Küresel tarım eğilimleri gıda güvenliğini tehdit ediyor

Narenciye, kahve ve avokado: Sofralarımızdaki yemekler son yıllarda daha da çeşitlenmiştir. Ancak, küresel tarım bu eğilimi yansıtmamaktadır. Tarım alanlarındaki tek çeşitlilik (Monocultures) dünya çapında artmakta ve her zamankinden daha fazla toprak almaktadır. Aynı zamanda, yetiştirilen ürünlerin çoğu, böcekler ve diğer hayvanlar tarafından tozlaşmayla ürün eldesine dayanır. Bu, Martin Luther Üniversitesi Halle-Wittenberg (MLU) ‘nun yardımıyla Global Change Biology dergisinde yazdığı bir araştırma ekibi olarak gıda güvenliği tehdidini arttırıyor. Çalışma için, bilim adamları son 50 yılda tarımdaki küresel gelişmeleri inceledi.

Araştırmacılar, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 1961 ve 2016 yılları arasında tarla bitkileri yetiştiriciliğine ilişkin verileri analiz ettiler. Değerlendirmeleri, dünya genelinde tarımda kullanılan bitkilerin çeşitliliğinin gittikçe daha fazla kullanıldığını ortaya koydu. Bu arada, en hızlı büyüyen 20 bitkiden 16’sı böcekler veya diğer hayvanlar tarafından tozlaşma gerektirir. MLU’dan bir biyolog olan Profesör Robert Paxton, “Birkaç ay önce, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Konseyi IPBES, dünyaya bir milyon kadar hayvan ve bitki türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu” diyor. Yeni çalışmanın. Bu özellikle arıları etkiler: bal arıları patojenler ve böcek ilaçları tarafından giderek daha fazla tehdit altındadır.Daha az tozlaştırıcı, verimin çok daha düşük olduğu veya hasatların bile tamamen başarısız olduğu anlamına gelebilir.

Kötü haber, riskler dünyaya eşit olarak yayılmamaktadır. Araştırmacılar, FAO verilerini, ürün başarısızlığının coğrafi riskini gösteren bir harita oluşturmak için kullandılar. Çalışmaya öncülük eden Arjantin’deki Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Konseyi CONICET’ten Profesör Marcelo Aizen “Güney Amerika, Afrika ve Asya’da ortaya çıkan ve gelişmekte olan ülkeler bundan en çok etkileniyor” diyor. Bu şaşırtıcı değil, çünkü tam olarak küresel pazar için geniş tarım bölgeleri tek bir ürün için kullanılıyor. Soya birçok Güney Amerika ülkesinde üretilmekte ve daha sonra sığır yemi olarak Avrupa’ya ihraç edilmektedir. “Soya üretimi, dünya genelinde son on yılda yaklaşık yüzde 30 arttı. Bu çok sorunlu çünkü çok sayıda doğal ve yarı doğal yaşam alanı, tek bir ürün için tahrip edildi”

Yazarlara göre, mevcut gelişmelerin büyüyen dünya nüfusunun gıda güvenliğine odaklanan sürdürülebilir tarımla ilgisi yok. Ve dünyanın fakir bölgelerinin en büyük risk altında olmasına rağmen, dünyadaki mahsulün başarısızlığı sonuçları dünya çapında hissedilir:  Alman Bütünleştirici Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi (iDiv) Halle-Jena-Leipzig’in üyesi olan Robert Paxton.“Etkilenen bölgeler öncelikle zengin sanayi ülkeleri için mahsul üretir. Örneğin, Güney Amerika’daki avokado hasadı başarısız olursa, Almanya’daki ve diğer sanayi ülkelerindeki insanlar artık onları satın alamayacaklar, ” diyor.

Araştırmacılar eğilimin tersine çevrilmesini savunuyorlar: Dünya çapında tarımı çeşitlendirmek ve daha ekolojik hale getirmek için özen gösterilmelidir. Bu, örneğin, özellikle hassas ülkelerdeki çiftliklerin, çeşitli ürünler yetiştirmesi gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, dünyanın her yerindeki çiftçilerin, tarlaların yanına çiçek şeritleri veya çitlerin dikilmesi ve tarla kenarlarında yuvalanma habitatları sağlayarak, ekim alanlarını daha doğal hale getirmeleri gerekecektir. Bu, sürdürülebilir ve üretken tarım için gerekli olan böcekler için yeterli yaşam alanlarının olmasını sağlayacaktır.Dergi referansı:

  1. Marcelo A. Aizen, Sebastián Aguiar, Jacobus C. Biesmeijer, Lucas A. Garibaldi, David W. Inouye, Chuleui Jung, Dino J. Martins, Rodrigo Medel, Carolina L. Morales, Hien Ngo, Anton Pauw, Robert J. Paxton, Agustín Sáez, Colleen L. Seymour. Global agricultural productivity is threatened by increasing pollinator dependence without a parallel increase in crop diversificationGlobal Change Biology, 2019; DOI: 10.1111/gcb.14736Kaynak:

ScienceDailly.com

Fotoğraf: Trang Doan adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı