Yumurta Akı Tozu Pazarında Güçlü Artış Bekleniyor

Yumurta akı tozu gibi sağlıklı protein kaynakları ile rutin beslenmenin parçası olarak protein yönünden zengin gıdaları seçen tüketicilerin artan popülaritesi, piyasayı daha da ilerletecek.

Küresel  yumurta akı tozu pazarının 2019’da 1,3 milyar dolar olarak değer kazanması bekleniyor. Yakın gelecekte gelirlerde güçlü bir artışa şahit olması muhtemeldir.

Kuzey Amerika ve Avrupa’nın yumurta akı tozu satışları için önde gelen pazarlar olmaya devam edeceğini belitiliyor. Future Market Insights tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Doğu Asya pazarının çekiciliğinin hız kazandığını da görülmekte. Ayrıca , bu pazarın daha fazla büyümesini, özellikle Çin, Güney Kore ve Japonya başta olmak üzere Doğu Asya’daki gıda işleme sektörünün genişlemesiyle teşvik edilmesini bekliyor.


Gelişmenin Önündeki Rakip Veganlık

Yumurta akı tozunun uygun depolanması, satın alınabilirliği ve uzun raf ömrü , tüketiciler arasında taze yumurtalara karşı artan popülaritesini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yumurta akı tozu talebini zorlayan güçlü bir faktör olmakla birlikte, tüm dünyada gelişen vegan eğiliminin etkisinden kaynaklanabilecek bir potansiyel olabilir. Veganlık trendi gelişmekte olan ülkelerde ikinci büyüme dalgasını gözlemlemekte ve bu durum hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bölgesel pazarlarda bu pazara bir tehdit oluşturmaktadır. 

Diyet takviyeleri bu pazarda belirgin bir değer payını hesaba katmaya devam edecektir. Kronik hastalıkların görülme sıklığının artmasıyla birlikte, besin takviyeleri birçok tüketici için yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir.

Ayrıca, B2B (business to business) kategorisindeki satışlar uzun vadede öne çıkmaya devam ederken, B2C kategorisi mütevazı olacaktır. B2C yumurta akı tozu satışlarından elde edilen gelir primi, hipermarket ve süpermarketler tarafından sürdürülmektedir, çünkü perakende ve marketlerde protein yönünden zengin bileşenlerin mevcudiyeti hızla artmaktadır. Yumurta akı tozu ise hazır proteinli gıdaların yanında yüksek oranlarda satışı beklenmemektedir. Öyle ki perakende pazarı için Yumurta akı tozu sadece hazırlanacak bir ürün olarak algılanmakta, hazır gıdaya eğilimin baş gösterdiği günümüzde geri planda kalmaktadır.


Kaynak:
NewFoodMagazine.com
Futuremarketinsights.com

Fotograf:rawpixel.com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı