Bir elma yaklaşık 100 milyon bakteri taşır.

Elmayı sevenler bir adım öne: fazladan lif, flavonoidler ve lezzetin yanı sıra, meyve veren çekirdek ürünlerine kıyasla meyve başına 10 kat daha fazla bakteri tüketiyorsunuz.

Bu iyi bir şey mi? Muhtemelen. Fakat elmalarınızın hangi ortamda ve nasıl büyütüldüğü de önemli.

Frontiers in Microbiology’da yayınlanan yeni bir çalışma, organik elmanın daha çeşitli ve dengeli bir bakteri topluluğunu barındırdığını gösteriyor – bu da onları geleneksel elmaya göre daha sağlıklı ve daha lezzetli hale getirebiliyor…


Ne yersen osun

Avusturya’da Graz Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan kıdemli yazar Prof. Berg “Yemekleri pişirmek mikroorganizmaların çoğunu öldürüyor, bu yüzden çiğ meyve ve sebzeler özellikle bağırsak mikroplarının kaynaklarıdır.” dedi.

Kolon kolonistlerimizi akıllıca seçmemize yardımcı olmak için, Berg’in çalışma ekibi dünyanın en sevilen meyvelerinden birinin yani elmanın mikrobiyomunu analiz etti.

Berg, “2018’de 83 milyon elma yetiştirildi ve üretim artmaya devam ediyor” diyor. “Ancak son çalışmalar mantar içeriğini haritalandırırken, elmalardaki bakteriler hakkında daha az şey bilinmektedir.”

Araştırmacılar, alışılmış mağazalardan elde edilen elmalardaki bakterileri görsel olarak taze ve organik olanlarla karşılaştırdılar. Kök, soyma, et, tohumlar ve kaliks – çiçekli esasında kullanılan kaba bit – ayrı olarak analiz edildi.


Mikrobiyal çeşitlilik organik elma avantajını ortaya koymaktadır

Genel olarak, organik ve geleneksel elmalar benzer sayıda bakteri tarafından işgal edildi.

Berg, “Her bir elma bileşeni için ortalamaları bir araya getirerek, yaklaşık 100 milyon bakteri içeren tipik bir 240g elmanın tahminini yapıyoruz” diyor.

Bakterilerin büyük çoğunluğu tohumlarda bulunur ve etli kısımlara da buradan geçer. Elmanın çekirdeğini tüketmeden attığınızda – ki utanmadan hepsini yemeye gerek yok – alınan mikroorganizma sayısı 10 milyona düşüyor. Burada soru şu: Bu bakteriler sizin için iyi mi?

Bağırsak sağlığı söz konusu olduğunda, çeşitlilik hayatın baharatıdır  ve bu bakımdan, organik elmalar bir kenara elmaların büyük bir kısmı bahırsaklarınıza destek sağlayacak mikroorganizma çeşitlerine sahip görünüyor.

Hasat döneminde elmalar üzerinde yarayışlı mikroorganizmaların daha fazla olduğunu belirten araştırmacılar, taze ürünlerin mikrobiyom çeşitliliği, nakillerle yerini patojenlere bırakıyor da demektedirler. Burada tam bir ters orantı var ve zararlı mikroorganizmalar (patojenler) arttıkça mikrobiyotaya destek sağlayan mikroorganizmaların sayısı da azalıyor. Elmaların organik olması yarayışlı mikroorganizma bakımından daha zengin olduğunu da gösteriyor. Organik elmalarda yarayışlı mikroorganizmalar yerlerini daha kolay zararlı mikroorganizmalara bırakabiliyor.

Escherichia-Shigella – bilinen patojenleri içeren bir bakteri grubu – konvansiyonel elma örneklerinin çoğunda bulundu, ancak organik elmalardan hiçbiri bulunmadı. Faydalı ve ünlü probiyotik Lactobacilli için ise organik elmaların zengin olduğu belirlendi.

Çileklerde lezzet bileşiklerinin biyosentezini arttırdığı bilinen metillobakteri, organik elmalarda çok daha fazla bulundu; burada özellikle, genel olarak tohumlardan, kökten veya kalikse göre daha çeşitli bir mikrobiyota üzerinde çalışılarak bu sonuçlar elde edildi.

Tüketici tercihi

Berg Protégé ve çalışmanın yazarı Birgit Wasserman’a göre;”Elma mikrobiyosunun organik olarak yetiştirilen meyvelerde daha çeşitli olduğunu göstermektedir. Başka bir çalışma elma mantar topluluğunun da çeşitliliğe özgü olduğunu gösterdiğinden, bakteri analizleri de diğer çeşitlerde tekrarlanmalıdır.”

Wasserman, “Taze ürünlerin mikrobiyom ve antioksidan profilleri, bir gün tüketicilere rehberlik etmek için makro besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin yanında görüntülenen standart beslenme bilgisi haline gelebilir” diyor. “Burada, gıda mikrobiyomundaki çeşitliliğin bağırsak mikrobiyal çeşitliliğine ve iyileştirilmiş sağlık sonuçlarına ne ölçüde dönüştüğünü teyit etmek için önemli bir adım olacaktır.”
Dergi Referansı: Birgit Wassermann, Henry Müller, Gabriele Berg. An Apple a Day: Which Bacteria Do We Eat With Organic and Conventional Apples? Frontiers in Microbiology, 2019; 10 DOI: 10.3389/fmicb.2019.01629

Kaynak: ScienceDaily.com

Photo by Public Domain Pictures from Pexels