Domateslerde her rengin kendine has bir yararı var

Her ne kadar ulu hakan Fatih Sultan Mehmet Han hayatında hiç domates yememiş olsa da günümüzde, pek çok sağlıklı yemeklerde bulunur. Farklı farklı renklerde olduklarını biliyor muydunuz?

Amerikan Bahçe Bitkileri Bilimi Derneği  ( American Society for Horticultural ScienceJASHS)  Dergisi’nde  yayınlanan bir araştırmaya göre , farklı renkli domatesler farklı bazı sağlık yararları sunuyor .


Domatesler süper gıdalardır.

Domates, serbest radikallere ve vücuttaki iltihaplara karşı korunmaya yardımcı olur. Botanik olarak bir meyve sayılır, domatesler sıklıkla sebze olarak hazırlanır ve yenir.

Küçük, çiğ domates (100 g) , aşağıdaki besleyicileri içerir :

 • 18 kalori
 • Su (yüzde 95)
 • Şeker (2.6 g)
 • Protein (0.9 g)
 • Yağ (0,2 g)

Karbonhidratlar

Çiğ domatesler yüzde dört karbonhidrattan oluşuyor. Orta büyüklükte bir domates (123 g) beş gramdan az karbonhidrat içerir. Domateslerin karbonhidrat içeriğinin en az yüzde 70’i fruktoz ve glikoz gibi basit şekerler içerir.

Lif

Domates lif bakımından zengindir ve ortalama büyüklükte bir domates yaklaşık 1.5 g içerir. Domateslerdeki liflerin yaklaşık yüzde 87’si selüloz, hemiselüloz ve lignin gibi çözünmeyen liflerden oluşur.

Domatesler de aşağıdaki vitamin ve mineraller bakımından zengindir:

 • Potasyum – Potasyum, kan basıncını yönetmede ve kalp hastalıklarını önlemede rol oynayan önemli bir mineraldir.
 • Folat  – Folat normal doku büyümesi ve hücre fonksiyonu için gerekli olan bir B vitaminidir (B9 vitamini). Folat hamile kadınlar için çok önemlidir. Çocuklarınız zeki olmasını istersiniz değil mi?
 • C vitamini – C vitamini temel bir besin ve antioksidandır. Orta büyüklükte bir domates, vitaminin Önerilen Günlük Alımının (RA) en az yüzde 28’ini içerir.
 • Phylloquinone – Phylloquinone, kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan bir K vitamini (K1 vitamini) şeklidir.Her renk farklı bir beslenme yararı sunar

Çalışmadan elde edilen veriler, farklı renkteki domateslerin, her biri farklı yararları olan yüksek düzeyde belirli antioksidanlara sahip olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bu farklılıkları farklı domates tonlarının genomunu parçalayarak analiz etti.

İşte kırmızı, turuncu ve sarı domateslerin sağlık için eşsiz özellikleri.

Kırmızı domates

Kırmızı domatesler, kalp hastalığı ve bazı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan likopen ile doludur . Ek olarak, bu antioksidan güneşin zararlarına karşı koruma sağlayabilir.

Domates kabuğu en yüksek likopen konsantrasyonlarını içerir . Domates ne kadar kırmızı ise, o kadar fazla likopen içerir.

Ketçap, domates suyu, salça ve sos gibi domates ürünleri de zengin likopen kaynaklarıdır.

Ancak, ketçaptan daha az şekerli taze, organik ve işlenmemiş domatesleri tüketerek likopen alımınızı artırmak daha kolaydır.

Turuncu domatesler

Turuncu domatesler bir çeşit E vitamini olan tokoferoller olarak adlandırılan antioksidanlar bakımından zengindir .

Tokoferoller, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Veriler ayrıca tokoferollerin cilt kanseri riskini azaltmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.


Sarı domates

Sarı domates, polifenol adı verilen yüksek antioksidan seviyesine sahiptir .

Polifenoller kalp sağlığınızı artıran avantajlar sunar:

 1. Kolesterol azalması
 2. Geliştirilmiş arter esnekliği ve işlevi
 3. Daha az trombosit tıkanması
 4. Düşük kan basıncı
 5. Genel olarak artan yaşam süresi

Domates ayrıca aşağıdaki faydalı bileşikleri içerir:

 • Beta karoten , gıdalara sarı veya turuncu renk veren bir antioksidandır. Bu bitki bileşiği vücutta A vitamini dönüştürülür.
 • Klorojenik asit , güçlü bir antioksidandır. Klorojenik asit kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Domates kabuğunda bulunan Naringenin , denek hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarında görüldüğü üzere iltihabı en aza indiren ve farklı hastalıkları önleyen bir flavonoiddir.

Kalp sağlığınızı artırmak, kanser riskinizi azaltmak ve genel refahınızı artırmak için günlük beslenmenize daha farklı domatesler eklediğinizden emin olun .Kaynaklar:

MindBodyGreen.com
Healthline.com
Food.news

Fotoğraf:Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı