İşlenmiş Gıdalarda Kullanılan Dengeleyici Enzim Pazarında Artış Bekleniyor

Dengeleyici Enzim pazarı, gıda işleme endüstrisinden gelen talebin artmasından etkilenerek satışların oldukça etkilenmesiyle güçlü bir büyüme gösteriyor.

Yakın tarihli bir rapora göre, küresel enzim dengeleyici pazarının 2019’da ve 2018’de 3.000 tondan fazla satış hacmine tanık olduğu ve 2027’ye kadar yüzde 4.0’dan daha düşük bir büyüme kaydedeceği tahmin edilmektedir.

Gıda işleme endüstrisi enzim stabilizatör için en yüksek talebin oluşturuyor.

Örneğin; Nişasta, stabilize edilmiş enzimler kullanılarak üretilmiştir ve enzim stabilizatörlerinin temel gıda bileşenleri üretiminde artan kullanımı, pazar için önemli bir büyüme faktörü olabilir.

Fact.MR tarafından yapılan araştırma , selüloz ve pektinaz gibi enzimlerin, sebze ve meyvelerden elde edilen jöle, şurup ve reçel üretiminde yaygın bir uygulama bulmaya devam ettiğini göstermektedir. Araştırmada, gıda endüstrisinde kullanılan çeşitli enzimler arasında, hidrolazlara olan talebin daha yüksek olacağı görülmekte.Ayrıca, enzim stabilizatörlerine olan talebin, geçerli sağlık ve sağlık eğilimi nedeniyle büyümesinin muhtemel olduğunu da ileri sürmektedir. Meyve sularına olan talebin artması, markaların maliyetleri önemli ölçüde artırmadan kaliteyi optimize etmesini ve enzimlerin meyve suyu üretim süreçlerinde yetkin biyokatalizörler olarak kullanılmasından ileri gelmektedir.

Raporda, gıda endüstrisindeki üreticilerin, artan tüketici talebini karşılamak için ileri teknolojiler aradıkları belirtiliyor. Enzimlerin yasal bir bakış açısıyla temiz etiket dikkate alınması, gıda teknolojisinde geniş kullanımlarına yol açmaktadır. Gıda ürünlerinin lezzetini, dokusunu, sindirilebilirliğini ve besin değerini geliştirmek için enzim stabilizatörlerinin uygulanmasının uzun vadede fırsatlar yaratması muhtemeldir.

Gıda endüstrisinde ticari enzimlerin kullanımı, protein teknolojisindeki büyümenin artması ile bir dizi yiyecek ve içecek ürününün işlenmesinde bütünleyici olmalarını sağladı. Teknik enzim hazırlıkları aynı zamanda düşük işlem maliyetleri nedeniyle ekonomik faydalar da sunmaktadır.

Biyoteknolojideki gelişmeler, sayısız hüküm süren sorunlara öngörülemeyen çözümler sunan metodolojilerde kayda değer ölçüde iyileştirmeler sağladı ve heyecan verici taze olasılıkların önünü açtı.

Enzimler, biyolojik atık arıtma ve yönetiminde kullanılabildiklerinden, ‘yeşil’ teknolojinin örnek ajanları olarak da önem kazanmaktadır. 

Biyoteknoloji gıda gündemindeki yerini almaya dev adımlarla ilerliyor; temiz gıda geliyor…


Kaynak

Factmr.com
Newfoodmagazine.com

Fotoğraf: rawpixel.com adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı