Yüksek glisemik gıdalar, akciğer kanseri riskinizi arttırır

Kırmızı et tüketimi, doymuş yağ içeren yiyecekler ve süt ürünleri uzun zamandır yüksek kanser riski ile ilişkilendirilmiştir. Ancak, Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nden  araştırmacılar tarafından yapılan son bir çalışma , listeye başka bir yiyecek türü ekliyor. Bu çalışmaya göre, yüksek glisemik indeksli (GI) gıdalar da akciğer kanseri riskini artırabilir. Daha da önemlisi , çalışmanın , hiç sigara içmeyen insanlar arasında yüksek GI gıda tüketimi ile akciğer kanseri riski arasında daha büyük bir ilişki bulduğu .

Yüksek GI gıdaları ve neden bunlardan kaçınmalısınız?

Yüksek GI’li yiyecekler, ana öğünlerde en sık kullanılan yiyeceklerdir. Bunların bazı örnekleri beyaz ekmek, simit, beyaz pirinç, makarna, kepek gevreği ve hazır yulaf ezmesidir. Şeker hastaları genellikle GI’yi yemek planlaması için kullanmaktadırlar. GI, karbonhidrat içeren bir yiyeceğin kan şekeri seviyelerini ne kadar hızlı yükselttiğinin ölçüsüdür . Fakat şimdi, birkaç araştırma sağlıklı insanlara GI’yi de göz önünde bulundurmaları için bir neden veriyor.Diyet karbonhidratının tipi ve miktarı glukozu ve insülin tepkilerini etkiler. Önceki çalışmalar, bunların ikisinin de kanser gelişiminde ve tümör büyümesini teşvik etmede önemli rol oynadığını göstermektedir . İnsanlar yüksek GI’li gıdalar yediklerinde kan glukoz seviyeleri yükselir ve insülin salgılanmasını tetikler. İnsülin reseptörleri, mitojenik sinyal yollarını aktive eder ve araştırmacılara göre, bu, kronik olarak yüksek insülin seviyelerinin, insülin benzeri büyüme faktörleri (IGF’ler) üzerindeki dolaylı etkiler yoluyla kanser riskini etkileyebileceği anlamına gelebilir. IGF’ler, kanser hücresi çoğalmasının ve farklılaşmasının düzenlenmesinde rol oynar. Ek olarak, akciğer kanserli hastalarda IGF’ler de artmaktadır.

Bu çalışmanın baş yazarı Stephanie Melkonian , “Glisemik indeksindeki yüksek diyetler, insülin benzeri büyüme faktörlerinde bozulmaları teşvik eden daha yüksek kan şekeri ve insülin seviyelerine neden oluyor” dedi .

“Önceki araştırmalar, artan IGF seviyelerinin, artan akciğer kanseri riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ancak, glisemik indeks ile akciğer kanseri riski arasındaki ilişki belirsizdi. ”Yüksek GI gıdaları yemek, özellikle sigara içmeyenlerde akciğer kanseri riskini artırır

Melkonian ve meslektaşları Kanser Epidemiyoloji, Biyobelirteçler ve Önleme dergisinde yayınlanan çalışmalarında,  GI ile akciğer kanseri riski arasındaki bağlantıyı belirlemeye çalıştı. Bunu yapmak için yeni akciğer kanseri tanısı alan 1.905 hasta ve 2.413 sağlıklı insanı topladılar ve diyet GI ve glisemik yüklerini (GL) değerlendirdiler. Katılımcıların tamamı Hispanik olmayan beyazlardı. Araştırmacılar, diyet alışkanlıkları, sağlık geçmişi ve anketleri kullanarak fiziksel aktivite hakkında veri topladı. Araştırmacılar ayrıca sosyoekonomik durumlarını (eğitim) ve sigara içme alışkanlıklarını da dikkate aldılar . Katılımcılar hiç sigara içmeyen, eski sigara içenler ve mevcut sigara içenler olarak sınıflandırıldı.

Çalışma GI ile akciğer kanseri riski arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Aslında, araştırmacılar büyük miktarda yüksek GI gıdaları tüketen katılımcılar arasında yüzde 49 oranında artmış akciğer kanseri riski buldular . Ek olarak, araştırmacılar sigara içmeyenler arasında GI ve akciğer kanseri riski arasında daha belirgin bir ilişki olduğunu gözlemlemişlerdir. Diğer faktörlere baktıklarında, GI’nin düşük eğitim seviyesi olan kişilerde (12 yıldan az) ve skuamöz hücreli karsinomalı (SCC) kişilerde akciğer kanseri riskini etkilediğini de buldular . Eskiden gözlemlenen etkiyi düşük kaliteli diyete bağladılar ve ikincisi, SCC’nin bir akciğer kanseri alt tipi olduğu ve sigara içme davranışıyla yakından bağlantılı olduğu gerçeğine atfettiler.Beklendiği gibi, yüksek diyet GI’sinin ağır içicilerin akciğer kanseri riski üzerinde minimal etkisi vardır. Yani, sigara öyle bir şey ki; kanser riski bakımında hiç bir şeye elindeki bayrağı devretmiyor. Araştırmacılar, sigara içmenin hala akciğer kanseri riskine ana katkı olduğunu söylüyorlar. Bununla birlikte, yüksek GI içeren yiyecekleri tüketen sigara içenlerin hala düşük GI içeren yiyecekleri tüketenlere göre daha yüksek riskleri de var.

Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar diyet GI’sinin ve diğer akciğer kanseri risk faktörlerinin birlikte veya bağımsız olarak akciğer kanseri etiyolojisini etkilediği sonucuna varmış ve bu da GI’yi insanların dikkat etmesi gereken önemli bir diyet değerlendirmesi haline getirmiştir.

Çalışmanın yazarı Xifeng Wu:“Bu çalışmanın sonuçları, tütünden kaçınma , alkol tüketimini sınırlandırma ve fiziksel olarak aktif olma gibi sağlıklı yaşam tarzlarını sürdürmenin yanı sıra, glisemik indeksi yüksek yiyecek ve içecek tüketimini azaltmak, akciğer kanseri riskini azaltmanın bir yolu olabilir ” demektedir.Kaynaklar:

  • CEBP.AACRJournals.org
  • Diabetes.org
  • ScienceDaily.com
  • NaturalHealth365.com

Fotoğraf:Engin Akyurt adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı