Limon Suyunun Faydaları

Limonlu suyu restoranlarda ve günlük hayatta çay veya kahveye alternatif olarak bulabilirsiniz. Çok sayıda sağlık yararı sağlayan serinletici bir içecek .

Limonlar vitaminler ve mineraller, özellikle de C vitamini bakımından zengindir. Su hidrasyon için çok önemliyken, ikisini birleştirmek, limonlarla ilgili sağlık yararlarını almaya devam ederken, yeterince su almanızı sağlar.

İşte limon suyunun genel sağlığınızı arttırmaya yardımcı olduğu bazı yollar .

Sindirim geliştirir

Ayurveda tıbbında, limonların  sindirim sisteminin yiyecekleri daha kolay sindirebildiği ve toksin birikmesini önlediği bir durum olan “agni” yi uyarmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Limon suyu ayrıca, müshil etkisi sayesinde dışkıların sindirim sistemi boyunca daha hızlı hareket etmesine yardımcı olabilir.

Sabah ilk iş bir bardak ılık limon suyu içmek sadece rahatlatıcı değil, aynı zamanda sindirim sistemini hareket ettirebilir.


Böbrek taşlarını yok eder

Limon suyu içmek büyük böbrek taşlarının oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Limonlar, sitrik asit adı verilen ve taşları çözündürmeye veya büyük taşları daha küçük boyutlarda parçalamaya yardımcı olan bir bileşik içerir. Bu sayede böbrek taşları idrarla vücuttan atılabilir.

Kilo kaybını arttırır

Limon suyu kilo alımını önlemeye yardımcı olabilecek maddeler içerir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, limonda bulunan antioksidanların, aşırı beslenen farelerde kilo alımını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, limon suyu insülin direncini iyileştirdi ve aşırı şekerin kandaki olumsuz etkilerini yavaşlattığı da bilinmektedir.

Kendinizi aç hissediyor olabilirsiniz. Aynı zamanda susamışsanız  limon suyu içerek açlığınızı söndüre bilirsiniz.


Bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir

Bir bardak limon suyunun yaklaşık 18.6 miligram C vitamini vardır. Vitamin C, vücudun serbest radikal denilen zararlı moleküllerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Uzmanlar limonlardaki C vitamininin soğuk algınlığı semptomlarını ve süresini azaltabileceğine inanıyor. Ayrıca, bu vitaminin, kan basıncını yönetmeye ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir .


Limon suyu nasıl yapılır

Gerçekten de limon suyu, sağlıklı ve sulu kalmanıza yardımcı olacak canlandırıcı bir içecektir. Bu içeceği yapmak için gereken tek şey, adından da anlaşılacağı gibi, limon ve sudur.

Tat ve lezzeti arttırmak için doğal tatlandırıcılar, otlar ve baharatlar da eklenebilir. Rafine şekerden uzak durarak limonatanın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir bakteriden kurtulmak için limonları suyla iyice yıkadığınızdan emin olun. Ayrıca taze limon kullanın, limon konsantresi kullanmayın. Bu konsantreler ısıl işlem tabii tutulduklarından içerdikleri C vitaminlerinin önemli bir kısmını kaybederler. Yani, bu sağlıklı vitamin konsantrelerde bulunmayabilir…

Limonata yapmak için ılık veya buz gibi suya yarım limon suyu ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal veya akçaağaç şurubu da biraz daha tatlı hale getirmek için karıştırılabilir. Lezzeti daha da artırmak için, limon suyunu nane , zencefil, tarçın veya zerdeçal gibi otlar ve baharatlarla doldurun.

Dilerseniz bir sürahi suya limon dilimleri atıp bir müddet bekleyebilir limonlu bir su da elde edebilirsiniz. Sağlık yanınızdan eksik olmasın.

Gıda da bilgi kirliliğinden kaçmak için sıklıkla gidamuhendisi.net  ve gidacikafasi.com adreslerini ziyaret edin.


Kaynak:

Health.com
Food.news
Healthline.com

Fotoğraf: KML adlı kişinin Pexels ‘daki fotoğrafı