Abur cubur dudaklarda bir mutluluk anı! Peki ya damarlarda?

Düşük yoğunluklu lipoproteinlerde (LDL kolesterol) yüksek yağlı, işlenmiş gıdaların arteriyel plaklara ve aterosklerozun başlamasına neden olduğu bilinmektedir . Illinois Üniversitesi’nden yapılan yeni bir araştırma, arterlere verilen zararın hücresel düzeyde neredeyse hemen olduğunu gösteriyor. Tüketim üzerine çizburger, patates kızartması, kek, bisküvi, sosis, pizza ve yağlı cips gibi işlenmiş abur cuburlar hemen hücresel düzeyde arterleri kalınlaştırmaya başlılyor. Son teknoloji mikroskopları kullanan araştırma ekibi, arter hücrelerini iki LDL formuna maruz bıraktı ve arterlerin daha sert hale gelmesini izledi.

Abur cubur dudaklarda bir mutluluk anıdır, ancak hücresel düzeyde görünmeyen etkiler, hücreler ve arterler için yaşam boyu zorluklar haline gelir. LDL kolesterol seviyeleri arttıkça, arterler sertleşir ve hücre zarları kalınlaşır, hücrelere oksijen nakli zorlaşır ve kalp krizi, felç riskinin artmasına neden olur .Kolesterol düşman değildir, ancak LDL’leri yükselten abur cuburlar düşman olabilir!

Kolesterolün kendisi düşman değildir. Kolesterol, hücre zarlarını oluşturmak ve belirli hormonları üretmek için gereklidir. Düşük yoğunluklu lipoproteinler, kan akışından kolesterolü karaciğerden hücrelere taşır. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler, kolesterolü karaciğere geri getirir. Statin ilaçları gibi ilaçlar tamamen kolesterol seviyelerini baskılamaya çalışır, ancak iyi ve kötü yağlar arasındaki farkı ayırt etmenin ve sağlıklı kolesterol seviyelerini beslenme seçimleriyle yönetmenin daha önemli noktasını kaçırırlar.

İlk olarak, Illinois Üniversitesi araştırmacıları fareleri iki gruba böldü: Bir gruba iyi dengelenmiş bir diyet verildi ve diğer gruba kötü yağ ve LDL kolesterolü yüksek olan tipik bir batı fast food diyeti kullandı. Fast-food diyeti hızla kan damarlarını çevreleyen endotel hücrelerinin kalınlığı ile ölçülen sertleşmiş arterlere neden oldu. LDL’lerin ve okside LDL’lerin konsantrasyonu kaydedildi ve kültürlenmiş insan endotel hücrelerine orantılı olarak uygulandı. Atomik kuvvet mikroskobu kullanarak, araştırmacılar hücre zarlarındaki gerilimi ve hücre yapısındaki sertliği ölçtüler.Arteriyel hücreler LDL’lere ve okside LDL’lere maruz kaldıklarında sertleşir ve kalınlaşır

LDL’ler ile su altında kalmış ve oksitlenmiş LDL’lerin içinde bulunan tek tek hücreler daha kalın hücre zarlarına sahipti ve deney boyunca gerginliği yüksekti. İki LDL grubu birleştirildiğinde, sertlik daha da kötüleşti. LDL’lerle dolmamış endotel hücreleri gevşemiş ve esnek kalmıştı.

Araştırmacı Dr. Manuela Ayee , “Az miktarda okside LDL, hücre zarının yapısını daha da kötü hale getiriyor” dedi . “Hücre zarı seviyesindeki değişikliklerin, aterosklerozda yer alan süreçlerin başlamasını sağlayabileceğini düşünüyoruz.”

Yaygın LDL’ler, çizburger, sosis köftesi, patates kızartması, kek ve yağlı yiyeceklerden gelir. Oksitlenmiş LDL’ler, hücrelerdeki serbest radikal hasarları nedeniyle üretilir. Antioksidanlar bitki bazlı gıdalar, düşük yoğunluklu lipoprotein, bu formu karşı bir koruma sağlar ve beslenmenin önemli bir parçasıdır. Bu LDL seviyeleri yükseldiğinde, kan dolaşımında plaklar oluşmaya başlar ve atardamarlar sertleşmeye başlar. Bu çalışma, işlenmiş gıdaların kesilmesi ve antioksidanlar ve sağlıklı yağlar açısından zengin bitkisel bazlı bir beslenmenin önemini vurgulamaktadır.Kaynakça:
Dailymail.co.uk
Eurekalert.org
Newswise.com
NaturalNews.com
Heart.news

Fotoğraf:Isabella Mariana adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı