Amerikan armudu: Avokado !

Son zamanların  süper gıdası avokado: öyle meşhur oldu ki sınavlara soru dahi oldu!
Meyvenin et kısmı yenirken çekirdeğini doğal olarak atardık. Artık çekirdeğini de atmayacağız. Neden mi? Çünkü Penn State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar avokado tohumları için yaptıkları araştırmada eti kadar çekirdeğini de faydalı buldular. Gıda Teknolojisi ve beslenme Bilimlerindeki İlerlemelerde yayınlanan çalışmalarında, avokado tohumlarındaki bileşiklerin iltihapla savaşabileceğini buldular.

Son on yılda, araştırmacılar canlı bir turuncu renk üreten gıda renklendiricisi olarak, avokado tohumu ekstresinden bir bileşik geliştirdiler. Ve son zamanlarda, bu bileşiğin iltihabı inhibe edip edemeyeceğini bilmek istediler ve Bağışıklık sistemi ve inflamatuar hastalıklarda çok önemli olan hücre kültürü modellerini ve enzimleri kullandılar. Makrofajların – bir bağışıklık hücresi sınıfı – avokado tohumu bileşiğine tepkisini incelediler. Araştırmacılar, bileşiğin bu bağışıklık hücreleri tarafından pro-inflamatuar proteinlerin üretimini inhibe ettiğini buldular.

Araştırmacılar, avokado tohumu özütünün, artrit, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve kolit gibi enflamatuar durumlar için fonksiyonel bir gıda maddesi veya tedavi olarak geliştirilebileceğini öne sürdü. Ayrıca, avokado tohumlarının anti-inflamatuar özelliklere sahip biyoaktif bileşikler içerdiğine dair kanıtlar sağladığı için, çalışmalarının gelecekteki çalışmaların temelini attığına inanıyorlar. Gelecekteki çalışmalar da, avokado tohumu ekstraktının anti-inflamatuar aktivitesine bakabilir. Buna ek olarak, araştırmacılar, avokado tohumları için bir kullanım bulmanın, tüketilen çok sayıda avokado göz önüne alındığında, gıda atıklarını azaltmaya yardımcı olabileceğini umuyorlar.


Çeşitli çalışmalar avokado tohumu özü potansiyel sağlık yararları olduğunu gösterdi:

Antioksidanlar-avokado tohumu özleri fitokimyasallar gıda kimyası ve Temel ve klinik fizyoloji ve Farmakoloji Dergisinde yayınlanan çalışmalara göre, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.
Antibakteriyel-avokado tohumları da bazı bakterilerle savaşmak için kullanılabilir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir laboratuvar çalışmasında, araştırmacılar bakteri Clostridium sporogenes oluşturan sporlara karşı avokado çekirdeği özleri test edilmiştir. Sonuçlar, özlerin bakterilerin büyümesini inhibe ettiğini gösterdi.

Antifungal-avokado tohumları da antifungal potansiyele sahiptir. Scientific World Journal’da yayınlanan bir çalışma, avokado tohumu özlerinin sıklıkla bağırsak sorunlarına neden olan bir maya olan Candida albicans’ın büyümesini inhibe ettiğini gösterdi.Kan kolesterol seviyelerini azaltır

İnsan beslenmesi için Plant Foods dergisinde yayınlanan bir hayvan çalışması, avokado tohumlarının toplam kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol seviyelerini önemli ölçüde düşürebileceğini ortaya koymuştur. Bu kolesterol düşürücü etki, tohumun antioksidan özelliklerine ve yüksek diyet lifi içeriğine atfedilebilir.
Kan şekeri seviyelerini azaltır-Malezya Tıp Bilimleri Dergisi’nde yapılan bir çalışma, diyabetik sıçanların avokado çekirdeği ekstresi ile tedavi edilmesinin kan şekeri seviyelerinin azalmasına neden olduğunu bulmuştur.
Avokado tohumlarının kullanımları ve tıbbi özellikleri üzerine çalışmalar devam ederken, meyvenin kendisi, yemek için bol miktarda sebep yaratırken; Avokado besleyici fayda sağlayan yaygın olarak bilinen bir süper gıdadır.Kaynak:

ScienceDaily.com
Foodsciencenews.com
Food.News