Gıda Orijinalliği Testi: Fotoğraf çekelim

Yanlış etiketleme ve adulterasyon, gıda endüstrisinde kalite kontrol analizi için kullanımı kolay araçlara duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Adulterasyon gıdalarda yapılan tağşiş ve hilenin genel adıdır ve ürün etiketleri ile ürün arasında gerçekte bir bağlantının olmadığını tanımlar. Artık hileli gıdaları hızlı bir şekilde test etme zamanı geldi.

Gıda orijinalliğinin rutin testini sağlayan yeni bir yöntem açıklanmaktadır. İş akışı, MassHunter Profinder 10.0, Mass Profiler Professional 15.0 ve Classifier 1.0 yazılımı ile birlikte kullanılan bir Agilent 6546 LC / Q-TOF’den oluşuyordu. Metot, hızlı bir şekilde gıda kalitesine ön izleme aşaması olarak güvenilir sonuçlar üretmektedir.

Gıda üretim endüstrisi, gıda güvenilirliği testine giderek daha fazla ilgi duymaktadır, zira düzenleme ve sahte etiketleme karmaşık bir gıda tedarik zincirinde daha yaygın hale gelmektedir. Ürün içeriklerinin ve ürünlerin artmasıyla birlikte, sahte veya taklit ürünlerin görülme sıklığı artmaya devam edecektir. Günümüzde, bu faaliyet için test etme yöntem ve prosedürlerinin geliştirilmesi ve dağıtılması, kullanıcı dostu araçların eksikliği ile sınırlıdır. Bu tür aletlerin ve iş akışlarının geliştirilmesi, tedarik zincirindeki bileşenlerin veya tüketici pazarındaki son üretilen ürünlerin kalite kontrol prosedürlerini iyileştirebilir.

Fotoğrafların netleştirilmesi üzerine geliştirilen teknoloji, gıdalarda uygulama aşamasındadır. Agilent 6546 LC / Q-TOF protosu yazılım desteği ile yüksek ışık altında bir tür kromotogram sistemi içermektedir. Renk ve moleküler yapı araştırması kısa sürede sonuç vermekte ürün kalitesi hakkında yorum yapılabilmektedir.

Kaynak:

NewFoodMagazine.com

Fotoğraf: Pixabay adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı