Baharatların kralı Karabiber’in 11 Faydası

Karabiber, dünya çapında çeşitli mutfaklarda kullanılan popüler bir baharattır. Bu aromatik baharat, hem beyin hem de bağırsak sağlığını geliştirmek de dahil olmak üzere sayısız sağlık yararları sunar  .

Karabiber , asma Piper nigrumundan kurutulmuş meyveler olan öğütülerek soframıza gelir Baharat, çeşitli yemekleri tamamlayan keskin ve hafif baharatlı bir tada sahiptir. Karabiber “baharat kralı” olarak bilinir. Ayurveda tıbbında kullanılır ve güçlü ve faydalı bitki bileşikleri içerir.

Çok yönlü bir baharattır.

Karabiber ince bir ısıya ve cesur bir tada sahip olduğundan, çoğu yemeğin lezzetini arttırmak için kullanılır , örneğin: Tost, Pişmiş sebzeler, Soslar, Balık, Et , Makarna, Kümes hayvanları, Salatalar, Omlet, Çorbalar, Kızartmalarda sıklıkla kullanılır.

Bu baharat ayrıca kakule, kimyon , sarımsak, limon kabuğu rendesi ve zerdeçal gibi diğer sağlıklı baharatları da tamamlar .Antioksidanlar açısından zengin.

Serbest radikaller, hücre hasarına neden olan dengesiz moleküllerdir. Vücudunuz doğal olarak yiyecekleri sindirirken veya egzersiz yaparken bazı serbest radikalleri üretir.

Ancak sigara dumanına veya kirliliğe maruz kaldığınızda aşırı serbest radikal de oluşabilir. Serbest radikal hasarı, bazı kanser türleri , kalp hastalıkları, iltihaplanma ve erken yaşlanma gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir .

Piperin, karabiberde bulunan ana aktif bileşiktir. Test tüpü çalışmaları, piperinin güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Antioksidan bakımından zengin gıdalarla dolu dengeli bir beslenme serbest radikal hasarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Kronik inflamasyon, artrit, kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli durumlar için altta yatan bir faktördür. Neyse ki, bazı hayvan çalışmaları, piperinin iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabileceğini doğrulamaktadır.


Kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

Bilim adamları, piperinin kanser önleyici özelliklere sahip olabileceğine inanıyor. Aslında, test tüpü çalışmaları piperinin meme, kolon ve prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonunu yavaşlattığını göstermektedir.

Bitki bileşiği ayrıca, laboratuar çalışmalarında, kemoterapi tedavisinin etkinliğini sıklıkla etkileyen kanser hücrelerinde çoklu ilaç direncini tersine çevirerek umut verici etkiler göstermiştir.

Kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

Araştırmalar piperinin kan şekeri metabolizmasını artırabileceğini gösteriyor.

Endocrine dergisinde yayınlanan bir çalışmada , sekiz hafta boyunca piperin ve diğer bileşiklerle takviye edilen 86 fazla kilolu katılımcı insülin duyarlılığında önemli gelişmeler yaşadı. İnsülin duyarlılığı, hormonun kan akışınızdan glikozu ne kadar iyi çıkardığının bir ölçüsüdür. Yani ,fazla kilolardan kurtulmak için karabiber size yardımcı olabilir.

İştahı azaltabilir.

Küçük bir çalışmada, araştırmacılar karabiber bazlı bir içeceğin tüketiminin 16 yetişkin katılımcının iştahını azalttığını buldular. Ancak, aromalı su tüketimi aynı sonucu vermedi.Kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

Yüksek kan kolesterolü, dünyadaki ölümlerin önde gelen nedeni olan kalp hastalıkları gelişme riski ile bağlantılıdır.

Araştırmacılar, karabiberin hayvan deneklerinde kolesterol seviyesini düşürebildiğini buldu. Baharat ayrıca potansiyel kolesterol düşürücü takviyelerin emilimini arttırmaya yardımcı olabilir.

Beyin sağlığını artırabilir.

Hayvan çalışmaları, piperinin beyin fonksiyonlarını güçlendirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, bilim adamları piperin, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi dejeneratif beyin koşullarına bağlı semptomları olan bireylere fayda sağladığını belirtti .

Ayrı bir çalışmada araştırmacılar, piperin ekstraktının sıçan modellerinde amiloid plaklarının oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olduğunu gözlemledi.

Amiloid plaklar, Alzheimer hastalığına bağlı olarak zararlı protein parçalarının yoğun kümeleridir.

Bağırsak sağlığını iyileştirebilir.

İyi ve kötü bağırsak bakteri bileşimindeki dengesizlik, kronik hastalıklar, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu ve daha fazlası ile ilişkilidir. Ön araştırmalar karabiberin bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri arttırmaya yardımcı olabileceğini buldu.


Besin emilimini arttırmaya yardımcı olabilir.

Karabiber, yeşil çay ve zerdeçalda bulunanlar gibi temel besin maddelerinin (örneğin, kalsiyum ve selenyum) ve faydalı bitki bileşiklerinin emilimini artırabilir .

Ağrı kesici için kullanılabilir.

Hayvan çalışmaları, piperinin doğal bir ağrı kesici olarak işlev görebileceğini göstermiştir.

Bilimsel olarak kanıtlanmış sağlık yararlarının tadını çıkarmak için , karabiberle yemeklerinizle beraber pişirin  ve bağırsak sağlığınızı artırın.Kaynaklar
EcoWatch.com
Food.News
Healthline.com

Photo by Pixabay from Pexels