2019 DGS Gıda Mühendisliği Taban Puanları

Meslek Yüksek Okullarından mezun olarak Gıda Teknikeri unvanına kavuşanlar eğitim hayatlarını “Mühendislik” ile devam edebiliyorlar. Bunun için geçmeleri gereken bir aşama ise DGS (dijey geçiş sınavı). Peki Taban puanları nedir ve geçiş önemli midir?

“Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik” gereği ön lisans programlarından mezun olan kişiler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile eğitimlerini lisans düzeyine çıkabiliyorlar.


Teknikerlikten Mühendisliğe Geçiş

Gıda Teknikerleri, gıdaların üretiminde teknik açıdan oldukça zengin bir donanım ile çalışabilmektedir. Hammaddenin ürüne dönüşümünde asgari teknik ve hijyenik koşulların sağlanması üzerine iki sene olmasına karşın yoğun bir eğitimden geçerler. Ancak, yasal açıdan bakıldığında “Mühendis” yetkilerine kavuşup iş yaşantısında daha sağlıklı bir yer edinmeleri için mezuniyetlerini lisans düzeyine çıkarmaları tavsiye edilir.

Piyasa koşullarında teknikerler ve mühendisler amir-memur ilişkisinin yanı sıra meslektaş kabiliyetleri geliştirmektedir. Ancak, 5996 sayılı kanun öncesinde “sorumlu yöneticilik” kavramında mühendis 5 noktada yetkili iken teknikerin 3 noktada yetkili olabilmesi günümüzde geçerli değildir. Bu durumda iş yaşantısında tekniker meslektaşlarımızın önüne bir engel olarak görünmektedir. Bu yüzden tekniker meslektaşların eğitimlerini “mühendislik” ile taçlandırması gerekmektedir.

2 yıllık eğitimin sonunda mühendisliğe geçen teknikerler, 4 yıllık bir lisans programının kalan 2 senesini daha eğitimle geçirip mezun olabileceklerini düşünebilirler. Ancak, Teknik eğitimden mühendisliğe geçişte 1 sene hazırlık ve uyum dersleri görürler ve normal koşullarda ortalama 3 senelik bir eğitim sonunda “Mühendis” ünvanına kavuşurlar.2019 DGS Gıda Mühendisliği Taban Puanları ve Kontenjanları

Aşağıda ÖSYM sisteminden alınma taban puanları tablosunu görmektesiniz. Tercihlerinizi bu puan tablosuna göre yapabilirsiniz…Kaynak: ÖSYM.gov.tr

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı