeklerin gelişmesi gereken tüm besinler bakımından zengin, anne sütü gerçekten doğanın en mükemmel gıdasıdır. Hepsinden iyisi, bir anne bebeğini başarıyla emzirebildiği zaman , açgözlü mama endüstrisinden ya da kâr amacındaki doktorlardan parazitlenme imkanı yoktur.


Kaynak:

Food.news
NutraIngredients.com
NaturalNews.com